«Մարտի 25-ին ՌԴ ՊՆ-ն տեղեկատվություն տարածեց, որ Ադրբեջանի զինուժը, խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները, Շուշիի հատվածում հատել է շփման գիծը, զբաղեցրել 2054,0 բարձունքը` Եղցահողի Սարի Բաբա կոչվող լեռից 2,9 կմ դեպի հյուսիս-արևելք, և իրականացնում է դիրքի կառուցման ինժեներական աշխատանքներ:
Անմիջապես լուր տարածվեց, որ ադրբեջանական կողմը, գրավելով այս բարձունքը, իր հսկողության տակ է վերցրել Արցախ-Հայաստան լեռնաանտառային ճանապարհը, որով դեռևս որոշակի կապ էին պահպանում Հայաստանի հետ: Մեր արցախյան աղբյուրից հետաքրքրվեցինք, թե ինչ իրավիճակ է տիրում, որքան են ադրբեջանական հրոսակներն առաջ եկել:
Նշված տարածք այցելած մեր զրուցակիցն ասաց, որ նախ` ոչ թե հողային ճանապարհն են գրավել, այլ ընդհուպ մոտեցել են ճանապարհին, և այդ ճանապարհով երթևեկելը դարձել է վտանգավոր` ճանապարհը հայտնվել է նշանառության տակ, ուստի հայկական կողմը խուսափում է այդ ճանապարհն օգտագործելուց:
Թշնամու զինուժն առաջ է եկել մոտ 1 կիլոմետր, և դա նաև ռուսական խաղաղապահների անգործության, թողտվության հետևանքն է: Խաղաղապահները փորձում են խաղաղ միջոցներով հետ մղել ադրբեջանցիներին` կոչ են անում, հորդորում են հետ քաշվել ելման դիրքեր, բայց առայժմ՝ անարդյունք: Բացի այդ, մշտապես փոխհրաձգություններ են լինում հայկական պաշտպանական բանակի և ադրբեջանցի զինյալների միջև: Բայց զոհեր ու վիրավորներ չունենք:
Ինչ վերաբերում է հողային, այլընտրանքային ուղիներին, ապա Լիսագորի այս ճանապարհից բացի, այլ շրջանցող ճանապարհներ էլ կան, որոնք կարող են օգտագործվել Հայաստան-Արցախ կապը պահելու համար, բայց դրանք դժվարանցանելի են»։

«Грапарак»: Азербайджанские ВС продвинулись вглубь примерно на 1 километр
Газета «Грапарак» пишет: «Минобороны РФ 25 марта распространило сообщение о том, что ВС Азербайджана, нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, пересекли линию соприкосновения сторон в Шушинском районе, заняли высоту с отметкой 2054,0 – в 2,9 км северо-восточнее горы Сарыбаба и приступили к инженерному оборудованию боевой позиции. Сразу распространилась новость о том, что азербайджанская сторона, захватив эту высоту, взяла под свой контроль горно-лесную дорогу Арцах-Армения, по которой до сих обеспечивалась какая-то связь с Арменией. Мы поинтересовались у нашего арцахского источника о сложившейся ситуации, насколько азербайджанские бандиты продвинулись вперед?
Наш собеседник, побывавший в этом районе, сказал, что они заняли не грунтовую дорогу, а подошли вплотную к дороге и движение по ней стало опасным – дорога оказалась под прицелом, посему армянская сторона избегает пользоваться ею. ВС врага продвинулись вперед примерно на 1 километр и это является также последствием бездействия, попустительства российской миротворцев. Миротворцы пытаются оттеснить азербайджанцев мирным путем, призывают отойти на исходные позиции, однако пока безрезультатно. Кроме того, между Армией обороны Арцаха и азербайджанскими боевиками постоянно происходят перестрелки, но жертв и раненых нет.
Что касается грунтовых, альтернативных путей, то кроме этой дороги Лисагора, есть также другие обходные пути, которые могут использоваться для обеспечения связи Армения-Арцах, но они труднопроходимы».