«Քարերի շքերթ»՝ Վարուժան Վարդումյանից
Ալավերդու գեղարվեստի դպրոցի տնօրեն Վարուժան Վարդումյանը կրթությամբ ճարտարապետ վերականգնող է, բայց երբեք չի զբաղվել ճարտարապետությամբ։ Այսօր նա նկարում է, ու ինչպես ընկերներն են խոստովանում՝ բավականին լավ։
Ինքը՝ Վարուժան Վարդումյանն, իրեն ներկայացնելիս ասում է՝ «ոչ նկարիչ եմ կրթությամբ, ոչ մանկավարժ, բայց դարձա նկարչության դասատու»։
Վ.Վարդումյանն այսօր «Քարերի շքերթ» շարքի վրա է աշխատում։
«Մեր երկիրը քարերի երկիր է։ Քարն իր մեջ էներգիա է պարունակում, ձգում է։ Նկարում եմ տարբեր հուշարձաններից հատվածներ։ Նպատակ ունեմ ոչ միայն սյուներ կամ հուշարձանների այլ հատվածներ նկարել, այլ քարերի ֆակտուրան, գույնը ներկայացնել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Վ.Վարդումյանը։
Եթե, օրինակ, քարը մոխրագույն է, նկարիչը «որսում» է այլ գույներ ու ներկայացնում դրանք։
Նա նշեց, որ պաստելի տեխնիկան հետաքրքիր է քարերի ֆակտուրան ստանալու համար, այն փոշոտ տպավորություն է թողնում, ինչպես և քարը բնականից։
Օգտվում է հուշարձանների նկարներից։
«Հնարավոր չէ գնալ ու տեղում նկարել։ Մեկ նկարի վրա 3-4 օր եմ աշխատում ու մի քանի ժամ»,- ասաց Վ.Վարդումյանը։
Այժմ նկարիչը մտածում է Զորաց  քարերից, այնուհետև ժայռապատկերներից քարեր, ամրոցներից, եկեղեցիներից, ժամանակակից շենքերից հատվածներ նկարելու մասին։
«Թեման հարուստ է։ Թվում է՝ բոլոր եկեղեցիների քարերը նույնն են։ Հնարավոր է, բայց երբ սկսում ես նկարել ու մոտիկից ծանոթանալ ամեն քարի վրայի փոսերին, կոտրվածքներին, այդտեղից հասկանալի է դառնում, որ իրարից տարբեր են, նույնիսկ բազալտի գույնը։ Աշխատում եմ ճշգրիտ վերարտադրել, բայց երբեմն փորձում եմ էֆեկտներն ընդգծել»,- նշեց նա։
Վ. Վարդումյանը երբեք անհատական ցուցահանդեսներ չի ունեցել, ցանկություն չի ունեցել, բայց չբացառեց, որ հնարավոր է  «Քարերի շքերթ» շարքով ներկայանա։
«Հնարավոր է 50-60 նկար անելուց հետո ցուցահանդես կազմակերպել,  արխիվային նյութ կլինեն հայոց քարերի մասին»,- նշեց նա։
Վարդումյանը ունի բնանկարներ, նատյուրմորտներ։ Սիրում է հորինած կոմպոզիցիաներ անել։
«Վերջին կտավն արել եմ փետրվարին։ Կոչվում է «Մենք»։ Մենք ասելով՝ նկատի ունեմ մենք էլի՝ հայերս։ Ներկայացված է Արցախը, Արևմտյան Հայաստանը, ներկայիս Հայաստանը։ Բոլորս միասին ապրում ենք ու առաջ գնում։ Փորձել եմ հավերժության գաղափարը ներկայացնել, որ մեզ կտրել ու կոտրել են, բայց մենք միշտ լինելու ենք»,- ասաց նկարիչը։
Նա նշեց, որ ինքը բավականին լավատես է, չնայած լինում են պահեր, որ իրեն ջախջախված է զգում։
«Ներսումս հավատ կա, որ մենք, իրոք, հավերժ ենք լինելու, ինչքան էլ սրիկաներով լցվի մեր երկիրը, վաճառում են, ինչ են անում, տալիս են, բայց գիտեմ՝ դա չի լինելու»,- ասաց Ալավերդու գեղարվեստի դպրոցի տնօրեն, գեղանկարիչ Վարուժան Վարդումյանը։

«Парад камней» – от Варужана Вардумяна
Директор школы изобразительного искусства в Алаверди Варужан Вардумян по образованию архитектор-реставратор, но никогда не занимался архитектурой. Сегодня он пишет картины, и, как говорят его друзья, пишет довольно хорошо.
Варужан Вардумян, представляя себя, говорит: «я по профессии ни художник, и ни преподаватель, но стал преподавателем изобразительного искусства».
В. Вардумян сегодня работает над серией картин «Парад камней».
«Наша страна – страна камней. Камень хранит в себе энергию, притягивает. Рисую фрагменты различных памятников. Стараюсь рисовать не только колонны или памятники, а передать фактуру камня и цвет», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am В. Вардумян.
Если, к примеру, камень – серый, художник «вылавливает» другие цвета и представляет их.
Он отметил, что техника работы пастелью очень интересна с точки зрения представления фактуры камня, складывается ощущение, что камень пыльный, как и в реальной жизни.
Художник признается, что использует изображения памятников.
«Невозможно на месте рисовать. Над каждой картиной работаю в течение 3-4 дней», – отметил В. Вардумян.
Сейчас художник думает над написанием деталей из археологического памятника «Зорац-Карер», храмов, крепостей, современных зданий.
«Тема – богатая. Кажется, что камни всех церквей одинаковые. Возможно, но, когда начинаешь рисовать и ближе знакомишься с изломами и впадинами на каждом камне, и становится понятно, что они отличаются друг от друга, даже цвет базальта. Стараюсь точно воспроизвести, но иногда пытаюсь подчеркнуть эффекты», – отметил он.
В. Вардумян никогда не проводил индивидуальных выставок, не было желания, но он не исключил, что возможно представит «Парад камней» на выставке.
«Возможно, после того, как напишу 50-60 картин организую выставку, там будут архивные материалы об армянских камнях», – отметил он.
В. Вардумян пишет также пейзажи, натюрморты. Любит составлять композиции.
«Последний холст написан в феврале. Называется “Мы”. Под названием имею в виду нас – армян. Представлен Арцах, Западная Армения, нынешняя Армения. Все мы живем вместе и движемся вперед. Пытался представить идею бесконечности, что нас сломали и продолжают, но мы всегда будем», – отметил художник.
Он сказал, что является оптимистом, хотя бывают моменты, когда он чувствует себя сломленным.
«В глубине души верю, что мы, на самом деле, будем существовать вечно, несмотря на то, что нашу страну продают, отдают, но я точно знаю, что этого не будет», – отметил Варужан Вардумян.