Չինացի նկարիչ Այ Վեյվեյը վերստեղծել է Մոնեի «Ջրաշուշանները» 650 000 լեգո կտորներով
Հայտնի չինացի նկարիչ Այ Վեյվեյին Կլոդ Մոնեի «Ջրաշուշաններ» կտավը վերստեղծելու համար անհրաժեշտ է եղել 650 հազար լեգո կտոր: Այս մասին հայտնում է CNN-ը: Այ Վեյվեյն իր ստեղծագործությունը վերնագրել է «Ջրաշուշաններ թիվ 1»։ Այն ներկայացված է Լոնդոնի դիզայնի թանգարանում նկարչի անհատական ցուցահանդեսում։
kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, չինացի նկարչի տարբերակը ներառում է մուգ լեգո կտորներով մի դուռ, որը տանում է դեպի ժամանակավոր բլինդաժ։ Այս կերպ Այ Վեյվեյը հիշում է իր մանկությունը Սինցզյանում, որտեղ 1960-ականներին ապրել է իր հոր հետ աքսորում:
«Այս նկարում ես միաձուլեցի Մոնեի իմպրեսիոնիստական ոճը, որը որոշ չափով հիշեցնում է արևելյան ձենիզմ, և այն իրական փորձը, որն ունեցել ենք ես և հայրս՝ դրա համար օգտագործելով պիքսելային, մեքենայական լեզուն: Խաղալիք աղյուսները՝ իրենց կարծրությամբ և ապամոնտաժման ներուժով, արտացոլում են լեզվի որակները այսօրվա արագընթաց դարաշրջանում, որտեղ մարդկային գիտակցությունը անընդհատ բաժանվում»,- ասել է նկարիչը։

Художник воссоздал картину Моне «Водяные лилии» из 650 тысяч кусочков лего
Известный китайский художник Ай Вейвей воссоздал картину Клода Моне «Водяные лилии» при помощи лего. Как сообщает Лента.Ру со ссылкой на CNN, для своей работы он использовал 650 тысяч деталей 22 цветов.
Ай Вейвей назвал картину, созданную для его персональной выставки в Лондонском музее дизайна, «Водяные лилии № 1». Монументальная лего-реплика шедевра Моне стала одной из самых крупных работ художника, сделанных из лего, — ее ширина больше 15 метров.
Версия Ай Вейвея повторяет легендарный пруд с лилиями, который Моне писал с натуры возле своего дома в Живерни, но с правой стороны китайский художник добавил одну новую деталь. Он расположил там то, что называет «темный портрет». Участок из темных кусочков лего изображает дверь в самодельную землянку. Это отсылка Ай Вейвея к своему детству в Синьцзяне. Там в 1960-х Ай Вейвей жил вместе с отцом в изгнании, как сообщается в пресс-релизе музея.
Ай Вейвей использует самые разные материалы для своих картин и инсталляций: от керамики и дерева до видео, фотографий и случайных объектов. В конце 2000-х художник начал творить и из лего.