Միշելը Փաշինյանին և Ալիևին մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի շուրջ սրացումների կապակցությամբ
Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որոնց ընթացքում մտահոգություն է հայտնել սահմանին աճող լարվածության առնչությամբ և կողմերին փոխզիջման կոչ արել։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին ասված է Եվրոպական խորհրդի՝ շաբաթ օրը Բրյուսելում տարածված հայտարարության մեջ։
«Գլխավոր քարտուղար Միշելը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի շուրջ շարունակվող ճգնաժամի, վերջին զոհերի և տեղում լարվածության կտրուկ աճի, ինչպես նաև դրան ուղեկցող բացասական հռետորաբանության վերաբերյալ: Նա կոչ է արել իր գործընկերներին փնտրել փոխզիջումային լուծումներ և զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել էսկալացիայի ռիսկերի»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հաղոդագրության մեջ  ընդգծվում է, որ Միշելը և երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են սերտ կապի մեջ մնալ։
Հիշեցնենք, որ կեղծ բանապահպանական պատճառաբանությամբ Ադրբեջանը 2022 թ դեկտեմբերի 12-ից փակ է պահում Հայաստանը Արցախի Հանրապետությանը կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, իսկ մարտի 18-ին Ալիևը օկուպացված Թալիշում ունեցած ելույթի ժամանակ պատերազմական սպառնալիքներ հնչեցրեց հայկական կողմի ուղղությամբ:

Мишель выразил Пашиняну и Алиеву обеспокоенность эскалацией вокруг Лачинского коридора
Глава Евросовета Шарль Мишель провел телефонные разговоры с премьером Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которых выразил обеспокоенность ростом напряженности на границе и призвал стороны к компромиссу. Об этом говорится в заявлении Евросовета, распространенном в субботу в Брюсселе.
"Председатель Мишель выразил обеспокоенность продолжающимся кризисом вокруг Лачинского коридора, недавними жертвами и резким ростом напряженности на местах, а также сопутствующей негативной риторикой. Он призвал своих коллег искать компромиссные решения и воздерживаться от любых действий, которые могут привести к рискам эскалации", - отмечается в нем.
Как передает ТАСС, в документе подчеркивается, что Мишель и лидеры двух стран договорились оставаться в тесном контакте.