Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը
Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց սահմանադրությանը համապատասխանող 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, որոշումը հրապարակել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը։
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը հայտարարել է, որ հատուկ կարծիք են ներկայացրել դատավորներ Հրայր Թովմասյանը, Արայիկ Թունյանը և Երվանդ Խունդկարյանը։
2022 թվականին թվականին այս հարցով Սահմանադրական դատարան է դիմել Կառավարությունը։ Կառավարությունը կրկին վերադարձել է Հռոմի կանոնադրության ճանաչման հարցին, քանի որ, ըստ այս նախագծի հիմնավորման, հնարավորություն են տեսնում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու:
Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտը միջազգային պայմանագիր է, որով հիմնվել է Միջազգային քրեական դատարանը՝ ՄՔԴ։ Ընդունվել է Հռոմում 1998 թվականի հուլիսի 17-ին կայացած դիվանագիտական կոնֆերանսումև ուժի մեջ է մտել 2002 թվականի հուլիսի 1-ից։
Հռոմի ստատուտի 5-րդ հոդվածի համաձայն՝ Միջազգային քրեական դատարանի իրավասությունը պետք է սահմանափակված լինի ամբողջ միջազային հանրությանը մտահոգող ամենածանր հանցագործություններով։ Դատարանը իրավասություն ունի հետևյալ հանցանքների նկատմամբ՝

Закрепленные Римским статутом обязательства соответствуют Конституции Армении – решение КС
Конституционный суд признал обязательства, закрепленные Римским статутом Международного уголовного суда, подписанные 17 июля 1998 года, соответствующими Конституции РА. Как сообщает «Арменпресс», решение обнародовал председатель Конституционного суда Арман Диланян.
Председатель КС Арман Диланян сообщил, что особое мнение представили судьи Грайр Товмасян, Араик Тунян и Ерванд Хундкарян.
В 2022 году в Конституционный суд по этому вопросу обратилось правительство РА. Правительство вновь обратилось к вопросу признания Римского статута, поскольку, согласно логике этого статута, видит возможность призвать Азербайджан к ответу.
Римский статут Международного уголовного суда — международный договор, учредивший Международный уголовный суд. Принят на дипломатической конференции в Риме 17 июля 1998 года и вступил в силу с 1 июля 2002 года. Среди прочего, Устав устанавливает функции, юрисдикцию и структуру суда.