Ավելի քան 2000 միգրանտ 24 ժամվա ընթացքում ափ են իջել Լամպեդուզա կղզում։ Շաբաթ օրը հայտնել էANSA գործակալությունը և ընդգծել, որ խոսքը նոր ռեկորդային ցուցանիշի մասին է։
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, մարտի 25-ի գիշերը կղզի է ժամանել 267 մարդ, իսկ ուրբաթ օրը՝ 1778: Լամպեդուզայում միգրանտների ընդունման կենտրոնը գերբեռնված է ավելի քան 4,5 անգամ. ներկայումս կա 1831 մարդ՝ առավելագույնը 400 տեղ տեղավորելու հնարավորությամբ կենտրոնում:
Հարավային Եվրոպայի ափեր, այդ թվում՝ Թունիսից նավարկվող անօրինական ներգաղթյալների հոսքի ավելացման վրա Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի ժամանակ ուշադրություն է հրավիրել Իտալիայի վարչապետ Ջորջ Մելոնին։ Նա, մասնավորապես, զգուշացրել է Եվրամիությանը, որ «եթե Թունիսը փլուզվի (քաղաքական և տնտեսական ճգնաժամի պատճառով), հումանիտար աղետի վտանգ կա՝ մինչև 900 հազար փախստականների հոսքով։ Գագաթնաժողովից հետո Մելոնին հայտարարեց, որ մի քանի եվրոպական առաքելություններ կայցելեն Թունիս, այդ թվում՝ Եվրահանձնաժողովից։

Более 2 тыс. мигрантов высадились на острове Лампедуза за 24 часа. Как сообщает в субботу агентство ANSA, речь идет о новом рекордном показателе.
Как передает ТАСС, в ночь 25 марта на остров прибыли 267 человек, а 24 марта - 1 778. Центр приема мигрантов на Лампедузе перегружен более чем в 4,5 раза: там в настоящий момент находится 1 831 человек при максимальной вместимости менее 400 мест.
Внимание к увеличению потока нелегалов, отплывающих к южным европейским берегам, в том числе из Туниса, привлекала в ходе прошедшего в Брюсселе саммита ЕС премьер-министр Италии Джорджа Мелони. В частности, она предупредила Евросоюз, что, "если Тунис обвалится (из-за политического и экономического кризиса - прим. ТАСС), есть риск гуманитарной катастрофы с наплывом до 900 тыс. беженцев". После саммита Мелони сообщила, что Тунис посетят несколько европейских миссий, в том числе от Еврокомиссии.
Италия наряду с другими странами Южной Европы пытается добиться от ЕС единого масштабного плана по пресечению незаконной миграции и перевозки людей по морю, которая нередко ведет к гибели мигрантов.