«Ժողովուրդ». ՔՊ-ականների համար իսկական պատուհաս է դարձել Հռոմի ստատուտին միանալու վերաբերյալ ՍԴ որոշումը
09:17 29/03/2023
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՔՊ-ականների համար իսկական պատուհաս է դարձել Հռոմի ստատուտին միանալու վերաբերյալ ՍԴ որոշումը: Ինչպես հայտնի է, ՀՀ սահմանադրական դատարանը մարտի 24-ին որոշեց, որ Հայաստանի միացումը միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությանը համապատասխանում է երկրի հիմնական օրենքին։
Խնդիրը հետևյալն է. Հռոմի ստատուտի կարգավորումների համաձայն` միջազգային քրեական դատարանով քրեական պատասխանատվության ենթարկված անձանց նկատմամբ չի կարող կիրառվել համաներում կամ ներում, իսկ Հաագայի դատարանի կողմից մարտի 17-ին ՌԴ նախագահին ձերբակալելու օրդեր էր իջեցվել:
Ստացվում է՝ Հռոմի ստատուտին միանալով՝ ՀՀ-ն պարտավորվում է կատարել նաև Հաագայի դատարանի այս որոշումը: ՍԴ-ում փաստաթղթի սահմանադրականությունը որոշելուց հետո Հռոմի կանոնադրությունը կամ ստատուտը դեռ պետք է վավերացվի ԱԺ-ում: Ասել է թե՝ գնդակը խորհրդարանականների դաշտում է:
Բանն այն է, որ ՔՊ-ականները հիմա վախեցած են ՍԴ այս որոշումից, տարբերակներ են մտածում՝ ինչպես մանևրեն սրանից, հատկապես որ Մոսկվան բավականին կոշտ է արձագանքել սրան և զգուշացրել «երկկողմ հարաբերությունների համար սրա չափազանց բացասական հետևանքների մասին»: «Ժողովուրդ» օրաթերթը ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանից (ով նաև ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի անդամ է) հետաքրքրվեց՝ ՔՊ-ն ինչ դիրքորոշում ունի՝ սրա հետ կապված, արդյոք կբերեն այն ԱԺ։ «Դեռ նոր է ՍԴ-ի որոշումը, քննարկում չի եղել այդ մասով, բայց կարծում եմ՝ առաջիկայում կքննարկենք դա»,-ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին՝ եթե Հռոմի ստատուտը վավերացվի, ու ՌԴ նախագահը գա ՀՀ, մեր քաղաքական ղեկավարությունը ինչ գործողություն կանի արդյոք, պատասխանել էր. «Թող հլը վավերացնի. Կիկոսի մահին չեմ անդրադառնա, իրագործումը չեմ պատկերացնում: Դա շատ ավելի քաղաքական, միգուցե պատմական գնահատական է»»։

«Жоховурд»: Решение КС о присоединении к Римскому статуту стало настоящим бедствием для «Гражданского договора»
12:12 29/03/2023
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что решение Конституционного суда о присоединении к Римскому статуту стало настоящим бедствием для членов «Гражданского договора». Как известно, Конституционный суд Армении 24 марта постановил, что присоединение Армении к Римскому уставу Международного уголовного суда соответствует Основному закону страны. Проблема в следующем: согласно положениям Римского статута, в отношении лиц, привлеченных к уголовной ответственности Международным уголовным судом, не могут быть применены амнистия или помилование, а Гаагский суд 17 марта выдал ордер на арест президента РФ.
Получается, что, присоединившись к Римскому статуту, Армения должна выполнить также это решение суда. После признания конституционности документа в КС, Римский статут должен быть ратифицирован парламентом. Сейчас мяч находится на поле парламентариев. Дело в том, что сейчас члены «Гражданского договора» напуганы этим решением, ищут варианты маневрирования, особенно, когда Москва довольно жестко отреагировала на это и предупредила о «крайне негативных последствиях этого для двусторонних отношений» в случае ратификации документа.
Издание поинтересовалась у депутата фракции «Гражданский договор» Вигена Хачатряна (который является членом постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам), какую позицию занимает партия по данному вопросу. «Решение КС пока новое, обсуждений по этому вопросу не было, но думаю, что в ближайшее время мы обсудим его», - сказал депутат.
Напомним, председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян в беседе с журналистами, отвечая на вопрос о том, что какие действия предпримет политическое руководство Армении в случае визита страну президента РФ, если Армения присоединится к Римскому статуту, ответил: «Документ еще должен быть ратифицирован: не хочу комментировать смерть Кикоса, реализацию не представляю. Это больше политическая, а возможно, историческая оценка».