Վրաստանում Նորվեգիայի դեսպանին կանչել են ԱԳՆ Սաակաշվիլու մրցանակը շնորհելուց հետո
Թբիլիսիում Նորվեգիայի դեսպան Հելեն Սանդը կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ կապված Օսլոյում Վրաստանի նախկին նախագահին ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտում ձեռքբերումների համար Սջուր Լինդբրեկկեի անվան մրցանակ շնորհելու առիթով։ Այդ մասին երեքշաբթի հայտնել է Ռուսթավի-2 հեռուստաալիքը, լուրը տարածել է նաև ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես նշվում է, դիվանագետն արդեն լքել է ԱԳՆ-ն՝ առանց լրագրողներին մեկնաբանություն տալու։
Սաակաշվիլին մարտի 25-ին արժանացել է Նորվեգիայի մրցանակի։ Օսլոյում տեղի ունեցած արարողության ժամանակ նրան հանձնել են նախկին նախագահի մորը, Ջուլի Ալասանիային և որդուն Նիկոլոզին։ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Սաակաշվիլիին պարգևատրելը հավասարազոր է մրցանակը նորվեգացի ահաբեկիչ Անդերս Բրեյվիկին հանձնելուն, որը սպանել է ավելի քան 70 մարդու։
Սաակաշվիլին գաղտնի ժամանել է Վրաստան 2021 թվականի հոկտեմբերին կայանալիք ՏԻՄ ընտրությունների նախօրեին, որից հետո նրան ձերբակալեցին և տեղափոխեցին Ռուսթավի քաղաքի բանտ։ Նա մեղադրվում է մի շարք քրեական հանցագործությունների մեջ, այդ թվում՝ 2006 թվականին բանկիր Սանդրո Գիրգվլիանիի սպանության կազմակերպման մեջ։ Ընթացիկ տարվա փետրվարի 6-ին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը մերժել էր նախկին նախագահի փաստաբանների՝ առողջական նկատառումներով նրան ազատ արձակելու պահանջը։

Посол Норвегии в Тбилиси Хелен Санд вызвана в МИД в связи с присуждением экс-президенту Грузии в Осло премии имени Сьюра Линдебрекке за достижения в области демократии и прав человека. Об этом во вторник сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал «Рустави-2».
Как отмечается, дипломат уже покинула МИД, не дав комментариев журналистам.
Саакашвили был награжден норвежской премией 25 марта. На церемонии вручения в Осло ее передали матери бывшего президента Гиули Аласании и сыну Николозу. Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили в понедельник заявил, что награждение Саакашвили равносильно передаче премии норвежскому террористу Андерсу Брейвику, жертвами которого стали более 70 человек.
Саакашвили тайно прибыл в Грузию за день до муниципальных выборов в октябре 2021 года, после чего был арестован и помещен в тюрьму города Рустави. Он обвиняется в нескольких уголовных преступлениях, в том числе организации убийства в 2006 году банкира Сандро Гиргвлиани. Тбилисский городской суд 6 февраля этого года отклонил ходатайство адвокатов экс-президента о его освобождении по состоянию здоровья.