Կանադան կոչեր է ուղղել Ադրբեջանին Լաչինի միջանցքը բացելու համար. ԱԳ նախարար
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին մարտի 27-ին խորհրդարանում անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության շրջափակմանը Ադրբեջանի կողմից։ arfd.am-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Նախարարն ասել է, որ Կանադան շարունակում է  կոչեր ուղղել Ադրբեջանի իշխանություններին Լաչինի միջանցքը բացելու, բոլոր հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու ուղղությամբ։
Մելանի Ժոլին շեշտել է, որ պետք է վիճակի՝ էլ ավելի վատթարացման դեմն առնել։ Միաժամանակ հայտնել է, որ Կանադան իր զորակցությունն է հայտնում հայ-ադրբեջանական սահմանի մոտ գտնվող ԵՄ դիտորդական առաքելությանը։

Canadian Foreign Minister Melanie Joly has reiterated the call on Azerbaijan to reopen the Lachin Corridor, the sole road connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia and the outside world.
“We continue to call on the Azerbaijani authorities to reopen the Lachin Corridor,” she said in response to a question by MP Jean Yip in the House of Commons on Monday.
“We need to prevent the worsening of the humanitarian crisis. Canada supports the 2020 ceasefire agreement, including the return of the Armenian prisoners of war,” Joly added.