2023 թվականը բարդ տարի կլինի համաշխարհային տնտեսության համար. ԱՄՀ գործադիր տնօրեն
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիևան հայտարարել է, որ ԱՄՀ-ի կանխատեսումներով՝ 2023 թվականը բարդ տարի կլինի համաշխարհային տնտեսության համար:
«Համաշխարհային տնտեսությունն արդեն որոշ ժամանակ է, ինչ գտնվում է անհանգիստ միջավայրում՝ ցնցումից հետո նորից ցնցում: Մենք ակնկալում ենք, որ 2023-ը կլինի հերթական բարդ տարին» - «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասել է ԱՄՀ գործադիր տնօրենը։
Գեորգիևան նշել է, որ Ուկրաինայում հակամարտության հետևանքները և աշխարհում դրամավարկային քաղաքականության խստացումը շարունակում են ազդել համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի տեմպերի վրա, որը կանխատեսվում է 2023 թվականին 3%-ից պակաս մակարդակում։

Глава МВФ: 2023 год окажется сложным для мировой экономики
Директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева заявила, что, по прогнозам МВФ, 2023 год окажется сложным для мировой экономики. Об этом сообщает РИА Новости.
«Глобальная экономика уже некоторое время находится в турбулентной среде, испытывая шок за шоком. Мы ожидаем, что 2023-й будет очередным сложным годом», – говорится в тексте выступления главы МВФ на Боаосском Азиатском форуме в Китае.
Георгиева отметила, что последствия конфликта в Украине и ужесточение монетарных политик в мире продолжают влиять на темпы глобального роста ВВП, который прогнозируется на уровне менее 3% в 2023 году.