2-3 անգամ բարձրանում են միացման վճարները ՀԷՑ-ի նոր բաժանորդների համար. Գարեգին Բաղրամյան
«ՀԷՑ-ի նոր բաժանորդների՝ ցանցին միացման վճարների թանկացում է տեղի ունեցել 2023 թվականի ապրիլի 1-ից»,-կառավարության դիմաց տված ճեպազրույցում հայտնեց  Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Նա հիշեցրել է, որ 2008 թվականից միացման վճարները նույն են եղել, ինչը վերանայվել է նախորդ տարի և դրանք միջինը 2-3 անգամ բարձրանում են՝ ըստ սահմանված սանդղակի:
Ներկայացնելով փոփոխության սկզբունքը՝ Գարեգին Բաղրամյանը հատնեց, որ նոր միացող բաժանորդները պետք է խնդիրներ չստեղծեն արդեն գործող բաժանորդների համար և նրանց ֆինանսական բեռը չավելացնեն:
«2008 թվականին հարաբերությունը եղել է այսպես, որ իր միացման վրա ծախսվող գումարի 50 %-ը բաժանորդն է փոխհատուցում, մնացած 50 %-ը ՀԷՑ-ը կատարում է ներդրումային ծրագրից, մնացած բոլոր բաժանորդներն այդ ներդրումային ծրագիրը փոխհատուցում են: Այսօր իրավիճակը փոխվել էր ու դարձել էր, որ նոր միացող բաժանորդն ընդամենը 10 %-ն էր փոխհատոցում, իսկ ներդրումները 90 %-ը գործող բաժանորդներն էին փոխհատուցում: Հիմա բալանս է վերականգնվել»,-հայտնեց Գարեգին Բաղրամյան:

Гарегин Баграмян: Для новых абонентов подключение к ЗАО «Электрические сети Армении» подорожает в 2-3 раза
«Для новых абонентов подключение к ЗАО “Электрические сети Армении” подорожает с 1 апреля», – заявил после заседания правительства Армении председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Гарегин Баграмян.
Он напомнил, что с 2008 года размер платы за подключение не менялся, что было пересмотрено в прошлом году, и увеличится в среднем в 2-3 раза по установленной шкале.
Представляя принцип изменений, Гарегин Баграмян сообщил, что новые абоненты не должны создавать проблем для действующих абонентов с точки зрения увеличения финансового бремени.
«В 2008 году соотношение было таким, если раньше новый абонент платил 50% от доли для подключения к сети, остальные 50% – “Электрические сети Армении” из инвестиционной программы, затем ситуация изменилась, таким образом, показатель упал до 10%, а остальные 90% возмещали действующие абоненты. Сейчас же восстановился баланс», – сообщил Г. Баграмян.