Պենտագոնից հայտնում են, որ Իրանը կարող է մի քանի ամսում միջուկային զենք ստեղծել
Իրանից միայն մի քանի ամիս կպահանջվի միջուկային զենք ստեղծելու համար, եթե նա ցանկանա: The Wall Street Journal-ը հայտնում է, որ այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Մարկ Միլին։
«Այն պահից, երբ Իրանը որոշի: Իրանը կարող է միջուկային զենքի համար անհրաժեշտ բաղադրիչ արտադրել երկու շաբաթից էլ քիչ ժամանակում, իսկ իրական միջուկային զենք արտադրելու համար ևս մի քանի ամիս կպահանջվի»,-«Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, ասել է գեներալ Միլին:
Գեներալ Միլիի հայտարարությունը ուղեկցվել է նախազգուշացումով, որ ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք ունենալ։
«Մենք՝ Միացյալ Նահանգների զինվորականներս, մի քանի տարբերակ ենք մշակել մեր ազգային ղեկավարության համար, որպեսզի քննարկի, եթե Իրանը երբևէ որոշի իրական միջուկային զենք ստեղծել»,-ասել է Միլին:
WSJ-ը նշում է, որ այս հայտարարությունը կրկնում է ԱՄՆ պաշտոնյաների վերջին գնահատականներն այն մասին, որ Թեհրանը կարող է մի քանի օրվա ընթացքում բավականաչափ անհրաժեշտ բաղադրիչ արտադրել միջուկային ռումբի համար։
Փետրվարին ԿՀՎ տնօրեն Ուիլյամ Բերնսը CBS-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Իրանի ղեկավարությունը չի որոշել վերսկսել միջուկային զենք ստեղծելու նախագիծը։

В Пентагоне заявили, что Ирану потребуется всего несколько месяцев на создание ядерного оружия
Ирану потребуется всего несколько месяцев, чтобы создать ядерное оружие, если он этого захочет. Об этом заявил председатель объединенного комитета начальников штабов Марк Милли, передает «Газета.ру» со ссылкой на The Wall Street Journal.
«С момента принятия Ираном решения… Иран может произвести материал для ядерного оружия менее чем за две недели, и потребуется еще несколько месяцев, чтобы произвести реальное ядерное оружие», — сказал генерал Милли.
Заявление генерала Милли сопровождалось предупреждением о том, что США не позволят Ирану иметь ядерное оружие. «Мы, военные Соединенных Штатов, разработали несколько вариантов для рассмотрения нашим национальным руководством, если Иран когда-либо решит разработать реальное ядерное оружие», — сказал Милли.
WSJ отмечает, что это заявление перекликается с недавними оценками официальных лиц США о том, что Тегеран может произвести достаточно материала для ядерной бомбы за считанные дни.
В феврале директор ЦРУ Уильям Бернс в интервью телеканалу CBS заявил, что руководство Ирана не приняло решения о возобновлении проекта по созданию ядерного оружия.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху ранее говорил, что Иран станет ядерной державой при отсутствии «реальной военной угрозы» или «реальных военных действий».