«Արարատ 73»-ի սխրանքը՝ լուսանկարներով
Այս տարի նշվում է «Արարատ-73»-ի փառահեղ հաղթանակի 50-րդ տարեդարձը: Այդ կապակցության Երևանի «Արարատը» նախատեսում է չեմպիոնական մրցաշրջանը խորհրդանշող միջոցառումներ անցկացնել 2023 թվականի ընթացքում։ Առաջին միջոցառումը կայացավ այսօր՝ Հայաստանի նկարիչների միության շենքում, բացվեց ֆոտոլրագրողներ Հերբերտ և Մելիք Բաղդասարյանների ֆոտոցուցահանդեսը, որը կգործի մինչև ապրիլի 1-ը։
Ցուցահանդեսում ներկայացված 100 լուսանկարից յուրաքանչյուրը մի պատմություն է հաղթանակ կերտած թիմի, լեգենդար ֆուտբոլիստների մասին։
Փառահեղ էջ հայ սպորտի պատմության մեջ։ Այսպես են բնութագրում մարզիկները, մասնագետները «Արարատ-73»-ի խաղացած ժամանակաշրջանը։
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին «Արարատ-73»-ի  ֆուտբոլիսներից շատերը։
Լրագրողների հետ զրույցում Մելիք Բաղդասարյանն ասաց, որ իր մտահղացումն է կազմակերպել նման ցուցահանդես։
«Լրանում է «Արարատի» հաղթանակի 50 տարին և դրան որևէ ձևով չարձագանքելը՝ սխալ կլիներ, հատկապես եթե ես ունեի նման արխիվ։ Հիմնականում իմ և եղբորս՝ Հերբերտ Բաղդասարյանի նկարներն են»,- նշեց լուսանկարիչը։
Նա ասաց, որ բոլոր լուսանկարներն արժեքավոր են, բայց  առանձնացրեց մեկը՝ Իշտոյանը 89-րդ րոպեին խփում է առաջին գոլը. «Արժեքավոր նկար է որպես իրադարձություն»։
Panorama.am-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ մարզական լուսանկարչությունն ունի իր առանձնահատկությունները. «Ամենակարևորը՝ այդ մարզաձևը պետք է լավ ճանաչես։ Ինձ շատ օգնել է իմ ավագ եղբայրը՝  Հերբերտը, նաև խորհուրդներ եմ ստացել Ալեքսեյ Խոմիչից։ Նա եղել էր դարպասապահ, այնուհետև զբաղվել է լուսանկարչությամբ։  Հինգ մատի նման ճանաչում էր ֆուտբոլը, լավ կադրեր էր ստանում»։
«Արարատ-73»-ի լեգենդար ֆուտբոլիստ, կիսապաշտպան և պաշտպան Սերգեյ Բոնդարենկոն լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ  50 տարի առաջ «Արարատ»-ն իր սխրանքը կատարեց՝ դարձավ Սովետական միության չեմպիոն և գավաթակիր։
«Հպարտ եմ, ուրախ և երջանիկ, որ խաղացել եմ «Արարատ 73»-ում և հասել նման բարձունքի։ Շնորհակալ եմ ժողովրդին, որ 50 տարի անցել է, բայց մեզ հիշում է։ Մենք կանք ու կմնանք, հինգ տարի սովետական միության ֆուտբոլը չոքացրել ենք։ Հինգ տարի մեր չարչարանքով հզոր, հսկա թիմերի հաղթել ենք։
«Արարատ 73»-ի տղաների ցավը տանեմ։ Մեծ ցավ եմ ապրում, որ մեր լավ ընկերներից վեցը մեզ հետ չեն»,- նշեց Բոնդարենկոն։
Նա պատմեց, որ այն ժամանակ ուր գնում էին, ռուսները ոտքի էին կանգնում ու ծափ տալիս «Արարատ»-ին, որևէ անգամ իրենց հասցեին վիրավորական խոսք չի հնչել։
Նա նշեց, որ այն ժամանակ հայերից էին սովորում, հիմա մենք պետք է սովորենք ուրիշի՞ց. «Հայկական ֆուտբոլը ուրիշ է, պետք է հայկականը ցույց տանք։ Դժվար պայմաններ են, բայց ֆուտբոլիստի համար... Մեր պայմաններն արտակա՞րգ էին։ 11 ֆուտբոլիստ կուկուռուզնիկով Դոնեցկից Զարյա էինք գնացել առանց մարզչի։ Իջել ենք ու խաղացել,  2։0 հաղթել։ Ուր գնում էինք, հայի պատիվը բարձր էինք պահում»։
Իսկ թե ինչպե՞ս է հաջողվել թիմային խաղ ապահովել։
«Այն ժամանակվա մեծերն ինձ լավ բան էին սովորեցրել՝ հարգի ու կհարգվես, դիմացինդի որ հարգես, ինքը քեզ կհարգի։ Իսկ այդ տղաները նորմալ, կիրթ տղաներ էին։ Բոլորս նպատակ ունեինք, բայց փողի համար չէինք խաղում։ Երբ խաղից հետո «Հրազդան» ստադիոնում  70 հազարը պարում էին, դա մեզ համար միլիոն ու միլիարդ էր։ 4 օրը մեկ։
Վստահելի ընկերներ էին։ Դաշտում մեկս մյուսին օգնում էինք, հինգ անգամ ավելի էինք ուզում իրար օգնած լինեինք»։
Հարցին՝ ի՞նչ պետք է անեն հիմա խաղացող հայ ֆուտբոլիստները կրկին  հաղթանակի հասնելու համար,  Սերգեյ Բոնդարենկոն ասաց. «Պարապեն ու խաղան, կյանքը դնեն հայ ժողովրդի համար, նասիլկով տուն տանեն։ Մենք այդպես էինք, դրա համար հասանք նման բարձունքի»։
Մարտի 25-ին կայացած Հայաստան-Թուրքիա խաղի մասին ասաց. «Առանց մեկնաբանության»։
Այսօր կայացավ նաև «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբի կողմից հրատարակված՝ Արսեն Կակոսյանի «Ֆուտբոլին հաջորդող գիշերը․ երկրպագուի օրագիր» գրքի շնորհանդեսը: Սա 1974 թվականին լույս տեսած այս գրքի ռուսերենից հայերեն թարգմանությունն է, որն իրականացվել է «Մեդիամաքս» գործակալության հետ միասին։

Подвиг команды «Арарат-73» – в фотографиях
В этом году отмечается 50-летие со дня славной победы футбольной команды «Арарат-73». В связи с этим ереванский «Арарат» планирует проведение в 2023 году мероприятий, символизирующих чемпионский сезон. Первое мероприятия состоялось сегодня – в Союзе художников Армении, открылась фотовыставка фотографов Герберта и Мелика Багдасарянов, которая будет действовать до 1 апреля.
Каждая из 100 представленных на выставке фотографий – целая история об одержавшей победу команде и легендарных футболистах.
Это славная страница в истории армянского спорта. Так спортсмены и специалисты описывают период, отыгранный «Араратом-73».
На открытии выставки присутствовали многие из футболистов «Арарат-73».
В беседе с журналистами Мелик Багдасарян отметил, что проведение подобной выставки было его идеей.
«Исполняется 50-летие со дня победы “Арарата”, и никак на это не отреагировать было бы неправильно, особенно, если имеется такой архив. В основном это фотографии мои и моего брата – Герберта Багдасаряна», – отметил фотограф.
Он отметил, что все фотографии представляют ценность, но он выделил одну – Иштоян на 89-й минуте забивает первый гол: «Это ценный кадр с точки зрения события».
В беседе с корреспондентом Panorama.am он отметил, что спортивная фотография имеет свои особенности: «Самое главное – ты должен хорошо знать этот вид спорта. Мне очень помог мой старший брат – Герберт, также получал советы от Алексея Хомича. Он был вратарем, потом занялся фотографией. Он как свои пять пальцев знал футбол, и получал хорошие фотографии».
Легендарный футболист «Арарат-73», полузащитник и защитник Сергей Бондаренко в беседе с журналистами отметил, что 50 лет назад «Арарат» совершил свой подвиг, став чемпионом Советского союза и обладателем кубка.
«Горд, рад и счастлив, что играл в “Арарат-73” и достиг таких высот. Благодарен народу за то, что прошло 50 лет, но они нас помнят. Мы есть и будем. В течение 5 лет мы побеждали мощные и большие команды.
Переживаю большую боль, поскольку уже шестерых из наших ребят нет с нами», – отметил Бондаренко.
Он рассказал, что в то время, куда бы они не ходили, русские аплодировали ребятам «Арарата».
Он отметил, что в то время многому учились у армян, и неужели сейчас армяне должны у кого-то учиться: «Армянский футбол – другой, мы должны показать именно армянский футбол. Тяжелые условия, но для футболиста… Разве наши условия были идеальными? Мы – 11 футболистов – на “кукурузнике” из Донецка в Зарю прилетели без тренера. Приземлились и победили со счетом 2:0. Куда бы мы не ездили, всегда высоко держали честь армян».
И как удалось обеспечить командную игру?
«В то время взрослые научили меня одной очень хорошей вещи: уважай и уважаем будешь. А эти парни были нормальными, образованными ребятами. У всех была цель, мы играли не ради денег. Когда после игры на стадионе “Раздан” 70 тысяч человек танцевали, это стоило нам и миллионов, и миллиардов. Раз в 4 дня.
Это были надежные друзья. Мы помогали друг другу на поле».
На вопрос, что должны сделать сегодняшние армянские футболисты для достижения победы, Сергей Бондаренко отметил: «Тренироваться и играть, посвятить свою жизнь армянскому народу, чтобы их домой увозили на носилках из-за усталости. Мы были такими, поэтому и достигли таких высот».
О состоявшемся 25 марта матче между Сборными Армении и Турции он сказал – «без комментариев».
Сегодня состоялась презентация изданной футбольным клубом «Арарат» книги Арсена Какосяна «В ночь после футбола». Это перевод книги 1974 года с русского на армянский язык, который был осуществлен в сотрудничестве с агентством «Медиамакс».