«Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել ՍԴ
12:15 20/03/2023
«Դիմումի մշակման և որոշման նախագիծ ներկայացնելու համար հիմք են հանդիսացել փաստաբաններ Արսեն Բաբայանի և Սոս Հակոբյանի մասնագիտական վերլուծությունները և դրա հիման վրա պատշաճ պատրաստված միջնորդագիրն ու դիմումը»,-Աժ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը՝ ներկայացնելով Սահմանադրական դատարանի դատավոր Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին որոշման նախագիծը:
Նա հայտնեց, որ փաստաբանների դիմումն ուղղված է եղել ԱԺ բոլոր խմբակցություններին և նրանում կատարված վերլուծություններն ուղեկցվել են կոնկրետ փաստական հանգամանքները հաստատող իրավական փաստաթղթերով:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով՝ «Հայաստան» խմբակցությունը դիտարկել է հանրության շրջանում և մամուլով տարածված հրապարակումները, փաստերը և գտել, որ ողջամիտ են Սաֆարյանի՝ այդ պաշտոնին ընտրվելու օրենսդրական պահանջների խախտման ենթադրությունները, որն ունի բացառապես իրավական նշանակություն:
Ընդդիմադիր պատգամավորը տեղեկացրեց, որ Սեդա Սաֆարյանը, որպես անհատ ձեռնարկատեր, 1994 թվականից գրանցված է եղել իրավաբանական անձանց գրանցման ռեգիստրում:
«Սեդա Սաֆարյանը 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ին ԱԺ-ի որոշմամբ ընտրվել է ՍԴ-ի դատավոր և պաշտոնը ստանձնելու երդումը տվել է դեկտեմբերի 16-ին, թեև ՍԴ-ի մասին օրենքի 5-րդ հոդվածի կարգավորումների համաձայն, նրա պաշտոնի ստանձնման օրը դեկտեմբերի 10-ին է»,-ասաց Մինասյանը և  տեղեկացրեց, որ Սաֆարյանի՝ անհատ ձեռնարկատիրոջ կարգավիճակի դադարեցման օրը, ըստ իրավաբանական անձանց ռեգիստրում տեղադրված տեղեկատվության, 2023 թվականի հունվարի 27-ն է:
«Այսինքը պետական ռեգիստրի գրանցամատյանի համաձայն, Տիկին Սաֆարյանը առանց ընդհատումների, որպես անհատ ձեռնարկատեր գործել է 1994 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 27-ը»,-հայտնեց պատգամավորը և տեղեկացրեց, որ Սահմանադրության 164-րդ հոդվածի 6-րդ մասը սահմանում է, որ դատավորը չի կարող զբաղվել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն՝ պետակա, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, առևտրային կազմակերպություններում և զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
Հայտնելով, որ Սահմանադրությամբ սահմանված է, որ դատավորի գործունեությունը դադարեցվոմ է անհամատեղելիության պահնաջը խախտելու դեպքում՝ Արծվիկ Մինասյանը նաև տեղեկացրեց, որ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի համաձայն էլ, պաշտոնի ընտրվելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում Սեդա Սաֆարյանը պետք է դադարեցներ ձեռնարկատիրական գործունեությունը, ինչը չի արվել և «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է դիմել ՍԴ՝ փաստի վերաբերյալ համապատասխան եզրակացություն ստանալու համար:

Фракция «Айастан» предложила обратиться в КС по вопросу прекращения полномочий судьи Седы Сафарян
«Основной для разработки и представления проекта решения послужила экспертная аналитика адвокатов Арсена Бабаяна и Соса Акопяна, и составленные на основании этого надлежащим образом ходатайство и заявление», – заявил секретарь фракции «Айастан» Арцвик Минасян в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, представив проект решения об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий судьи КС Седы Сафарян.
Он заявил, что заявление адвокатов адресовано всем фракциям НС и содержащиеся в нём аналитика сопровождались правовыми документами, подтверждающими конкретные фактические обстоятельства.
По словам А. Минасяна, фракция «Айастан» рассматривала распространяемые публикации в прессе и среди общественности, а также факты, и сочла обоснованными предположения о нарушении законодательных требований по избранию Сафарян на эту должность.
Оппозиционный депутат сообщил, что Седа Сафарян, как индивидуальный предприниматель, с 1994 года зарегистрирована в реестре юридических лиц.
«Седа Сафарян была избрана судьей Конституционного суда по решению НС от 15 сентября 2022 года и приняла присягу 16 декабря, хотя, согласно ст. 5 Закона о КС (Присяга судьи Конституционного Суда), она должна была принести присягу 10 декабря», – отметил Минасян и сообщил, что 27 января 2023 года указан как день прекращения статуса индивидуального предпринимателя, по данным реестра юридических лиц.
«Иными словами, согласно государственному регистру, г-жа Сафарян действовала в качестве индивидуального предпринимателя без перерыва с 1 августа 1994 года по 27 января 2023 года», – сообщил депутат и проинформировал, что ч. 6 ст. 164 Конституции устанавливает, что: «Судья не может занимать не обусловленной своим статусом должности в иных государственных органах или органах местного самоуправления, какой-либо должности в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой работы».
Сообщив, что по Конституции установлено, что деятельность судьи прекращается в случае нарушения несовместимости требования, А. Минасян отметил также, что, согласно закону «Об общественной службе», после избрания на должность в течение месяца Седа Сафарян обязаны была прекратить предпринимательскую деятельность, чего не было сделано, и фракция «Айастан» предлагает обратиться в КС для получения соответствующего заключения касательно этого факта.