ՀԱՊԿ ԽՎ դիտորդները Ղազախստանի ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխանող են ճանաչել
Կիրակի օրը Ղազախստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններն անցել են միջազգային նորմերին և ազգային օրենսդրությանը համապատասխան։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին երկուշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) առաքելության համակարգող, Բելառուսի խորհրդարանի ստորին պալատի անվտանգության մշտական հանձնաժողովի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Մարկևիչը։
«Պետք է արձանագրել, և մենք դա նշել ենք մեր եզրակացության մեջ, որ ընտրություններն անցել են Ղազախստանի Հանրապետության օրենսդրությանը և միջազգային չափանիշներին համապատասխան»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ՀԱՊԿ ԽՎ դիտորդական առաքելությունը նշում է ընտրատեղամասերում անվտանգության և կարգուկանոնի բարձր մակարդակը։
Առաքելությունը ճանաչել է ընտրությունների արդյունքները, որոնք կամփոփվեն երկրի ԿԸՀ-ի կողմից։ «Մեր եզրակացության մեջ նշում ենք, որ ընտրությունները համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին, պայմաններ են ստեղծվել, որպեսզի ընտրողները արտահայտեն իրենց կամքը: Եվ մենք մեր եզրակացության մեջ նշել ենք, որ ճանաչում ենք այն արդյունքները, որոնք կամփոփի ԿԸՀ-ն»,-ասել է նա։
Ղազախստանի խորհրդարանի ստորին պալատի արտահերթ ընտրությունները կազմակերպվել են խառը համակարգով՝ պատգամավորների 70%-ն ընտրվել է կուսակցական ցուցակներով, 30%-ը՝ միամանդատ ընտրատարածքներում։ Երեկ երեկոյան հրապարակված երեք հասարակական կարծիքի սոցհարցումների արդյունքների համաձայն՝ երկրի ամենամեծ «Ամանաթ» կուսակցությունը 53%-ից ավելի արդյունքով գլխավորում է ընտրությունները, ստորին պալատ մտնելու միայն 5 %-ի շեմը կարող է հաղթահարել գրանցված յոթ կուսակցություն հինգը կամ վեցը։

The observer mission of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) recognizes the results of the March 19 parliamentary elections in Kazakhstan which will be summarized by the country's Central Election Commission, the coordinator of the mission, Deputy Chairman of the Standing Committee on Security of the Belarusian Parliament’s Lower Chamber Alexander Markevich said at a briefing on Monday, TASS reported.
"We have noted in our conclusion that the elections comply with the international standards, and that the conditions for the elections were created. We also pointed out that we recognize the results, which will be summarized by the CEC," he said.
The early elections to the lower house of parliament of Kazakhstan were organised based on a mixed system: 70% of deputies were elected from party lists and 30% from single-mandate districts. According to three opinion polls released last night, the country's largest party, Amanat, leads the elections with more than 53%; only five or six of the seven parties registered in the country can pass the 5% threshold for getting into the lower chamber.