Այսօր թատրոնն արհեստականության շղարշը թողել է անցյալում. Վահան Բադալյան
Այսօր ամբողջ աշխարհում տոնում են Թատրոնի միջազգային օրը: Երկուհազարամյա պատմություն ունեցող հայկական թատրոնը տարբեր շրջաններում, մասնավորապես, խորհրդային տարիներին, առանձնացել է բուռն գործունեությամբ, այդ տարիներին ունեցել ենք ռեժիսորներ, դերասաններ, որոնց ստեղծած ներկայացումներն ու կերտած դերերը մինչև օրս անկրկնելի են ու անմոռանալի։
Panorama.am-ի զրուցել է Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրեն, Փոքր թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ռեժիսոր  Վահան Բադալյանի հետ՝ հայկական թատրոնում ու աշխարհում այսօր նկատվող միտումների, առկա խնդիրների ու լուծումների մասին։
Panorama.am - Դուք շատ եք լինում այլ երկրներում ու շփվում դերասանների, ռեժիսորների հետ, ժամանակին համընթա՞ց ենք շարժվում։
Վահան Բադալյան - Մի բան ակնհայտ է. վերջին տարիների ընթացքում հայ թատերական կյանքը շատ է ակտիվացել։  Նոր, երիտասարդ ռեժիսորներ, դերասաններ են հայտնվել, որոնք լրիվ նոր շունչ են բերել։ Տաղանդի, մտածողության իմաստով թարմություն կա։ Բայց կառավարման, թատերական պրոցեսների, հայ թատրոնը միջազգային թատերական դաշտի մեջ  ինտեգրելու իմաստով դեռ շատ անելիքներ կան։
Կան ներկայացումներ, որոնք դրսում շատ մրցունակ են, տարբեր փառատոների են մասնակցում, մեծ հաջողություններ ունենում, մրցանակներ ստանում։ Բայց պետք է հետ գնանք դեպի մեր թատերական կրթության ոլորտը, կարծում եմ, այնտեղից է պետք սկսել։
Դասավանդման մեթոդներն են շատ հնացած։ Ժամանակակից տենդենցներից մի քիչ անտեղյակ լինելն է խնդիր։ Մեր երիտասարդ դերասանները, ռեժիսորները երբեմն կրթվում են այն ծրագրերով, որոնք 1920-ական, 30-ական, 50-ական թվականներին են ակտուալ եղել։ Գիտեն այդ թվականներին ստեղծագործած ռեժիսորների, դերասանների անունները, նրանց գեղագիտության մասին, բայց բացարձակապես անտեղյակ են հենց այսօր ստեղծագործող լավագույն թատերախմբերի, ռեժիսորների, դերասանների արվեստից։
Մեր ոլորտում դասավանդող արվեստագետների անցած դպրոցն ամբողջությամբ սովետական շրջանի ստացած գիտելիքների և գեղագիտության հիման վրա է, իսկ այսօրվա աշխարհին կարող է ծանոթացնել այսօրվա աշխարհի, ժամանակակից մեթոդներին տիրապետող արվեստագետը կամ գոնե այն արվեստագետները, ովքեր դրսում փորձ են ունեցել, կրթություն ստացել ու հետո վերադարձել Հայաստան։ Կարևոր է համակարգային մոտեցում ցուցաբերվի։
Panorama.am- Օրերս Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դասախոս, Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ծատուրյանն էր հայտարարել՝ սովետ է մեզ մոտ, միջնադար։ Հայհոյանքի պատճառով արգելվել էր նրա ղեկավարած երրորդ կուրսի ներկայացումը՝ Էդգար Կոստանդյանի «Որբանոց» ստեղծագործության հիման վրա բեմադրված։
Վահան Բադալյան-Շատ չեմ հետևել, թե ինչ պատճառով է արգելվել, բայց ծիծաղելի է հենց այդ հարցադրումը՝ հայհոյանքի պատճառով կարող է քննադատություն առաջանալ և այլն։ Հայհոյանքը, մերկ մարմինը, բոլոր երևույթները դրանք մարդուն հատուկ բաներ են։ Եթե բեմում կերպար ես ստեղծում, որին հատուկ է այդ ամեն ինչը, դրանք պետք է օրգանական ձևով ներկայացնել և այստեղ որևէ արտառոց բան չկա։ Դրանք թատրոն երևույթին հակառակ տեսանկյունից նայելու փորձեր են։
Panorama.am- Այսօր աշխարհում թատրոնը դեպի ո՞ւր է գնում՝ մեծ, մասշտաբային ներկայացումներ, թե ավելի մտերմիկ միջավայր, այսինքն ապահոված լինի հանդիսատես-դերասան շփում։
Վահան Բադալյան-Երկու տարբերակներն էլ կան՝ և մեծ ֆորմաների ներկայացումներ են ստեղծվում, և շատ մտերմիկ, և ալտերնատիվ։ Այսօր շատ հետաքրքրի են իմերսիվ թատրոնը, ինտերակտիվ թատրոնը։ Դոկումենտալ, սոցիալական թատրոններն են հետաքրքի դարձել, այսինքն այսօր թատրոնը, կարծես, արհեստականության շղարշը լրիվ թողել է անցյալում և սկսել է  կոնկրետ մարդկանց մասին պատմել, այդ մարդկանց բերել բեմ, դրանով նաև կարելի է պայմանավորվել, օրինակ, հաշմանադամություն ունեցող և չունեցող արտիստների ի հայ գալը բեմում։
Դասական թատրոնը, բնականաբար, իր տեղն ունի։ Թատրոնն առհասարակ շատ բազմակողմանի մեծ երևույթ է՝ ինչքան շատ տեսակներ, ձեռագրեր, գույներ լինեն, այնքան ավելի լավ։
Panorama.am-Այսօր հե՞շտ է գեղարվեստական, գեղագիտական ձևեր գտնելը։
Վահան Բադալյան- Հեշտ չէ, կարծում եմ, վաղուց ամեն ինչ արդեն արվել է, ասվել է, լավագույն ամեն ինչ բոլորս տեսել ենք։ Հենց դրանով է նաև պայմանավորվում յուրաքանչյուր մարդու խորքը նայելու տենդենցին գալը, քանի որ հիմա ամենահետաքրքիրը մարդն է՝ յուրաքանչյուր մարդ իր խնդրով, իր էմոցիաներով, իր մտածողությամբ։ Դրա համար այսօր առանց արհեստական շղարշի մարդուն բեմ բերելու տենդենցներն են ակտուալ։
Այս պահի դրությամբ, մեր իրողություններով պայմանավորված, նաև նկատում եմ, որ շատ դժվար է  հանդիսատեսի և արվեստի գործի մեջ այդ կապը ստեղծել, քանի որ զուգահեռ իրականության մեջ են առօրյա բոլոր խնդիրները, աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և այլն, զգում ես, որ շատ է խանգարում մարդուն, բայց ինչքան որ դա խանգարում է, այդքան էլ արվեստը պետք է կարողանա ավելի մեծ ուժով մարդու հոգեկան վիճակն ավելի ներդաշնակ դարձնել ու հետաքրքիր գեղարավեստական, գեղագիտական մեսիջներ տալ, որ մարդը միևնույնն է՝ գեղեցկության նկատմամբ իր հետաքրքրությունը, հմայվածությունը պահպանի։
Թատրոնների միավորման, երեխային թատրոն բերելու, Փոքր թատրոնի առաջիկա պրեմիերայի մասին և օրվա առիթով գործընկերներին ուղղված Վահան Բադալյանի խոսքը՝ տեսանյութում։

Ваан Бадалян: Сегодня театр оставил в прошлом завесу искусственности
Сегодня, 27 марта, во всём мире отмечается Международный день театра. Армянский театр с двухтысячелетней историей в различные периоды, в частности, в Советские годы, отличался активной деятельностью, в те годы у нас были режиссеры, актеры, произведения и роли которых до сих пор неповторимы и незабываемы.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с директором Национального центра эстетики, режиссером, художественным руководителем «Малого театра» Вааном Бадаляном о сегодняшних тенденциях в армянском театре и мире, существующих проблемах и их решениях.
Panorama.am: Вы часто бываете в других странах и общаетесь с актерами, режиссерами, мы двигаемся в ногу со временем?
Ваан Бадалян: Одно очевидно – за последние годы армянская театральная жизнь очень активизировалась. Новые, молодые режиссеры, актеры, которые придали совсем новое дыхание. Есть новизна по части таланта, мышления. Но по части управления, театральных процессов, интеграции в международную театральную жизнь предстоит ещё многое сделать.
Есть спектакли, которые за границей очень конкурентоспособные, участвуют в различных фестивалях, достигают большого успеха, получают награды. Но нам нужно вернуться в область нашего театрального образования, я думаю, с этого надо начинать.
Методы обучения уже очень устарели. Проблема заключается в том, что мы немного не осведомлены о современных тенденциях. Наши молодые актеры, режиссеры иногда обучаются по программам, которые были актуальны в 1920, 30, 50-х годах. Знают имена режиссеров и актеров того времени, об их творчество, но совершенно не осведомлены об искусстве лучших современных театральных коллективов, режиссеров и актеров.
Школа художников, преподающих в нашей области, полностью основана на знаниях и эстетике советского периода, а с сегодняшним миром может познакомить артист, владеющий современными методами, или хотя бы артист, имеющий опыт за рубежом, который получил образование и потом вернулся в Армению. Важно продемонстрировать системный подход.
Panorama.am: На днях преподаватель Ереванского государственного института театра и кино, народный артист Армении Николай Цатурян заявил, что у нас советская среда. Из-за ругательства была запрещена постановка студентов третьего курса под его руководством, поставленная по произведению Эдгара Костандяна «Детский дом».
Ваан Бадалян: Не следил, почему запретили постановку, но смешно, что спектакль может удостоится критики из-за ругательств и пр. Ругательства, обнаженное тело, и все явления – присущи человеку. Если мы создаем образ на сцене, которому присуще всё это, то нужно представить это органичным образом и здесь нет ничего экстраординарного. Это попытки взглянуть на театр с противоположной точки зрения.
Panorama.am: Куда сегодня в мире движется театр – к большим, масштабным постановкам или к созданию более душевной атмосферы, которая бы обеспечила контакт между зрителем и актером?
Ваан Бадалян: Оба варианта существуют: создаются постановки и больших форматов, и небольших, и альтернативные. Сегодня очень интересен иммерсивный театр. Стали интересными также документальные и социальные театры, то есть сегодня театр, кажется, оставил в прошлом вуаль искусственности, и начал рассказывать о конкретных людях, приводить этих людей на сцены, этим можно также объяснить, например, выступление артистов с инвалидностью на сцене.
Классический театр, естественно, имеет своё место. Театр – это многостороннее и большое явление, чем больше образов, почерков, красок, тем лучше.
Panorama.am: Легко ли сегодня найти художественно-эстетические формы?
Ваан Бадалян: Не легко, полагаю, всё давно уже сделано, сказано, все мы видели лучшее. Именно этим объясняется тенденция смотреть на каждого человека глубже, поскольку сейчас самым интересным является человек: каждый человек со своей проблемой, своими эмоциями, своим мышлением. Именно поэтому сегодня актуальны тренды вывода человека на сцену без искусственной вуали.
Сейчас в связи с нашими реалиями я замечаю, что трудно создать эту связь между зрителем и произведением искусства, поскольку в параллельной реальности существуют каждодневные проблемы, геополитическая ситуация и прочее, и чувствуется, что это сильно мешает человеку, но как бы это сильно не мешало, искусство должно суметь с ещё большей силой сделать гармоничной душевное состояние человека, дать ему интересные и художественные, эстетические месседжи, чтобы человек все же сохранял свой интерес к красоте.
Подробнее об объединении театров, участии детей в театральной жизни, предстоящих премьерах «Малого театра» – в видеоматериале