Վիվա-ՄՏՍ. Գործընկերության արդյունքը՝ ընտանիքի և երեխայի կյանքի որակի փոփոխություն
Մայրաքաղաք-մարզեր համեմատության տիրույթում, դեռևս զգալի տարբերություն կա բնակչին տրվող հնարավորությունների հարցում: Դրանում համոզվել է սահմանապահ Բերդավանում բնակվող Աիդան: Չորս անչափահասի երիտասարդ մայրը, հանգամանքների բերումով՝ հրաժարվել է հիմնական մասնագիտությունից: Նա ամբողջ ուշադրությունը կենտրոնացրել է զավակներից մեկի՝ Սմբատի խնդրին: Մանկական ուղեղային կաթվածով երեխան ունի անհրաժեշտ գիտելիք և հմտություն պահանջող անհատական օգնականի աջակցության կարիք:
Ընտանիքի և երեխայի կյանքի որակն զգալիորեն փոխվել է՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի գործընկերությամբ իրականացվող ծրագրի արդյունքում: Անհատական օգնականի հոգատար և արհեստավարժ աշխատանքի շնորհիվ՝ Աիդան փորձում է կյանքի նոր ռիթմով ապրել. ավելի շատ ժամանակ հատկացնել մյուս երեխաներին և ամուսնուն, մասնակցել դասընթացների՝ նախասիրությունը կայուն աշխատանք դարձնելու նպատակով: Այգու բերքից պատրաստվող էկոլոգիապես մաքուր չրերն արդեն որոշակի պահանջարկ ունեն: Երիտասարդ տանտիրուհին ձեռներեցության փոքրիկ քայլեր է անում: Չնայած նկարագրված դժվարություններին՝ մասնագիտական նոր հմտություններ է զարգացնում՝ երազանքն իրականություն դարձնելու համար:
«Սմբատի վերականգնման համար, շատ հնարավորություններ կան նաև մայրաքաղաքում, բայց իմ ընտանիքն այստեղ է: Ես նաև գերխնդիր ունեմ. որպես մայր անել այնպես, որ ընտանիքում ոչ ոք չտուժի:
Ուզում եմ ժամանակի հետ ընդլայնել էկոմթերքից պատրաստվող չրերի արտադրությունը: Շատ լավ արձագանքներ ունեմ և կարող եմ զբաղվել իմ նախասիրությամբ: Մայրաքաղաքի և մեծ քաղաքների բալիկների և ծնողների նման, այս ծրագրի շնորհիվ մենք չանտեսվեցինք», - ասել է Աիդա Անանյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ից մանրամասնում են, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում, տարբեր մարզերում բնակվող 20 ընտանիք, օգտվել է անհատական օգնականների աջակցությունից և զգալի հաջողություն արձանագրել: Ավելի քան յոթ տարի, Վիվա-ՄՏՍ-ի և «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի գործընկերությամբ իրականացվող ծրագիրը կարևոր է թիրախային խմբում ընդգրկված երեխաների և նրանց ընտանիքների համար: Հատուկ խնամքի անհրաժեշտություն ունեցող երեխաների մոտ արձանագրվում է դրական տեղաշարժ, իսկ նրանց ընտանիքներում, ծրագրի իրականացման 4 ամսվա ընթացքում՝ զգալի չափով թեթևանում է խնամող ծնողի հոգսաշատ առօրյան:
«Մեզ համար կարևոր էր մեծացնել անհատական օգնականների աջակցության աշխարհագրությունը և հասնել նաև մարզեր: Անհատական օգնականների ընտրությունը, վերապատրաստումը, աշխատանքի վերահսկողությունը, ծնողի հետ կապը, քննարկումները և ամեն մի երեխայի համար անհատական զարգացման և խնամքի ծրագիր գրելը կազմակերպվում է փորձագիտական բազմամասնագիտական թիմի կողմից: Արդյունքները վերլուծելով, կարող եմ արձանագրել, որ սրտացավ և արհեստավարժ աշխատանք է տարվում ամբողջ թիմի կողմից»,- ասել է «ՍՈՐՍ»-ի հիմնադիր տնօրեն Մարինա Պառազյանը:
Թիրախային աջակցության արդյունքում, չորս ամսվա (շաբաթական 15 ժամ) աշխատանքի ընթացքում, ընտանիքին կցված անհատական օգնականին հաջողվել է Սմբատի մոտ բարելավել մանր մոտորիկան, հիշողությունը և միջավայրին ինտեգրվելու ցանկությունը: Երեխան սիրում է շփվել և կրթվել, ներառական կրթության շրջանակում էլ, անհատական օգնականի ուղեկցությամբ՝ հաճախել դպրոց:

There is still a significant difference in the opportunities provided to the residents when comparing the capital and the provincial settlements. Aida who lives in the border village of Berdavan is one of those who have felt the gap in real life. Due to life circumstances, the young mother of four, has long given up her profession. Smbat, one of her kids, took all her attention. The boy is diagnosed with cerebral palsy and needs the support of an individual assistant who has the necessary knowledge and skills.
The quality of life of the family and the child has changed significantly to improve thanks to the collaboration between Viva-MTS and the “SOURCE” Foundation. Due to the caring and professional work of an individual assistant, Aida tries to live in new rhythm of the life: she spends more time with her other children and her husband, participates in trainings and tries to turn her hobby into a job. Ecologically clean dried fruits made from garden crops already have a certain demand. The young housewife takes small steps into entrepreneurship. Despite the difficulties, she learns new skills to make her dream a reality.
"There are many of chances for Smbat's rehabilitation in the capital, as well, but my family is here. I also have a super task as a mother to ensure that everyone in the family is fine. Over time, I intend to increase the production of dried goods made of eco products. I get excellent feedback and I can do whatever I want. Thanks to this program we are not forgotten, just like the children and parents of the capital and other cities,” Aida Ananyan said.
During the last year, 20 families living in different regions have benefited from the support of individual assistants and have recorded considerable success. For over seven years now, Viva-MTS and the “SOURCE” Foundation have been sparing no effort to support families in this target group. Individual assistants providing professional support to children with special needs dramatically change the situations in the families with these kids. The personal assistance helps solve issues of socialization, development of self-support skills and shaping healthy mindset, as well as problems that require specialized knowledge; the assistance is of great help for families, too, as mothers of these type of kids get a chance of self-expression and employment.
“It was important for us to expand the geography of individual assistant support and reach regions. An expert multidisciplinary team organizes the selection of individual assistants, training, work supervision, contact with parents, discussions, and writing of individual development and care plans for each child. Analyzing the results, I can confirm that the entire team is doing compassionate and professional work,” Marina Parazyan, the Founding Director of the “Source” Foundation said.
As a result of the targeted support and the individual assistant assigned to the family, in just 15-hour weekly work of the four-month long intended assitance, Smbat has already improved his motor skills and memory, and has grown desire to integrate with the surrounding world. The child enjoys communicating and learning, and attends school with his personal assistant as part of inclusive education.