Իրանագետ. Ալիևին ստիպում են խաղալ կրակի հետ
Ձերբակալվողներին այժմ արդեն մեղադրանք է ներկայացվում այլ պետության հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու և պետական դավաճանության մեջ։
Ազատությունից զրկվում են անձինք, որոնք այս կամ այն կերպ նախկինում ևս անցել են տարբեր շինծու քրեական գործերով, մեղադրվել Ադրբեջանում իսլամական հեղափոխություն նախապատրաստելու մեջ, բայց ազատ արձակվել համաներմամբ Հայաստանում տեղի ունեցած «հեղափոխությունից» հետո։
Թե ինչ նպատակ է հետապնդում Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունն իր այս ձերբակալություններով և ինչ խնդիր է լուծում իր համար, կարծում եմ՝ մոտավորապես պարզ է.
1) սերմանել վախ սեփական քաղաքացիների շրջանում կրոնի հանդեպ և հեռու պահել մզկիթներից, քանի որ այս պահի դրությամբ մզկիթ մտնող և կամ սեփական տանը նամազ անող ցանկացած քաղաքացի կարող է արդեն վաղը մեղադրվել հօգուտ Իրանի լրտեսության մեջ,
2) էլ ավելի գրգռել Իրանի նյարդերը, սադրել և ներքաշել նոր պատմությունների մեջ։
Ալիևին ստիպում են խաղալ կրակի հետ, որի հետևանքները մեծ հաշվով առանձնապես չեն հետաքրքրում նրա տերերին»։

Armenian expert: Aliyev being forced to 'play with fire'
The Azerbaijani authorities continue crackdown on Shia figures in the country, Iran specialist Artyom Tonoyan says.
The detainees have already been charged with working on the orders of “foreign special services” in an apparent reference to Iran and committing high treason.
“They include people who previously faced trumped-up charges, were convicted for plotting an Islamic revolution in Azerbaijan, but were released from prison under an amnesty after the "revolution" in Armenia,” the expert wrote on Facebook on Monday.
He claims the arrests are aimed at instilling fear in people towards the religion and keeping them away from mosques, as well as “getting on Iran's nerves and provoking new incidents.”
“[Azerbaijani President] Aliyev is being forced to play with fire, but his bosses are not really interested in its consequences,” Tonoyan said.