Ռուս խաղաղապահների  ցուցաբերած զգուշավորությունը տեղին է. Գուրգեն Ներսիսյան
«Եթե խոսում ենք Լաչինի ճանապարհի արգելափակմանը մասնակից ադրբեջանցիներին ճանապարհից  հեռացնելու, այլ վայր տեղափոխելու մասին, ապա ենթադրվում է, որ ռուս խաղաղապահները սա պետք է կատարեն ֆիզիկական ուժ, բռնություն գործադրելու եղանակով: Ըստ երևույթին, ակնհայտ է, որ  նման քայլը կարող է իրավիճակի սրման, վատթարացման տանել»,- ասուլիսում ասաց Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝  պատասխանելով ֆրանսիացի լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ ռուս խաղաղապահները չեն բացում ճանապարհը:
Նրա կարծիքով, ռուս խաղաղապահների  ցուցաբերած զգուշավորությունը տեղին է։ Պետնախարարն ասաց, որ ռուս խաղաղապահները ջանքեր են գործադրում քննարկումների և դիվանագիտական ուղիների գործադրման միջոցով հասնել խնդրի լուծմանը։
Գ.Ներսիսյանի խոսքով, երբ Ադրբեջանը ճանապարհի փակման համար ներկայացնում է այն հիմնավորումը, թե իբր Արցախից անօրինական հանքանյութ է արտահանվում կամ իբր Հայաստանից զենք է տեղափոխվում Արցախ, այս մտահոգությունները փարատելու համար նույնիսկ ռուսական կողմը քննարկեց հնարավոր տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ այդ «խնդիրը» փարատելու հարցը:
«Բայց Ադրբեջանն իր մոտեցմամբ վերահաստատեց, որ այդ փաստարկները, հայտարարությունները իրականում ընդամենը ձևական պատճառաբանություններ են։ Նույնիսկ բեռնատարները տեխնիկական սարքերով վերահսկման միջոցը նրանց «մտահոգությունները» չեն փարատում, լրացուցիչ մեկ այլ  պահանջ ներկայացվեց՝ ճանապարհին ունենալ անցակետ  և այլն։ Սա բացահայտեց Ադրբեջանի  ծավալապաշտական նկրտումները»,-ասաց Արցախի պետական նախարարը:
Նա կրկնեց, որ ռուս խաղաղապահների կողմից շարունակվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցների գործադրումը հնարավոր խաղաղ ճանապարհով, քննարկումների միջոցով  խնդիրը լուծելու համար. «Բայց, կարծում եմ, հնարավոր բոլոր  գործիքների, միջոցների սպառման դեպքում, բոլոր դեպքերում, անհամեմատ  ավելի առարկայական քայլեր կձեռնարկվեն։
Համոզված եմ, որ ռուս խաղաղապահները հիմա  ձեռնարկում են բոլոր ջանքերը խնդիրը հանգուցալուծելու ուղղությամբ և արցախահայությունը հետևում է այդ ընթացքին»։

«Если мы говорим о выводе азербайджанцев из Лачинского коридора, или перемещении их в другое место, то предполагается, что российские миротворцы должны сделать это, применив физическую силу, насилие. По сути, очевидно, что подобный шаг может привести к обострению и ухудшению ситуации», – заявил на пресс-конференции государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Гурген Нерсисян, отвечая на вопрос французского журналиста, почему российские миротворцы не откроют коридор.
По его словам, проявленная российскими миротворцами осторожность к месту. Госминистр отметил, что российские миротворцы прикладывают усилия для достижения решения проблемы путем обсуждений и с помощью дипломатических каналов.
По словам Г. Нерсисяна, когда Азербайджан в качестве обоснования для закрытия дороги отмечает, что якобы из Арцаха экспортируется незаконное минеральное сырье или из Армении в Арцах доставляют вооружение, то для того, чтобы развеять эту обеспокоенность даже российская сторона обсудила вопрос о решении этой «проблемы» применением технических средств.
«Но Азербайджан своим подходом подтвердил, что эта аргументация, заявления на самом деле являются всего лишь формальными причинами. Даже средства по контролю за грузовыми автомобилями с помощью технических устройств не могут развеять их “обеспокоенность”, было выдвинуто ещё одно требование – разместить в коридоре КПП и пр. Это раскрыло истинные стремления Азербайджана», – отметил он.
Он повторил, что российские миротворцы продолжают предпринимать все необходимые меры для решения проблемы мирным путем, путем обсуждений: «Но, полагаю, в случае утраты всех инструментов, средств, в любом случае, будут предприняты несоразмерно более предметные шаги.
Убежден, что российские миротворцы сейчас предпринимают все усилия в направлении урегулирования ситуации и армяне Арцаха следят за этим».