«Ժողովուրդ». Ինչ լուրեր են պտտվում Արցախում Արթուր Դավթյանի՝ գլխավոր դատախազ նշանակվելու մասին
««Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Արցախում է և, հնարավոր է, նշանակվի Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազ:
Պարզվում է, որ Արթուր Դավթյանը Արցախում դատախազ աշխատելու համար ունի թաքնված նպատակներ, ու դրանք ամենևին էլ միայն հայրենասիրությամբ չեն պայմանավորված: Արցախում համառ լուրեր են պտտվում, որ նախկին գլխավոր դատախազն իրականում ուզում է վերջին օգուտները քաղել բզկտված Արցախից։ Բանն այն է, որ նրա դատախազական աշխատանքային ստաժը չի բավարարում դատախազի բարձր թոշակ ստանալու համար, և մի քանի տարի Արցախում պաշոնավարելուց հետո հանգիստ կկարողանա այդ ստաժը գումարել իր ունեցածին և վայելել բարձր թոշակը։
Նշենք, որ Դավթյանը դատախազության համակարգում է 2006-2007թթ-ից /պաշտոնական կենսագրություն/։ Ստացվում է, որ նա ունի ընդամենը 16 տարվա դատախազի աշխատանքային ստաժ։
«Դատախազի պաշտոն զբաղեցրած անձին կենսաթոշակ նշանակելու (վերահաշվարկելու), վճարելու, ինչպես նաև ստաժը հաշվարկելու կարգը սահմանելու մասին» կառավարության որոշումը սահմանում է. «… 4. Դատախազին օրենքի 18-րդ հոդվածով սահմանված երկարամյա ծառայության կենսաթոշակ է նշանակվում, եթե նա՝ 1) դատախազի պաշտոնից օրենքով սահմանված կարգով ազատվելու օրվա դրությամբ ունի առնվազն 20 օրացուցային տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ»: Ակնհայտ է, որ Արթուր Դավթյանի 16-ամյա ստաժն անբավարար է բարձր թոշակի համար։
Զուգադիպությու՞ն է. հնարավոր է. ժամանակը ցույց կտա։ Ամենագարշելին, սակայն, այն է, որ պետության, հայրենիքի բարոյականության, հայրենասիրության, բարձր արժեքների մասին ճռճռան խոսքեր ասողներն ապացուցում են, որ առաջնորդվում են բացառապես անձնական շահով, իսկ արյունաքամ լինող Արցախից անգամ հիմա օգուտ պոկողների բարոյական նկարագիրը հանրությունը կտա»։

«Жоховурд»: Стремление Артура Давтяна стать генпрокурором Арцаха обусловлено не только патриотизмом
Бывший генеральный прокурор Армении Артур Давтян находится в Арцахе и, возможно, будет назначен на пост генпрокурора Республики Арцах, пишет газета «Жоховурд».
«Оказывается, что у Артура Давтяна есть скрытые цели для работы прокурором в Арцахе и они вовсе не обусловлены только патриотизмом. В Арцахе муссируются упорные слухи, что бывший генпрокурор Армении на самом деле хочет извлечь последнюю выгоду из растерзанного Арцаха. Дело в том, что его прокурорский стаж недостаточен, чтобы получать высокую прокурорскую пенсию, и после нескольких лет работы в Арцахе он спокойно сможет увеличить свой трудовой стаж и наслаждаться высокой пенсией.
Отметим, что Давтян работает в системе прокуратуры с 2006-2007 гг. (официальная биография). Получается, что у него всего 16 лет трудового стажа прокурора. В постановлении правительства «Об установлении порядка назначения (перерасчета), выплаты пенсии лицу, занимавшему должность прокурора, а также исчисления стажа» устанавливается: «... 4. Прокурору назначается установленная статьей 18 закона пенсия за выслугу лет, если он: 1) на день освобождения от должности прокурора в установленном законом порядке имеет не менее 20 календарных лет профессионального трудового стажа». Очевидно, что 16-летний стаж Артура Давтяна недостаточен для высокой пенсии.
Совпадение? Возможно. Время покажет. Однако самым отвратительным является то, что говорящие о государстве, нравственности, родине, патриотизме, высоких ценностях, доказывают, что руководствуются исключительно личными интересами. А оценку тем, кто даже сейчас пытается извлечь личную выгоду из истекающего кровью Арцаха, даст общество», - пишет газета.