Թել Ավիվում ոստիկանությունը ջրցան մեքենաներ է օգտագործել Նեթանյահուի դեմ ցույցը ցրելու համար
Իսրայելի ոստիկանությունը ցրել է հակակառավարական ինքնաբուխ ցույցի մասնակիցներին, որը մի քանի ժամ տեղի է ունեցել Թել Ավիվի արևելյան Այալոն մայրուղու վրա: Ցույցը ցրելու ժամանակ օգտագործվել են ջրցան մեքենաներ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ցուցարարները մի քանի ժամ փակել են մայրուղին, խարույկներ վառել և պատրաստվել են երթևեկելի մասում մնալ առնվազն մինչև առավոտ։ Որոշ ակտիվիստներ սկսել են վրաններ տեղադրել երթևեկելի հատվածում։ Crowd Solutions մասնավոր ընկերության գնահատականներով, ցուցարարների թիվը հասել է 105 հազարի։
Ըստ աղբյուրի՝ ժամը 03:00-ին (Երևանի ժամանակով 04:00) ոստիկանները, որոնք մինչ այդ պահը չէին միջամտում տեղի ունեցածին, սկսել են հետ մղել ակցիայի մասնակիցներին: Որոշ ցուցարարներ սկսել են դիմադրություն ցույց տալ իրավապահներին, բախումներ են տեղի ունեցել, ոստիկանությունը սկսել է ակտիվորեն կիրառել ջրցան մեքենաներ։
Արդյունքում բոլոր ցուցարարներին հաջողվել է դուրս մղել երթևեկելի հատվածից, նրանք ցրվել են հարևան փողոցներով։
Մարտի 26-ի երեկոյան Իսրայելում սկսված բողոքի ինքնաբուխ ակցիաների համար առիթ է հանդիսացել երկրի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի հրաժարականը, որի մասին հայտարարել է Նեթանյահուն: Այս որոշումը նա կայացրել է այն բանից հետո, երբ մեկ օր առաջ Գալանտը բացահայտ արտահայտվել էր դատական բարեփոխման կասեցման օգտին, որն առաջ է մղում իշխող կոալիցիան և որը առաջացրել է ընդդիմության զանգվածային բողոքը:
Կառավարության ընդդիմախոսների կարծիքով՝ բարեփոխումը, որը ենթադրում է Գերագույն դատարանի լիազորությունների սահմանափակում և դատավորների ընտրության նկատմամբ գործադիր իշխանությանը վերահսկողության տրամադրում, կխաթարի իսրայելական պետականության ժողովրդավարական հիմքերը: Նեթանյահուն էլ պնդում է, որ այդ բարեփոխումը կհավասարակշռի իշխանության բոլոր ճյուղերի լիազորությունները և երկրի քաղաքական համակարգն ավելի ժողովրդավարական կդարձնի:

Полиция разогнала водометами стихийный митинг против Нетаньяху в Тель-Авиве
Сотрудники израильской полиции разогнали участников стихийного антиправительственного митинга, проходившего несколько часов на крупном шоссе Аялон на востоке Тель-Авива. При разгоне демонстрации применялись водометы и привлекалась конная полиция, передает 13-й канал израильского телевидения. Об этом сообщает ТАСС.
Манифестанты несколько часов блокировали магистраль, жгли костры и собирались оставаться на проезжей части как минимум до утра. Некоторые активисты начали устанавливать на проезжей части палатки. В момент наибольшего скопления протестующих численность митинга, по оценкам частной компании Crowd Solutions, достигала 105 тыс. человек.
К 03:00 (время совпадает с московским) полицейские, которые до этого момента не вмешивались в происходящее, начали оттеснять митингующих, большая часть которых к тому моменту уже разошлась. Некоторые демонстранты начали оказывать сопротивление стражам порядка, произошли столкновения, полиция стала активно применять водометы.
В результате всех демонстрантов удалось вытеснить с проезжей части, они разошлись по соседним улицам. После этого полиция полностью перекрыла доступ на трассу. Движение по ней до сих пор заблокировано, спецтехника расчищает дорожное полотно от мусора, который остался после демонстрации.
Поводом для стихийных акций протеста, начавшихся вечером 26 марта в Израиле, послужила отставка министра обороны страны Йоава Галанта, о которой объявил Нетаньяху. Это решение он принял после того, как днем ранее Галант открыто высказался за приостановку судебной реформы, которую продвигает правящая коалиция и которая вызвала массовые протесты оппозиции.
По мнению противников правительства, реформа, предполагающая ограничение полномочий Верховного суда и предоставление исполнительной ветви власти контроля над отбором судей, подорвет демократические основы израильской государственности. Нетаньяху же настаивает, что эта реформа уравновесит полномочия всех ветвей власти и сделает политическую систему страны более демократичной.