Amnesty International. Արտահայտման ազատության իրավունքը շարունակել է անհարկի սահմանափակված լինել
լինել»,-այս մասին ահազանգում է Amnesty International միջազգային կազմակերպությունը «Աշխարհում մարդու իրավունքների վիճակը 2022-2023» զեկույցում։
Նշվում է, որ քրեական հետապնդումները՝ կապված իշխանություններին ուղղված քննադատության օրինական արտահայտման հետ, բացասական ազդեցություն են ունեցել խոսքի ազատության վրա:
«2021 թվականին հասարակական գործիչներին վիրավորելը քրեականացնող օրենսդրական փոփոխությունների ընդունումից հետո ավելի քան 200 քրեական գործեր են հարուցվել պաշտոնատար անձանց ծանր վիրավորանք հասցնելու մեղադրանքով:
Հուլիսի 4-ին Գլխավոր դատախազի կողմից առաջարկված նոր փոփոխությունները, որոնք լիազորություններ են տալիս կառավարությանն արգելափակել այն առցանց բովանդակությունը, որն այն վնասակար է համարում՝ առանց նախնական դատական վերահսկողության, մտահոգություններ է առաջացրել համացանցում խոսքի ազատության նկատմամբ կառավարության անընդհատ աճող գրաքննության վերաբերյալ»,-ասված է զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող «Արտահայտման ազատություն» բաժնում։

Amnesty International has criticized the Armenian authorities for “unduly” restricting freedom of speech in the country last year.
“The right to freedom of expression continued to be unduly restricted,” the human rights group said in its annual report on the human rights situation around the world released on Monday. “Criminal prosecutions over the legitimate expression of criticism of the authorities had a chilling effect on free speech.”
Amnesty International said following the adoption of legislative amendments criminalizing insulting public figures in 2021, more than 200 criminal cases were initiated on charges of grave insults against officials.
“On 4 July, new amendments proposed by the Prosecutor General giving the government powers to block online content it considers harmful, without prior judicial oversight, prompted concerns regarding ever-increasing government censorship of free speech on the internet,” reads the report.