Իսկ ումից է էներգիա խլում Հայաստանը
Հարավային Կովկասում ու հատկապես Հայաստանի ու Արցախի շուրջ զարգացող իրադարձությունների համատեքստում այս պահին...՝ panorama.am-ը զրուցում է «Հենակետի» վերլուծաբան, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի հետ։
panorama.am.- Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի՝ կրկին Արցախի Հանրապետության տարածք խորանալու, իր համար շատ շահավետ ռազմավարական դիրք գրավելու, Հայաստանի պետական սահմաններից դուրս չգալու, Արցախի միջանցքը՝ չնայած Հաագայի որոշման, չբացելու..., ինքնին արդեն շատ վտանգավոր իրավիճակի հետ, ինչ եք կարծում՝ ապրիլի մեկից ՌԴ նոր զորահավաքի, հետևաբար՝ Ուկրաինայի հետ ռազմական գործողությունների ակտիվացման նոր փուլի հետ, հնարավո՞ր է, որ Ադրբեջանը ևս անցնի ակտիվ հարձակվողական գործողությունների։
Թե՞ «քայլ-քայլ» առանց պատասխանատվության առաջ գալը ավելի ձեռնտու է Ադրբեջանին։
Տիգրան Աբրահամյան.- Հարավային Կովկասում ու հատկապես Հայաստանի ու Արցախի շուրջ զարգացող իրադարձությունների համատեքստում այս պահին էլ լարվածությունը բավականին բարձր է և էսկալացիայի հավանականությունը գնալով մեծանում է։ Ուկրաինական ճգնաժամն անշուշտ մեծ ազդեցություն ու հետք է թողնում նաև մեր տարածաշրջանի վրա, հատկապես այն համատեքստում, որ ռեգիոնի գլխավոր խաղացողն իր հիմնական ուշադրությունը Ուկրաինայի վրա է կենտրոնացրել, դեռ չեմ խոսում ՌԴ-Արևմուտք դիմակայության մասին, որը երկկողմ մեծ էներգիա է խլում:
Ադրբեջանում համարում են, որ սա բարենպաստ իրավիճակ է նախկինում ստանձնած պարտավորությունների չկատարելու և ուժի դիրքերից հանդես գալու համար, իսկ Թուրքիան օգտվելով առիթից փորձում է մեծացնել իր դերը տարածաշրջանում: Երկու դեպքում էլ տրորվում է հայկական շահը, որովհետև Թուրքիաի ու Ադրբեջանի նպատակների իրացման հիմքում ՀՀ-ին շարքից հանելն ու ՀՀ շահերի հաշվին ամրապնդվելն է:

Panorama.am has talked to Tigran Abrahamyan, the secretary of the opposition Pativ Unem bloc and founder of the Henaket analytical center, over the ongoing developments in the South Caucasus region and, in particular, around Armenia and Artsakh
Panorama.am: Amid Azerbaijan’s attempts to advance further into the territory of the Artsakh Republic, capture of a favorable strategic height, refusal to withdraw its forces from Armenia’s state borders and implement the ICJ order to unblock the Artsakh corridor, which has created a very dangerous situation, do you think that Azerbaijan may resort to active military action against the background of the new military recruitment announced by Russia from April 1, which entails the start of a new stage of military operations in Ukraine.
Or is the "step-by-step" advance without taking any responsibility more beneficial to Azerbaijan?
Tigran Abrahamyan: In the context of the developments in the South Caucasus, and especially around Armenia and Artsakh, at the moment the tensions are also quite high and the probability of escalation is getting bigger. The Ukrainian crisis, naturally, has a big impact on our region, especially when the main actor in the region is focused on Ukraine, let alone the confrontation between Russia and the West, which is taking a lot of energy from both sides.
Azerbaijan considers this as a favorable situation for non-fulfillment of its commitments and the use of force, while Turkey, taking advantage of the situation, is trying to increase its role in the region. In both cases, Armenian interests are being trampled, because Turkey and Azerbaijan seek to incapacitate Armenia and strengthen their positions at the expense of Armenia's interests in an effort to reach their goals.