Պետրակով. Գոհ եմ ֆուտբոլիստների մոտեցումից, բոլորը հասկացող տղաներ են
Հայաստան-Կիպրոս ընկերական հանդիպմանն ընդառաջ՝ մարտի 27-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, կայաել է Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովի և կիսապաշտպան Վահան Բիչախչյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը։
«Կիպրոսի հավաքաանը բավականին լավ, եվրոպական միջին կարգի թիմ է: Շոտլանդիայի հավաքականի դեմ խաղում վատ տեսք չունեին»,- ասել է Պետրակովի
Խոսելով մարտի 25-ին կայացած Հայաստան-Թուրքիա հանդիպման մասին, որն ավարտվեց Հայաստանի պարտությամբ՝ 1-2, նա նշել է.  «Մրցակցի գրեթե բոլոր ֆուտբոլիստներն իրենց դիրքերում մի փոքր գերազանցում էին մեր ֆուտբոլիստներին, բայց մեր տղաները նվիրվածության հաշվին կարողացան մի փոքր չեզոքացնել կարգերի տարբերությունները: Թուրքիայի դեմ խաղում վիճելի դրվագ կար, երբ Տարոն Ոսկանյանին գցեցին տուգանային հրապարակում, այդ դրվագում 11 մետրանոց պետք է նշանակվեր, բայց մրցավարը նույնիսկ չդիմեց VAR-ի օգնությանը»։
Հարցին՝ ինչպե՞ս է գնահատում թիմի խաղային կարգապահությունը, մարզիչն ասել է. «Ընդհանուր առմամբ գոհ եմ թե՛ խաղային կարգապահությունից, թե ՛ ֆուտբոլիստների մոտեցումից, բոլորի հետ էլ խոսել եմ արդեն: Հանդերձարանում էլ, երբ որ խոսում եմ, շատ կարևոր է տեսնել, որ արձագանքը նորմալ է:
Ես դեռ նոր եմ ծանոթանում բոլորի հետ, փորձում եմ հասկանալ նրանց մոտեցումները: Բայց կարող եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ գոհ եմ ֆուտբոլիստների մոտեցումից: Նրանք բոլորը հասկացող տղաներ են»:
Հիշեցնենք, որ այսօր ժամը 19:00-ին, Հայաստանի ազգային հավաքականը Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում ընկերական հանդիպում կանցկացնի Կիպրոսի ընտրանու հետ։
Հայաստան-Կիպրոս ընկերական  հանդիպումը կսպասարկի մոլդովական մրցավարական անձնակազմը։ Հանդիպման գլխավոր մրցավար է նշանակվել Դումիտրու Մոնտեանը (Մոլդովա)։ Մրցավարի օգնականներն են Վադիմ Վիկոլը (Մոլդովա) և Անատոլի Բասիուլը (Մոլդովա), 4-րդ պաշտոնյան է Հենրիկ Նալբանդյանը (Հայաստան)։

Тренер сборной Армении Петраков: Доволен подходом игроков, все ребята – понимающие
В преддверии товарищеского матча Армения-Кипр, 27 марта, в зале для пресс-конференций стадиона «Республиканский» имени Вазгена Саргсяна главный тренер национальной сборной Армении Александр Петраков и полузащитник Ваан Бичахчян провели предматчевую пресс-конференцию.
«Что касается кипрской команды, то это довольно неплохая команда европейского среднего класса. Они неплохо смотрелись в игре с Шотландией», – приводит слова Петракова пресс-служба ФФА.
Говоря о состоявшемся 25 марта матче Армения-Турция, который завершился поражением армянской сборной – со счетом 1:2, главный тренер национальной сборной Армении Александр Петраков указал:
«Практически все футболисты соперника немного превосходили наших футболистов по своим позициям, но наши ребята благодаря своей самоотверженности смогли немного нивелировать разницу. В матче против Турции был спорный эпизод, когда Тарона Восканяна сбили в штрафной, в этом эпизоде должен был быть назначен пенальти, но арбитр даже не обратился за помощью к VAR».
На вопрос, как он оценивает игровую дисциплину команды, Петраков ответил:
«В целом я доволен и игровой дисциплиной, и подходом футболистов, со всеми уже говорил. В раздевалке тоже, когда беседую, очень важно видеть, чтобы реакция была нормальной. Что касается завтрашней игры, то по сравнению с игрой с Турцией, соперником, который был большим раздражителем, игра с Кипром носит иной характер. Надеюсь, будет нормальный подход.
Я все еще знакомлюсь со всеми, пытаюсь понять их подходы. Но могу сказать, что в целом доволен подходом игроков. Все ребята понимающие».
Напомним, товарищеский матч Армения - Кипр состоится 28 марта в 19:00. Его будет обслуживать молдавская бригада арбитров.
Главным судьей встречи назначен Думитру Монтеан (Молдова). Ассистенты судьи – Вадим Викол (Молдова) и Анатолий Басиул (Молдова), 4-й судья – Генрик Налбандян (Армения).