ԿԳՄՍՆ բռնցքամարտիկ Էրիկ Իսրայելյանից ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու մասին պաշտոնական գրություն չի ստացել
16:06 27/03/2023
Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում հաղթող բռնցքամարտիկ Էրիկ Իսրայելյանը օրեր առաջ գրառում է արել՝ հայտնելով, որ հրաժարվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից, մեկնում է այլ երկիր՝ այնտեղի դրոշի ներքո հանդես գալու։
Նա գրել է, որ 2022-ին դարձել է և Եվրոպայի, և աշխարհի չեմպիոն, սակայն «մինչ այսօր ինձ ոչ մի բան չէն արել իմ տիտղոսների համար»։
ԿԳՄՍ նախարարությունից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ մարզիկի կողմից դեռ պաշտոնական ոչինչ չեն ստացել քաղաքացիությունից հրաժարվելու և այլնի հետ կապված։
Նախարարությունից հայտնեցին, որ 2022 թվականին Էրիկ Իսրայելյանի ընդհանուր ֆինանսական աջակցությունը կազմել է 4 միլիոն 600 հազար դրամ, որից  1,5 մլն դրամը տարեվերջին միանվագ պարգևատրվել է որպես աշխարհի երիտասարդական առաջնության հաղթող, իսկ 800 հազար դրամ կրկին տարեվերջին  պարգևատվել է որպես Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության հաղթող: ԿԳՄՍՆ-ից նշվեց, որ այդ գումարն ամբողջությամբ տրվել է մարզիկին։

Министерство ОНКС Армении не получало официального письма от боксера Эрика Исраеляна об отказе от гражданства РА
19:09 27/03/2023
Чемпион Европы, победитель молодежного чемпионата мира по боксу Эрик Исраелян несколько дней назад на своей странице в Facebook сообщил, что он отказывается от гражданства Республики Армения и будет выступать под флагом другой страны.
«Я отказываюсь от гражданства Республики Армения и еду в другую страну, выступать там, помните имя и фамилию Эрик Исраелян», – написал боксер.
Свое решение он объяснил равнодушием компетентных органов. «В 2022 году я стал чемпионом и Европы, и мира, однако до сегодняшнего дня не получил ничего взамен на мои титулы», – написал он.
В министерстве образования, науки, культуры и спорта сообщили Panorama.am, что от спортсмена не получали официального уведомления об отказе от гражданства и о прочем.
В министерстве указали также, что общая финансовая поддержка Эрику Исраеляну в 2022 году составила 4 млн 600 тыс драмов, из которых 1,5 млн драмов было вручено ему в качестве награды за титул победителя молодежного чемпионата мира по боксу. Еще 800 тыс. драмов, как указали в ведомстве, в конце года единовременно было присуждено ему как победителю молодежного чемпионата Европы. В министерстве ОНКС указали, что сумма была полностью передана спортсмену.