2023 թվականի մարտի 20-ից 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ՆԳՆ ոստիկանության կենտրոնական ու տարածքային ստորաբաժանումների հերթապահ մասերում հանցագործությունների և իրավախախտումների վերաբերյալ գրանցվել է 39 հաղորդում, որից 22-ը հանցագործության վերաբերյալ: Դրանցից 19-ն ոստիկանության ծառայողների կողմից բացահայտվել և քննության փուլում է:
Նախորդ շաբաթվա համեմատ զգալիորեն նվազել է դիտավորությամբ առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքերը: Արձանագրվել և բացահայտվել է 3 դեպք:
Շաբաթվա ընթացքում ոստիկանության ծառայողների կողմից բացահայտվել է անձնական ունեցվածքի գողության և հափշտակության՝ մեկական, գույքի դիտավորությամբ ոչնչացման և խարդախության երկուական դեպքեր, ինչպես նաև նախկինում կատարված 1 հանցագործություն: Միջոցներ են ձեռնարկվում խարդախության մեկ դեպքի բացահայտման և մյուս հանցատեսակների նախականխման, կանխման և բացահայտման ուղղությամբ:
Ոստիկանության քրեական հետախուզության վարչությունը՝ տարածքային ստորաբաժանումների ծառայողների հետ համատեղ, շարունակում են թմրամիջոցների, դրանց ապօրինի շրջանառության, աճեցման և իրացման դեմ պայքարը: Անցած շաբաթվա ընթացքում բացահայտվել է 3 դեպք:
Յոթ օրվա ընթացքում սահմանային խախտման 2 դեպք է արձանագրվել: Ադրբեջանական զինուժը մարտական դիրքերից կրակ է բացել Արցախի խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ: Վերջիններս Մարտունու շրջանի Թաղավարդ և Մաճկալաշեն համայնքների հողատարածքներում զբաղվում էին գյուղատնտեսական աշխատանքներով: Ոչ ոք չի տուժել: Հերթական անգամ դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Ճանապարհային ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոնում գրանցվել է ՃՏ 10 պատահար, որից 8-ը նյութական վնասով, 2-ը՝ մարմնական: Բուժհաստատություն է դիմել 2 քաղաքացի:
Մահվան ելքով մեկ դեպք է գրանցվել մարտի 22-ին՝ Ստեփանակերտ-Դրմբոն ավտոճանապարհին: 46-ամյա վարորդը կորցրել է մեքենայի կառավարումը, դուրս եկել ճանապարհից դեպի ձախ և շրջվել։ Պատահարի հետևանքով վերջինս հիվանդանոց տեղափոխվելու ճանապարհին մահացել է։
Նշված ժամանակահատվածում առանց վարորդական վկայականի տրանսպորտային միջոց է շահագործել 12 վարորդ, 15-ը եղել է անսթափ վիճակում, 26 վարորդ գերազանցել է սահմանված արագությունը:
Ոստիկանության պետի հրամանով` կենտրոնական և տարածքային ստորաբաժանումների ծառայողների մասնակցությամբ, համակարգում շարունակվում են ամենամյա դասընթացներն ու պարապմունքները, որոնք միտված են կատարելագործելու ոստիկանության ծառայողների մասնագիտական գիտելիքներն ու ունակությունները:

МВД Арцаха: За 7 дней зафиксировано 2 случая нарушений на границе
В период с 20 по 27 марта 2023 года в дежурных частях центральных и районных подразделений МВД зарегистрировано 39 сообщения о преступлениях и правонарушениях, из них 22 относительно преступлений. 19 из них уже раскрыты и находятся в стадии следствия. Об этом сообщает пресс-служба МВД.
По сравнению с предыдущей неделей значительно уменьшились случаи умышленного причинения вреда здоровью. Зарегистрированы и раскрыты 3 случая причинения друг другу в результате ссор телесных повреждений.
За неделю сотрудники полиции раскрыли 1 случай кражи личного имущества, 2 случая умышленного уничтожения имущества и мошенничества и 1 преступление, совершенное в прошлом. Принимаются меры по раскрытию случая мошенничества и в направлении предупреждения и раскрытия иных преступлений.
Управление уголовного розыска полиции совместно с сотрудниками районных подразделений продолжают борьбу с наркотиками, их незаконным оборотом, выращиванием и сбытом. В течение семи дней были выявлены 3 случая.
За семь дней зафиксировано 2 случая нарушений на границе. ВС Азербайджана открыли огонь с боевых позиций в направлении мирных жителей Арцаха. Граждане занимались сельскохозяйственными работами в селах Тагавард и Мачкалашен Мартунинского района. Никто не пострадал. Сельскохозяйственные работы в очередной раз были приостановлены.
В центре оперативного управления дорожной полиции зарегистрировано 10 дорожно-транспортных происшествий, из них 8 с причинением материального ущерба, 2 с причинением телесных повреждений. В медучреждение обратились 2 гражданина.
Один случай со смертельным исходом был зарегистрирован 22 марта на трассе Степанакерт-Дрмбон. 46-летний водитель не справился с управлением, съехал с дороги налево и перевернулся. В результате аварии последний скончался по дороге в больницу.
За указанный период 12 водителей управляли транспортным средством без водительских прав, 15 находились в состоянии алкогольного опьянения, 26 водителей превысили установленную скорость.
Приказом начальника полиции, в целях повышения профессиональных знаний и квалификации сотрудников полиции, продолжаются ежегодные курсы и занятия с участием сотрудников центральных и территориальных подразделений.