«Հրապարակ». 2 ամիս բանակցություններ են ընթացել, և «հայաստանցիները» միայն վերջին պահին են տվել իրենց համաձայնությունը
«ԱԺ «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները ՄԻՊ պաշտոնում առաջադրեցին Լեհաստանում նախկին դեսպան, Վայոց Ձորի նախկին մարզպետ Էդգար Ղազարյանին։ Այս հայտարարությունից ժամեր անց քոչարյանականներն արշավ սկսեցին թեկնածուի դեմ՝ վարկաբեկելով նրան և հաշիվ պահանջելով «հայաստանցիներից», թե ինչու են առաջադրել։
Մեր տեղեկություններով՝ իրոք Ղազարյանի թեկնածությանը Քոչարյանի դաշինքում դեմ են եղել, սակայն երբ ՊՈՒ-ն պնդել է, որ, անկախ «Հայաստանի» որոշումից, իրենք Ղազարյանին առաջադրելու են, ստիպված միացել են։ Ֆեյսբուքյան ակտիվիստների արշավին միացել էին նաև որոշ պատգամավորներ, օրինակ՝ Գեղամ Նազարյանը տեղադրել էր նրանցից մեկի գրառումը: Ի վերջո, պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը գրեց, որ այլընտրանքի բացակայության պատճառով են պաշտպանել Ղազարյանի թեկնածությունը՝ ընդառաջելով հասարակական նախաձեռնությունների դիմումին․
«Այլ առաջարկություն-դիմում այլ խմբերի կամ անհատների կողմից մեզ չի ներկայացվել: Նման երկրորդ դիմումի դեպքում այն միանշանակ դառնալու էր քննարկման առարկա... այս ընթացքում խմբակցությունը դիմել է տարբեր հեղինակավոր իրավապաշտպանների առաջադրման առաջարկով, սակայն, հաշվի առնելով իշխանությունների կանխատեսելի և միանձնյա որոշումների կայացման գործելաոճը, վերջիններս նպատակահարմար չեն համարել առաջադրվել»։
Նշենք, որ «Միասին» շարժումը` Արամ Սարգսյանի, Հրանտ Բագրատյանի գլխավորությամբ, մարտի 17-ին դիմել էր ընդդիմադիրներին՝ Ղազարյանի թեկնածությունն առաջադրելով։ Թեև, մեր տեղեկություններով, դրանից առաջ Թագուհի Թովմասյանն է 2 խմբակցություններին առաջարկել այս թեկնածությունը, ինչն իրականում Սերժ Սարգսյանի գաղափարն է: 2 ամիս բանակցություններ են ընթացել, և «հայաստանցիները» միայն վերջին պահին են տվել իրենց համաձայնությունը»։

«Грапарак»: Переговоры продолжались два месяца, фракция «Армения» в последний момент дала свое согласие
12:10 29/03/2023
Парламентские фракции «Армения» и «Честь имею» выдвинули на пост Защитника прав человека бывшего посла Армении в Польше, бывшего губернатора Вайоцдзорской области Эдгара Казаряна. Через несколько часов после этого заявления сторонники Кочаряна начали кампанию против кандидата, дискредитируя его и требуя отчета от фракции «Армения», почему выдвинули, пишет газета «Грапарак».
«По нашим сведениям, в блоке Кочаряна действительно были против кандидатуры Казаряна, но когда фракция «Честь имею» настояла, что независимо от решения фракции «Армения» они выдвинут Казаряна, вынуждены были присоединиться. К кампании фейсбуковских активистов присоединились также некоторые депутаты, например, Гегам Назарян опубликовал запись одного из них. В конце концов Агнесса Хамоян написала, что они поддержали кандидатуру Казаряна из-за отсутствия альтернативы, пойдя навстречу письму-заявлению ряда гражданских инициатив:
«Считаю необходимым отметить, что кроме вышеуказанного, иного предложения-заявления от других групп или частных лиц не представлено нам. В случае второго подобного заявления оно однозначно стало бы предметом обсуждения… За это время фракция сама обращалась к различным авторитетным правозащитникам с предложением выдвижения, однако учитывая прогнозируемый стиль действий этой власти по принятию единоличных решений, они не сочли целесообразным выдвигаться».
Отметим, что движение «Вместе» во главе с Арамом Саркисяном и Грантом Багратяном 17 марта обратилось к оппозиции, предложив выдвинуть кандидатуру Казаряна. Хотя, по нашим сведениям, Тагуи Товмасян до этого предложила двум фракциям эту кандидатуру, что на самом деле является идеей Сержа Саргсяна. Переговоры продолжались два месяца, и фракция «Армении» только в последний момент дала свое согласие», - пишет газета.