Իրանագետ. Ալիևին ստիպում են խաղալ կրակի հետ
Ձերբակալվողներին այժմ արդեն մեղադրանք է ներկայացվում այլ պետության հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու և պետական դավաճանության մեջ։
Ազատությունից զրկվում են անձինք, որոնք այս կամ այն կերպ նախկինում ևս անցել են տարբեր շինծու քրեական գործերով, մեղադրվել Ադրբեջանում իսլամական հեղափոխություն նախապատրաստելու մեջ, բայց ազատ արձակվել համաներմամբ Հայաստանում տեղի ունեցած «հեղափոխությունից» հետո։
Թե ինչ նպատակ է հետապնդում Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունն իր այս ձերբակալություններով և ինչ խնդիր է լուծում իր համար, կարծում եմ՝ մոտավորապես պարզ է.
1) սերմանել վախ սեփական քաղաքացիների շրջանում կրոնի հանդեպ և հեռու պահել մզկիթներից, քանի որ այս պահի դրությամբ մզկիթ մտնող և կամ սեփական տանը նամազ անող ցանկացած քաղաքացի կարող է արդեն վաղը մեղադրվել հօգուտ Իրանի լրտեսության մեջ,
2) էլ ավելի գրգռել Իրանի նյարդերը, սադրել և ներքաշել նոր պատմությունների մեջ։
Ալիևին ստիպում են խաղալ կրակի հետ, որի հետևանքները մեծ հաշվով առանձնապես չեն հետաքրքրում նրա տերերին»։

Артем Тоноян: Алиева заставляют играть с огнем
Задержанным сейчас уже инкриминируют сотрудничество со спецслужбами другого государства и государственную измену.
Лишаются свободы лица, так или иначе ранее фигурировавшие в различных сфабрикованных уголовных делах, обвиняемые в подготовке исламской революции в Азербайджане, но освобожденные по амнистии после «революции» в Армении.
Какую цель преследует политическое руководство Азербайджана этими задержаниями и ккакую проблему решает для себя, думаю, примерно понятно:
1) внушать собственным гражданам страх перед религией и держать их подальше от мечетей, поскольку на данный момент любой гражданин, который сегодня входит в мечеть или делает намаз дома, уже завтра может быть обвинен в шпионаже в пользу Ирана,
2) еще больше действовать на нервы Ирана, провоцировать и втянуть в новые истории.
Алиева заставляют играть с огнем, последствия же, по большому счету, его хозяев не особо интересуют».