Տեղումների քանակը եղել է նորմայից պակաս, ինչը վարարումների հոսքի ձևավորման վրա կունենա բացասական ազդեցություն
13:11 30/03/2023
Հոկտեմբերին և հունվարին հանրապետության գերակշիռ մասում տեղումների քանակը եղել է նորմայից պակաս, իսկ ջերմաստիճանը՝ նորմայից բարձր, ինչը վարարումների հոսքի ձևավորման վրա կունենա բացասական ազդեցություն։ Այսօր «Արմենպրեսի»-ի մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց  Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ում գետերի վարարումների բնութագրերը պայմանավորվում են աշնանային, ձմեռային և գարնանային ամիսներին կանխատեսվող հիդրոօդերևութաբանական պայմանների առանձնահատկություններով։
Լևոն Ազիզյանն ասաց, որ փետրվարին ամսական տեղումների քանակը եղել է նորմայից բարձր, մասնավորապես, ջերմաստիճանը բարձր է եղել նորմայից 1-2 աստիճանով, իսկ մարտին տեղումների քանակը եղել է նորմայի սահմաններում՝ դրական շեղումով։ Ինչ վերաբերում է ջերմաստիճանին, ապա, ըստ նրա, մարտին այն նորմայից բարձր է եղել 4-5 աստիճանով։
Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենը նշեց նաև, մարտի 30-ի դրությամբ ձնածածկն առկա է հանրապետության 2200 մետրից բարձր հատվածներում, իսկ նախորդ տարվա նույն օրվա համեմատությամբ ձնածածկույթի բարձրությունը 1 մետրից պակաս է, ինչը բացասական ազդեցություն կունենա գարնանային վարարումների հոսքի ձևավորման վրա։
Անդրադառնալով գարնանային կանխատեսումներին, Լևոն Ազիզյանն ասաց, որ գարնան ամիսներին ջերմաստիճանը կլինի նորմայից բարձր 1-2 աստիճանով, իսկ տեղումների քանակը՝ նորմային մոտ։
«Հաշվի առնելով դիտված և կանխատեսվող հիդրոօդերևութաբանական պայմանները, 2023 թվականի գարնանային հոսքերի վարարումների հոսքերի ծավալները գետերում սպասվում է 50-70%-ի սահմաններում»,- նշեց նա։

Левон Азизян: В Армении осадков выпало ниже нормы, что негативно скажется на формировании паводкового стока
15:58 30/03/2023
В октябре-январе текущего года количество осадков на большей части территории Армении оказалось ниже нормы, а температура воздуха  – выше. Все это негативно скажется на формировании паводкового стока. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил директор ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян.
По его словам, характеристики паводка рек в РА определяются гидрометеорологическими условиями, прогнозируемыми в осенние, зимние и весенние месяцы.
Левон Азизян указал, что количество месячных осадков в феврале было выше нормы, в частности, температура воздуха была выше нормы на 1-2 градуса, а количество осадков в марте было в пределах нормы – с положительным отклонением. Что касается температуры, то, по его словам, в марте она была на 4-5 градусов выше нормы.
Он также отметил, что по состоянию на 30 марта снежный покров сохранился в районах республики  на высоте выше 2200 метров, а по сравнению с тем же днем прошлого года высота снежного покрова ниже 1 метра, что отрицательно скажется на формировании весеннего паводка.
Что касается прогнозов, Азизян указал, что в весенние месяцы количество осадков также будет близко к норме. Кроме того, с учетом наблюдаемых и прогнозируемых гидрометеорологических условий, объемы паводкового стока в реках в весенние месяцы ожидаются в пределах 50-70%.