Իսկ ումից է էներգիա խլում Հայաստանը
Հարավային Կովկասում ու հատկապես Հայաստանի ու Արցախի շուրջ զարգացող իրադարձությունների համատեքստում այս պահին...՝ panorama.am-ը զրուցում է «Հենակետի» վերլուծաբան, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի հետ։
panorama.am.- Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի՝ կրկին Արցախի Հանրապետության տարածք խորանալու, իր համար շատ շահավետ ռազմավարական դիրք գրավելու, Հայաստանի պետական սահմաններից դուրս չգալու, Արցախի միջանցքը՝ չնայած Հաագայի որոշման, չբացելու..., ինքնին արդեն շատ վտանգավոր իրավիճակի հետ, ինչ եք կարծում՝ ապրիլի մեկից ՌԴ նոր զորահավաքի, հետևաբար՝ Ուկրաինայի հետ ռազմական գործողությունների ակտիվացման նոր փուլի հետ, հնարավո՞ր է, որ Ադրբեջանը ևս անցնի ակտիվ հարձակվողական գործողությունների։
Թե՞ «քայլ-քայլ» առանց պատասխանատվության առաջ գալը ավելի ձեռնտու է Ադրբեջանին։
Տիգրան Աբրահամյան.- Հարավային Կովկասում ու հատկապես Հայաստանի ու Արցախի շուրջ զարգացող իրադարձությունների համատեքստում այս պահին էլ լարվածությունը բավականին բարձր է և էսկալացիայի հավանականությունը գնալով մեծանում է։ Ուկրաինական ճգնաժամն անշուշտ մեծ ազդեցություն ու հետք է թողնում նաև մեր տարածաշրջանի վրա, հատկապես այն համատեքստում, որ ռեգիոնի գլխավոր խաղացողն իր հիմնական ուշադրությունը Ուկրաինայի վրա է կենտրոնացրել, դեռ չեմ խոսում ՌԴ-Արևմուտք դիմակայության մասին, որը երկկողմ մեծ էներգիա է խլում:
Ադրբեջանում համարում են, որ սա բարենպաստ իրավիճակ է նախկինում ստանձնած պարտավորությունների չկատարելու և ուժի դիրքերից հանդես գալու համար, իսկ Թուրքիան օգտվելով առիթից փորձում է մեծացնել իր դերը տարածաշրջանում: Երկու դեպքում էլ տրորվում է հայկական շահը, որովհետև Թուրքիաի ու Ադրբեջանի նպատակների իրացման հիմքում ՀՀ-ին շարքից հանելն ու ՀՀ շահերի հաշվին ամրապնդվելն է:

К событиям, происходящим на Южном Кавказе и в особенности вокруг Армении и Арцаха в настоящий момент, в интервью Panorama.am обратился учредитель аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального собрания Армении Тигран Абрамян.
panorama.am: - Наряду с очередным углублением азербайджанских ВС на территорию Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), занятием азербайджанской стороной очень благоприятной для нее стратегической позиции, отказом выводить свои силы с государственных границ Республики Армения, разблокировать вопреки решению Гаагского суда коридор Арцаха … само по себе очень опасной ситуацией, как Вы считаете, на фоне нового набора контрактников в армию в РФ с 1 апреля, соответственно нового этапа активизации военных действий с Украиной, возможно, что и Азербайджан тоже перейдет к активным наступательным действиям?
Или продвижение «шаг за шагом» без ответственности выгоднее Азербайджану?
Тигран Абрамян: – В контексте событий, развивающихся на Южном Кавказе и в особенности вокруг Армении и Арцаха, на данный момент тоже напряженность достаточно высока и вероятность эскалации только возрастает. Украинский кризис, безусловно, оставляет свой отпечаток и оказывает большое влияние и на наш регион, особенно в контексте того, что основной актор в регионе сосредоточил свое основное внимание на Украине, не говорю уже о конфронтации России и Запада, которая обоюдно отнимает много энергии.
В Азербайджане считают это благоприятной ситуацией для невыполнения ранее взятых на себя обязательств и выступления с позиций силы, в то время как Турция, пользуясь ситуацией, пытается увеличить свою роль в регионе. В обоих случаях попираются армянские интересы, потому что в основе реализации целей Турции и Азербайджана является выведение Армении из строя и свое усиление за счет интересов Армении.