Սննդի սղության պատճառով Արցախի Չափար համայնքում դադարեցվել են «Երկարօրյա դպրոց»-ի պարապմունքները
Շրջափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Չափար համայնքում, սննդի սղությամբ պայմանավորված, դադարեցվել է «Երկարօրյա դպրոց»-ի պարապմունքները։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Չափարի դպրոցի տնօրեն Իրինա Սևումյանը։
«Անցած տարվա դեկտեմբերից առ այսօր դպրոցում չի գործում «Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը, որում ընդգրկված էր երկու խումբ՝ միջին և տարրական։ Աշխատում էր երկու ուսուցիչ։ Պետք է նշեմ, որ «Երկարօրյան» կարևոր ձեռքբերում է թե՛ կրթօջախի, թե՛ ամբողջ համայնքի համար։ Այն շատ էր օգնում աշխատող ծնողներին, իսկ ուսուցիչները կարողանում էին շատ ժամանակ անցկացնել աշակերտների հետ ու ավելին սովորեցնել։ Աշակերտներն էլ օգտակար զբաղմունք ունեին և արդյունավետ էին անցկացնում ժամանակը։ Ծրագրի շրջանակներում աշակերտները հաճախակի էին այցելում գյուղի արհեստավորներին, մեղվաբույծներին։ Արդյունքում ստացած գիտելիքները փորձում էին կիրառել դպրոցում»,-պատմել է տնօրենը։
Նրա խոսքով՝ դպրոցի շենքը կառուցվել է 2014 թվականին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով։
«Դպրոցի նախկին շենքը խարխուլ վիճակում էր, իսկ ուսումնական գործընթացի կազմակերպումը՝ բավականին դժվար։ Շենքային նոր պայմաններում պատկերը լրիվությամբ փոխվել է։ Կրթօջախը համալրված է մասնագետներով։ Դասասենյակներն անվանակոչված են Արցախյան առաջին պատերազմում նահատակված համագյուղացիների անուններով»,-նշել է դպրոցի տնօրենը՝ շեշտելով, որ աշակերտները շատ են սիրում իրենց ծննդավայրը Չափարն ու Արցախ աշխարհը, որին ամուր կառչելու ոգով և հայրենյաց պաշտպան հերոսների պատգամներով են կրթվում ու դաստիարակվում կրթօջախում:

Арцах: из-за нехватки продуктов в общине Чапар Мартакерта закрыли школьную продленку
В связи с блокадой в общине Чапар Мартакертского района Республики Арцах из-за отсутствия продуктов питания были остановлены занятия в группах продленного дня. Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила директор школы Чапара Ирина Севумян.
«С декабря прошлого года и по настоящее время в школе не действует программа «Продленная школа», которая включала две группы: среднюю и начальную. Работали два учителя. Должна отметить, что «Продленка» является важным достижением как для учебного заведения, так и для всего сообщества. Программа очень помогла работающим родителям, а учителя получили возможность больше времени проводить с учениками и больше учить. Учащиеся также занимались полезным делом и эффективно проводили время. В рамках программы учащиеся часто посещали ремесленников и пчеловодов села. В результате они попытались применить полученные знания в школе»,- рассказала директор.
По ее словам, здание школы было построено в 2014 году на средства Всеармянского фонда «Айастан».
«Бывшее здание школы находилось в полуразрушенном состоянии, и организация учебного процесса была достаточно сложной. В условиях нового строительства картина полностью изменилась. Учебный центр укомплектован специалистами. Классы названы в честь односельчан, погибших в первой Арцахской войне", - отметила директор школы, подчеркнув, что учащиеся очень любят свою родину Чапар и Арцах, в школе их воспитывают в духе верности Родине и на посланиях героев-защитников Родины.