Առնվազն յոթ մարդ է զոհվել ԱՄՆ Միսիսիպի նահանգում պտտահողմի հետևանքով: «ՌԻԱ նովոստի»-ն հայտնում է, որ այդ մասին տեղեկացրել է ABC News-ը՝ հղում անելով տեղի բժշկական փորձաքննությանը։
Շարքի շրջանի բժիշկ Անջելիա Իսթոնը հայտնել է, որ պտտահողմի հետևանքով առնվազն յոթ մարդ է զոհվել: Մահացածների տարիքը այս պահին հայտնի չէ։
Միսիսիպիի Արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործակալությունը հայտնել է, որ որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են Շարքի և Համֆրի շրջաններում: Բացի այդ, գործակալությունը նահանգի շրջաններում տարածել է մի շարք պտտահողմերի նախազգուշացումներ:

At least 19 people died as a "destructive" tornado and strong thunderstorms swept across Mississippi late Friday, leaving a trail of damage for more than 100 miles, ABC News reported, citing local and federal authorities.
Search and rescue operations were underway in Sharkey and Humphreys counties, Mississippi's Emergency Management Agency said late Friday. The agency issued a series of tornado warnings in counties throughout the state.
"Many in the MS Delta need your prayer and God's protection tonight," Gov. Tate Reeves said on Twitter. "We have activated medical support -- surging more ambulances and other emergency assets for those affected. Search and rescue is active."