Պետքարտուղարությունը նշում է՝ դատավորները ճնշումների են ենթարկվում ԲԴԽ կողմից
«Հայաստանում դատավորների վրա ազդելու կառավարության փորձերի մասին չհաստատված տեղեկություններ են եղել»,-ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ մարդու իրավունքների մասին 2022 թվականի զեկույցում։
Նշվում է՝ չնայած օրենքը նախատեսում է անկախ դատական համակարգ, սակայն դատական համակարգը չի դիտվել որպես անկախ կամ անկողմնակալ՝ կոռուպցիայի և քաղաքական ազդեցության, բարեփոխումներին դիմադրության և վերջին աղմկահարույց սկանդալների պատճառով:
Զեկույցւշում նշվում է դատավորների մեծ ծանարբեռնվածության, համակարգի նկատմամբ հանրային ցածր վստահության ու կառավարության ճնշումների մասին։
Պետքարտուղարության զեկույցում հիշատակվում է ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի՝ ասուլիսում Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ խոսակցության հրապարակած ձայնագրության մասին։
Գաղտնի ձայնագրված խոսակցության մեջ, որը Վարդազարյանի խոսքով՝ տեղի է ունեցել 2021 թվականի փետրվարին, Ջհանգիրյանը հորդորել է Վարդազարյանին հրաժարական տալ՝ քրեական մեղադրանք չներկայանալու դիմաց։ Զեկույցը հիշեցնում է, որ ձայնագրության հրապարակումից հետո Ջհանգիրյանը հրաժարական տվեց՝ վկայակոչելով առողջական խնդիրները, սակայն այս պատմությունն ավելի է թուլացրել հանրային վստահությունը դատական համակարգի նկատմամբ։
Զեկույցում անդրադարձ կա նաև Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորի պաշտոնում Մնացական Մարտիրոսյանի թեկնածության առաջադրմանն ու դրան հետևած հանրային արձագանքին։ ՀԿ-ների համատեղ հայտարարության մեջ Մարտիրոսյանի առաջադրումը որակվել է խիստ անընդունելի և դատապարտելի։
«Իրավապաշտպանները նշել են, որ որոշ դատավորներ ենթարկվել են ներքին ճնշման վերադասների, այդ թվում՝ ԲԴԽ-ի կողմից կայացրած որոշումների վերաբերյալ»,-ասված է զեկույցում, որտեղ անդրաձարդ կա դատավորների նկատամբ ընտրովի պատժի կիրառման մասին տեղեկություններին։
Զեկույցում ներառվալ է իրավապաշտպանների այն գնահատականը, որ իրականացվող փոփոխությունները ոչ թ եհամակարգային բարեփոխումներ են, այլ շտկումներ։

«Поступали неподтвержденные сообщения о попытках правительства оказать давление на судей в Армении», – говорится в докладе Госдепартамента США за 2022 год о правах человека.
Отмечается, что, несмотря на то, что закон предусматривает независимую судебную систему, однако, судебная власть не считается независимой или беспристрастной из-за коррупции и политического влияния, сопротивления реформам и недавних громких скандалов.
В докладе отмечается о большой загруженности на судей, низком доверии общества к системе и давлении со стороны правительства.
В докладе госдепартамента упоминается также об обнародовании на пресс-конференции записи разговора между бывшим председателем ВСС Рубеном Вардазаряном и Гагиком Джангиряном.
По словам Вардазаряна, разговор состоялся в феврале 2021 года, по его словам, Джангирян, фактически, заявил, что может гарантировать отказ от возбуждения какого-либо преследования в отношении Вардазаряна в случае его ухода. В докладе напоминают, что после публикации записи Джангирян подал в отставку, сославшись на состояние здоровья, однако, эта история ещё больше ослабила общественное доверие по отношению к судебной системе.
В докладе упоминается также выдвижение кандидатуры Мнацакана Мартиросяна на должность судьи Антикоррупционного суда и последовавшей за этим реакцией. В совместном заявлении Общественных организаций выдвижение Мартиросяна было квалифицировано как крайне неприемлемое и удостоилось осуждения.
«Правозащитники отмечали, что некоторые судьи подвергались давлению со стороны вышестоящих, в том числе, посредством решений ВСС», – говорится в докладе, в котором обращаются также к сведениям касательно применения избирательного наказания в отношении судей.
В доклад включена оценка правозащитников о том, что осуществляемые изменения являются не системными реформами, а корректировками.