Ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ Արցախից տեղափոխվել է Երևան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ այսօր՝ մարտի 24-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ ԱՀ առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, 8 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 215 հիվանդ։
100 օրից ավելի է` Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

При посредничестве МККК 12 тяжелобольных пациентов из Арцаха переведены в медцентры Армении
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 24 марта, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, 12 пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы, из Республиканского медицинского центра министерства здравоохранения Арцаха были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении. Об этом сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Арцаха.
Согласно информации, 8 пациентов, ранее направленных на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
В действующих при Минздраве Арцаха медучреждениях по-прежнему не проводятся плановые операции.
В медобъединении «Аревик» 5 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации.
8 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 3 из них – в крайне тяжелом состоянии.