Քաղաքականությո՞ւն, թե՞ ՍԱՏՄ անգործություն. Ինչ է նշանակում  Ռոսելխոզնադզորի հայտարարությունը
Մինչ պաշտոնյաները հայտարարում են արտահանման ծավալների մեծացման, դրա կարևորության  մասին, կաթանամթերք արտադրող ընկերությունների համար կարող է փակվել ռուսական շուկան։
Ռոսելխոզնադզորի փոխանցմամբ, առայժ ռուսական շուկան անհասանելի է դարձել երկու ձեռնարկությունների համար։ Մինչ այս պահը ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը որևէ կերպ չի արձագանքել ռուսաստանյան գերատեսչության հայտարարությանը։
Panorama.am-ը կատարվածի, դրա պատճառների, հետևանքների, ՍԱՏՄ աշխատանքի մասին զրուցել է «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Պիպոյան, ինչպե՞ս եք գնահատում  Ռոսելխոզնադզորի հայտարարությունը, շատերն այն դիտարկում են քաղաքական համատեքստում։
Բաբկեն Պիպոյան-Խնդիրը պետք է դիտարկել երկու համահավասար հարթության մեջ։ Միանշանակ է, որ տեղի են ունենում քաղաքական գործընթացներ, որոնց  այս կամ այն կերպ արտացոլումը մեր իրականության մեջ մենք տեսնելու ենք։ Բայց կա նաև շատ կարևոր երկրորդ հարցը. ամեն ինչի մեջ քաղաքականություն պետք չի տեսնել, քանի որ եթե ուշադիր  լինենք, կտեսնենք, որ ռուսական կողմի հաղորդագրության մեջ հստակ նշվում է, որ  ինսպեկցիոն խմբի այց է եղել Հայաստան մարտի 20-24-ը։ Այցի տվյալներն ամփոփվել են ու հրապարակվել։
Բոլորին հայտնի է, որ ռուսական կողմը մշտապես բարձրաձայնել է  իրանական ծագման հումքի օգտագործման հարցը կաթնամթերքում, և ըստ էության, եկել ու ականատես են եղել դրան։ Ավելին, ամենաբարձր մակարդակով խոսվում է ոչ պատշաճ վերահսկողության մասին։ Այն, ինչ տարիներ շարունակ մենք ասում ենք սննդի վերահսկողության մասին, հիմա եկել ու ասում են նաև ռուսները։
Չի բացառվում, եթե քաղաքական դաշտում ամեն բան հարթ լիներ, այս տեղեկատվությունն այլ խողովակով գար, ոչ հրապարակային կերպով ՍԱՏՄ-ին կարող էին ասել այս երկու ձեռնարկությունների արտադրանքի սերտիֆիկացումը կասեցրեք, մնացածը լավ հսկեք։ Եթե հսկելու եք, մնացածի հարցը քննարկենք, եթե չեք հսկելու՝ մյուսների արտադրանքի արտահանումն էլ փակենք։
Այսինք, այն ինչ եկել է արտաքին խողովակով, չի բացառվում, որ գար ներքին խողովակով։ Բայց այն, որ իրանական հումքի օգտագործման, դրա նկատմամբ հսկողության հարցը երկար տարիներ բարձրաձայնված  է եղել, փաստ է։
Panorama.am-Ժամեր շարունակ Ռոսելխոզնադզորի հայտարարությունը տաարծվում է, բայց ՍԱՏՄ-ի արձագանքը դեռ չկա։
Բաբկեն Պիպոյան-Պետական կառույցների կողմից փորձ է արվում լռելու միջոցով  ամեն ինչ բացատրել քաղաքակականությամբ, կրկնում եմ՝ չի բացառվում քաղաքական էլեմենտի առկայությունը, բայց ամեն ինչի  մեջ պետք չէ քաղաքականություն տեսնել։
Ավելին, հիմա թող հասկանան, թե ինչ է նշանակում ներմուծման և արտահանման ժամանակ սահմանային հսկողություն, երբ այդ գործառույթը տալիս են ՊԵԿ-ին, թող հասկանան, թե ինչ է նշանակում չունենալ մոնիտորինգի ու մեթոդոլոգիայի վարչություն, թող հասկանան, թե ինչ է նշանակում, որ սննդի անվտանգության վերահսկողության քաղաքականության մշակման հարցում լիազոր մարմինը ներգրավված չէ գոնե մասնակի,  թող հասկանան, ինչ է նշանակում մինչև այսօր չունենալ ռիսկերի գնահատաման  կենտրոն, թող հասկանան...
ՍԱՏՄ-ի համար ձեռնտու տարբերակ է այդ ամենը  ներկայացնել քաղաքական համատեքստում, ոչ թե իրենց մեղավորության։ Մինչդեռ, անխոս այստեղ առկա է ՍԱՏՄ մեղավորությունը, վատ հսկողության հետևանք է։  Կրկնում եմ, քաղաքական էլեմենտ կա, բայց դա կարող էր այլ դրսևորում ունենալ։ Օրինակ,  ռուսական կողմը գրավոր մի բան կուղարկեր հայկական կողմին, ու մենք դրա մասին չէինք էլ իմանա։ Այսքանով քաղաքականությունն ավարտվում է, մնացածը մեր ներքին անվտանգային խնդիրներն են, ռուսկան կողմն ասում է՝ անվտանգությունը, վերահկսողությունը պատշաճ չէ։ Ներմուծվող ապրանքը ստուգվում է ոչ ամբողջ սպեկտորով, ո՞ւմ համար էր գաղտնիք, ո՞վ չգիտեր, որ երկրում սահմանային հսկողությունը վատ է իրականացվում։ ՍԱՏՄ այդ գործառույթը հանեցին, ավելի վատ է ստուգվելու։
Panorama.am- Ռոսելխոզնադզորի հայտարարության մեջ նշվում է երկու ստուգված ձեռնարկություններից Ռուսաստան կաթնամթերքի սերտիֆիկացումը կասեցնելու մասին, մյուսներին խոստացել են առաջիկայում անդրադառնալ։ Ի՞նչ քայլեր պետք է իրականացվեն, որ կասեցումը չտարածվի նաև մյուս ձեռնարկությունների արտադարանքի արտահանման վրա։ Ի՞նչ հետևանքներ կունենա հնարավոր այդ որոշումը։
Բաբկեն Պիպոյան-Այն, ինչ չի կարելի, չի կարելի։ Եթե մեզ ասում են՝ մի օգտագործեք այդ հումքը, ուրեմն չպետք է օգտագործել արտահանման ժամանակ։ Ասում  է հսկողությունը նորմալ իրականացրեք, եթե արտահանվող ապրանքում կա այլ երկրի հումք,  ապա պետք է ցույց տալ,   սահմանային հսկողության ընթացքում բոլոր ցուցանիշները պետք է ստուգվեն։
Ի՞նչ պետք է անի ՍԱՏՄ-ն, պետք է անի այն, ինչ մինչ օրս չի արել, չի աշխատել։ Ավելին, պետք է հասկանալ, երբ Սննդամթերքի անվտագության պետական ծառայությունը վերածեցին տեսչական մարմնի, այն չէր կարող արդյունավետ գործել, ինչի մասին ես այն ժամանակ էլ հայտարարել եմ։
Ամենավատ դեպքերը տեղի ունեցած տեսչական մարմինների առկայության գործունեության ընթացքում, օրինակ Սուրմալուի պայթյունը, որի հետևանքով մարդիկ մահացան։ Պետք է հասկանան, որ սխալ մոդել են ընտրել, պետք է փոխեն տնտեսվարողակենտրոն մոտեցումը՝ դարձնելով սպառողակենտրոն։ Պետք է ընդունեն սխալը։
Ինչ վերաբերում է հետևանքներին, ապա ռուսական կողմը կարող է  նման ստուգումներ իրականացնել այլ ոլորտներում՝ իր հետևանքներով հանդերձ։ Այս ամենն էլ իր հերթին ուղիղ ազդեցություն է ունենալու Հայաստանի տնտեսության վրա։
Panorama.am-Տեսեք, ռուսաստանյան պետական մարմինը թույլ չի տալիս  ոչ պատշաճ վերահկսողություն անցած հայկական կաթնամթերքի ներմուծումը՝ հոգ տանելով իր սպառողի առողջության մասին։ Նման իրավիճակում ի՞նչ պետք է անի հայաստանցի սպառողը, որի մասին հոգ տանող չկա։ Ռոսելխոզնադզորի հայտարարությունը կարդալուց նա չի հասկանում՝ ուտի՞ Հայաստանում արտադրված կաթնամթերքը, թե՞ չուտի։
Բաբկեն Պիպոյան-Տասն օր առաջ «Հետք»-ը խոսեց ոլորտում առկա խնդիրների մասին, պետությունը խոսե՞ց։
Ի՞նչ պետք է անի սպառողը, աղոթելով պետք է հաց ուտի, քանի որ հասկանում է՝ չկա սննդի անվտանգության ոլորտում պետական վերահսկողություն, չկա ռիսկի հաղորդակցում, մարդիկ դա շփոթում են հիմնարկի փիարի հետ։ Ռիսկի հաղորդակցումն այլ բան է, նրանք գիշեր ցերեկ պետք է ռիսկ հաղորդակցեն, ինչպես նաև կառավարեն այդ ռիսկերը, ավելին՝ գնահատողին էլ ասեն՝ գնահատի։ Մինչդեռ գնահատում չկա, կառավարում չկա, հաղորդակցում չկա, էլ ինչի՞ ենք զարմանում։

Политика или бездействие регулятора? Что значит заявление Россельхознадзора?
Пока должностные лица заявляют об увеличении объемов экспорта и важности этого, российский рынок может закрыться для производящих молочную продукцию армянских компаний.
По данным Россельхознадзора, пока российский рынок стал недоступным для двух предприятий. Ко времени написания материала Инспекционный орган продовольственной безопасности РА никак не отреагировал на заявление российского ведомства.
Корреспондент Panorama.am о случившемся, причинах, последствиях и работе Инспекционного органа побеседовала с председателем общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкеном Пипояном.
– Г-ин Пипоян, как вы оцениваете заявление Россельхознадзора? Многие рассматривают его в политическом контексте.
– Проблема должна рассматриваться в двух равных плоскостях. Безусловно, происходят политические процессы, отражение которых так или иначе мы увидим в нашей реальности. Но есть и очень важный второй вопрос: не надо во всем видеть политику, поскольку, если мы будем внимательны, то увидим, что в сообщении российской стороны четко указано, что инспекция в Армении была проведена специалистами Россельхознадзора в период с 20 по 24 марта 2023 года. Данные визита были обобщены и опубликованы.
Всем известно, что российская сторона всегда поднимала вопрос об использовании сырья иранского происхождения в молочных продуктах и, по сути, российские специалисты приехали и убедились в этом. Более того, на самом высоком уровне говорится об отсутствии должного контроля. То, что мы годами говорим о пищевом контроле, теперь пришли и говорят российские специалисты.
Не исключено, что, если бы все было гладко на политическом поле, эта информация поступила бы по другим каналам, могли бы в негласной форме сказать Инспекционному органу продовольственной безопасности – приостановите сертификацию продукции этих двух предприятий, остиальные – проконтролируйте хорошо, если будете осуществлять надзор –  обсудим вопрос остального, если нет –  закроем экспорт и других товаров.
То есть то, что поступило по внешним каналам, не исключено, что могло поступить по внутренним. Но факт, что вопрос об использовании иранского сырья и контроле над ним поднимается уже много лет.
– Заявление Россельхознадзора циркулирует уже несколько часов, но реакции Инспекционного органа все еще нет.
– Государственные структуры пытаются посредством хранения молчания все объяснить политикой, повторюсь, не исключено наличие политического элемента, но не стоит во всем видеть политику.
Более того, теперь пусть поймут, что значит пограничный контроль при ввозе-вывозе, когда эта функция возложена на КГД, пусть поймут, что значит отсутствие управления мониторинга и методологии, пусть поймут, что значит, когда Уполномоченный орган даже частично не вовлечен в разработку политики контроля безопасности пищевых продуктов, пусть поймут, что значит не иметь до сих пор центра оценки рисков, пусть поймут...
Инспекционному органу выгодно представить все это в контексте политики, а не своей вины. Между тем, вина Инспекционного органа здесь присутствует, это следствие плохого контроля. Повторяю, политическая составляющая есть, но она могла иметь и другое проявление. Например, российская сторона прислала бы письмо армянской стороне, а мы об этом даже не узнали. На этом политика заканчивается, остальное – наши внутренние проблемы в сфере безопасности, российская сторона говорит – безопасность и контроль не на должном уровне. Импортируемые товары проверяются не в полном объеме, для кого это было секретом, кто не знал, что пограничный контроль в стране осуществляется плохо? Эту функцию у Инспекционного органа отняли, будет проверяться еще хуже.
– Россельхознадзор обратился в ветеринарную службу Армении с просьбой приостановить сертификацию молочной продукции в Россию с двух проинспектированных предприятий. Вопрос о введении ограничений на поставки молочной продукции со всех молокоперерабатывающих предприятий Республики Армения будет рассмотрен. Какие шаги нужно предпринять, чтобы приостановление не распространялось на экспорт продукции других предприятий? Каковы возможные последствия такого решения?
– Чего нельзя, того нельзя. Если нам говорят не использовать это сырье, то мы не должны использовать его при экспорте. Если говорят нормально осуществлять контроль, если в вывозимом продукте есть сырье из другой страны, то это нужно показать, при пограничном контроле все показатели должны быть проверены.
Что должен делать Инспекционный орган? То, чего он до сих пор не сделал, не работал. Более того, надо понимать, что когда Государственная служба безопасности пищевых продуктов была превращена в инспекционный орган, она не могла эффективно функционировать, о чем я уже тогда заявлял.
Худшие случаи произошли во время деятельности Инспекционных органов, например, взрыв в Сурмалу, в результате которого погибли люди. Они должны понять, что выбрали не ту модель, им следует сменить ориентированный на хозсубъекты подход на ориентированный на потребителей. Они должны признать ошибку.
Что касается последствий, то российская сторона может проводить такие проверки и в других областях, со всеми вытекающими последствиями. Все это, в свою очередь, окажет прямое влияние на экономику Армении.
– Смотрите, Россельхознадзор не разрешает ввоз армянской молочной продукции, не прошедшей должный контроль, заботясь о здоровье своих потребителей. Что в такой ситуации делать армянскому потребителю, когда о нем некому позаботиться? Прочитав заявление Россельхознадзора, он не понимает, стоит ли ему потреблять молочные продукты, произведенные в Армении.
– Десять дней назад Hetq рассказал о проблемах в отрасли, что сделало государство?
– Что делать потребителю? Потреблять пищу с молитвой, поскольку он понимает, что нет государственного контроля в сфере безопасности пищевых продуктов, нет риск-коммуникации, люди путают это с пиаром компании. Риск-коммуникация – это другое, они должны сообщать о рисках денно и нощно, а также управлять этими рисками, более того, просить оценки. Между тем, нет ни оценки, ни управления, ни коммуникации, чему мы удивляемся?