Ալեն Սիմոնյանի ու Արարատ Միրզոյանի ասածները տրամագծորեն հակասության մեջ են. Մամիջանյան
«Ալեն Սիմոնյանի երեկվա ասածներն ու Արարատ Միրզոյանի ասածներն ու չասածները Մոսկվայում տրամագծորեն հակասության մեջ են»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Նա նշեց, որ կամ պետք է հասկանան՝ ինչ են խոսելու, կամ երկուսից մեկը դադարի խոսել արտաքին քաղաքականությունից, քանի որ դրանք ծայրաստիճան իրարամերժ մեսիջներ են։
«Թող համադրեն, թե ինչպես էր նախօրեին այստեղ ռազմավարական դաշնակցի վերաբերյալ Ալեն Սիմոնյանը խոսում,  ինչպես էր նույն ռազմավարական դաշնակցի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ խոսում կամ այդ խնդիրների վերաբերյալ չբարձրաձայնում Արարատ Միրզոյանը։ Տեսնում ենք դասական աշխարհաքաղաքական կամ միջազգային հարաբերությունների վաշխառույություն։
Ով հասնում է, իր փայ դիվիդենտն է աշխատում, որովհետև, հավանաբար, ինչ-որ բանի հոտ են առել  ու մտածում են՝ ով կլինի հաջորդը»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Մամիջանյանը նշեց, որ իր համար անընկալելի է բոլոր միջազգային ֆորմատներում իշխող  կուսակցության ներկայացուցիչների հնչեցրած մեսջիներն ու Արարատ Միրզոյանի լռությունը Լավրովի հետ ասուլիսի ժամանակ, երբ խոսում էր Արևմուտքի դերակատարության մասին և այլն։
«Կամ համաձայն էր  հնչեցված կարծիքներին, կամ չհամարձակվեց հակառակն ասել»,- ասաց նա։
Նա ցավով արձանագրեց, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի ներկայությամբ օգտագործվեց 30 տարվա օկուպացիա  եզրույթը և դրան որևէ պատասխան չհնչեց։
«Լավրովը երեկ ևս մեկ անգամ հայտարարեց այն, ինչի մասին բազմիցս խոսել ենք. հոկտեմբերի կեսերին կար պատերազմը կանգնեցնելու հնարավորություն, որից Փաշինյանը չի օգտվել։  Դրա մասին խոսել է Լավրովը Արարատ Միրզոյանի ներկայությամբ, Միրզոյանը դա չի հերքել։ Սա կայացած փաստ է։ Հայաստանի վարչապետի աթոռը զբաղեցնող Փաշինյանը խիստ կասկածելի դրդապատճառներով հոկտեմբերի կեսին չի կանգնեցրել պատերազմը, թեև առկա էր դրա հնարավորությունը»,- նշեց Մամիջանյանը։
Նա անդրադարձավ Լավրովի ևս մեկ հայտարարության. «Ըստ Լավրովի, որին չհակադարձեց Միրզոյանը, ՀԱՊԿ-ի փոխօգնության փաթեթը երկար քննարկվել և պատրաստվել է  Հայաստանի ԱԳՆ մասնակցությամբ կամ նախագահությամբ։ Վերջին պահին Փաշինյանը դրանից հրաժարվել է։ Ֆիքսենք՝ ԱԳՆ բանակցել, քննարկել է Հայաստանին՝ ՀԱՊԿ-ի փոխօգնության ծրագիրը, որից հետո այն մերժվել է  Փաշինյանի կողմից»։

Мамиджанян: Заявления Алена Симоняна и Арарата Мирзояна – диаметрально противоположны
«Сказанное вчера Аленом Симоняном и высказанное-не высказанное накануне Араратом Мирзояном в Москве – диаметрально противоположны», – заявил на брифинге в Национальном Собрании Армении во вторник,21 марта, руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
По его словам, Симонян и Мирзоян либо должны понять, о чем собираются говорить, либо кто-то из них должен перестать говорить о внешней политике, поскольку озвучиваются крайне противоречивые месседжи.
«Пусть сравнят, как накануне Ален Симонян говорил здесь о стратегическом союзнике и как во время встречи с министром иностранных дел той же страны-стратегического союзника говорил или избегал поднимать указанные Симоняном проблемы Арарат Мирзоян. Мы видим классическое ростовщичество в геополитических или международных отношениях.
Кто только не зарабатывает себе дивиденды, потому что они, наверное, что-то почуяли и думают, кто из них будет следующим», – сказал оппозиционный деятель.
Мамиджанян отметил, что не поддаются восприятию месседжи представителей правящей партии, озвучиваемые во всех международных форматах, и молчание Арарата Мирзояна во время пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД РФ Сергеем Лавровым 20 марта в Москве, когда российский министр говорил о роли Запада и т.д..
«Либо Мирзоян был согласен с высказываемыми мнениями, либо он не осмелился сказать обратное», – указал глава фракции «Честь имею».
Он с сожалением отметил, что в присутствии министра иностранных дел РА было использовано словосочетание «30-летняя оккупация», и какой-либо реакции на это не последовало.
«Вчера Лавров еще раз озвучил то, о чем мы многократно говорили:  в середине октября была возможность остановить войну, которой Пашинян не воспользовался. Об этом Лавров говорил в присутствии Арарата Мирзояна, Мирзоян этого не отрицал. Это состоявшийся факт. Занимающий кресло премьер-министра Армении Пашинян, по весьма сомнительным мотивам, не остановил войну в середине октября, хотя возможность для этого была», – сказал Мамиджанян.
Он коснулся и следующего заявления Лаврова: «Оно (Решение по развертыванию миссии ОДКБ. – Ред.) было предметом многочасовых переговоров накануне саммита ОДКБ в Ереване под председательством А.С.Мирзояна 23 ноября 2022 г. Его согласовали все министры. Дело теперь за малым: чтобы главы государств и правительств также поставили свои подписи. Такая возможность сохраняется. ОДКБ к этому готова. Знаем о такой готовности».
«По словам Лаврова, которому Мирзоян не возразил, пакет взаимопомощи ОДКБ долго обсуждался и подготавливался при участии или под председательством МИД Армении. В последний момент Пашинян отказался от него. Зафиксируем: в МИД вели переговоры и обсуждали пакет взаимопомощи ОДКБ Армении, после чего он был отклонен Пашиняном».