«Հրապարակ». Արցախի նախագահի փոփոխության հարցն առնվազն կես տարով հետաձգվո՞ւմ է
«Արցախի Ազգային ժողովը երեկ երկրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել Սահմանադրության փոփոխության նախագծին՝ ռազմական դրության ժամանակ հանրապետության նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում խորհրդարանի կողմից երկրի նախագահի ընտրության և դրա առանձնահատկությունների վերաբերյալ։ Նախագիծն ուղարկվել է Արցախի Գերագույն դատարան, որտեղ կորոշվի հիշյալ  փոփոխության՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը։
Ըստ օրենքի՝ բարձր դատարանը 10 օրից մինչև 6 ամիս ժամանակ ունի՝ կարծիք հայտնելու համար: Իսկ սա նշանակում է, որ Արցախի նախագահի փոփոխության հարցն առնվազն կես տարով հետաձգվում է: Թեև չի բացառվում, որ անհրաժեշտության դեպքում Գերագույն դատարանն ավելի վաղ եզրակացություն տա, և նախագիծը խորհրդարանում դրվի քվեարկության»։

«Грапарак»: Вопрос смены президента Арцаха откладывается как минимум на полгода
Газета «Грапарак» пишет, что парламент Арцаха вчера во втором чтении одобрил проект поправки в Конституцию, в котором предлагается предоставить Национальному собранию право избирать президента в условиях военного положения. Проект направлен в Верховный суд Арцаха, где будет определен вопрос соответствия данной поправки Конституции.
«Согласно закону, Верховный суд должен предоставить заключение в установленный срок от 10 дней до 6 месяцев. А это значит, что вопрос смены президента Республики Арцах откладывается на полгода. Хотя не исключается, что Верховный суд предоставит заключение раньше и проект будет вынесен на голосование парламенте», - пишет газета.