Հապաղելու դեպքում՝ միջնադարի ճարտարապետության գոհարներից Աղջոց վանքն ընդհանրապես կավերվի
Միջնադարյան հայկական ճարտարապետության և քանդակագործական արվեստի բացառիկ նմուշներից է Աղջոց վանքը։ Վանական համալիրի գլխավոր եկեղեցին Սուրբ Ստեփանոսն է, կից հյուսիսային կողմից՝ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին։ Վանական համալիրը կազմված է նաև գավթից, վանականների շինություններից, խաչքարերով հարուստ ընդարձակ գերեզմանոցից։
Այժմ կանգնում են Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու պատերը, Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցու արևմտյան մուտքը՝ երկու կողմերում` Ս. Պողոս և Ս. Պետրոս առաքյալների բարձրաքանդակներով։
Վանական համալիրը պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցանկում է ընդգրկված, սակայն այսօր այն հիմնովին ավերվելու վտանգի առաջ է կանգնած։
Panorama.am-ի հետ զրույցում ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, Հայաստանի պետական մրցանակի դափնեկիր Արտակ Ղուլյանն ասում է, որ կան մի քանի բացառիկ, արժեքավոր եկեղեցիներ, որոնք ավերված են, բայց դեռևս կանգուն հատվածները լավ են պահպանված։ Դրանցից մեկը հենց Աղջոց վանքն է։
«Այն թեև գտնվում է Խոսրովի արգելոցում, մեքենայի ճանապարհ չկա, մոտակա գյուղերից հեռու է, բայց ուսումնասիրված է, չափագրված, նախագծեր արված են, բայց դիպլոմային մակարդակով, հուշարձանների վարչությունը նախագիծ չի կատարել։  Վերականգնման համար մեծ ներդրումներ են անհրաժեշտ»,- նշում է ճարտարապետը։
13-րդ դարով թվագրվող վանքի բազալտե քարը, մասնագետի խոսքով, լավ է պահպանվել, բեկորները շատ են, վերականգնման խնդիրներ չեն լինի. «Միայն գավիթի հետ կապված որոշ անորոշ հարցեր կան, բայց լուծելի են։ Դասական վերականգնելու հուշարձան է»։
Ա. Ղուլյանն ասում է, որ անհրաժեշտ է պեղումներ կատարել վանքի շուրջ։
«Վերջին տարիների փորձը ցույց տվեց, որ երբ պեղում ենք հուշարձանների շուրջ, հսկայական նոր քարեր են դուրս գալիս, որոնք օգնում են, ավելի շատ հուշարձանի բեկորներով ենք վերականգնում։
Այսինքն՝ անհրաժեշտ է իրականացնել ամբողջ տարածքի պեղումներ, լուծել ճանապարհի հարցն ու վերականգնել։ Միակ խնդիրը միջոցներն են»,- նշում է ճարտարապետը։
Խոսելով Աղջոց վանքի ճարտարապետական արժեքի մասին, նա ընդգծում է՝ բացառիկ է, Գեղարդավանքի ժամանակակիցն է, իր ճարտարապետական որակով չի զիջում այդ եկեղեցուն, Գառնիում գտնվող նույն շրջանի Մաշտոց Հայրապետ փոքր եկեղեցուն, որը վերականգնվել է։
«Մեր ծաղկուն, լավագույն շրջանը 12-րդ դարի վերջից մինչև 14-րդ դարի սկիզբն է։ Մեր դասական շրջանն է։ Եվ Աղջոց վանքը դասական շրջանի գլուխգործոցներից է իր բարձրաքանդակներով, զարդարվեստով»,- ասում է Արտակ Ղուլյանը։
Այս գլուխգործոց հուշարձանի մի քանի կանգուն մնացած հատվածները չվերականգնելու, չամրացնելու դեպքում ընդհանրապես կքայքայվեն ու կավերվեն, ինչը, Ա.Ղուլյանի գնահատմամբ, լուրջ կորուստ կլինի մեր միջնադարյան ճարտարապետության համար։
«Իհարկե, տարիներ ընթացքում նման հուշարձաններն ավերվում են, քանի որ վթարային վիճակում են, պատերին կան մեծ ճաքեր, պատերն իրարից հեռվացել են։  Թեթև երկրաշարժից, հիմնականում ձմռանը, ձյան ծանրությունից, փլուզումներ են լինում։ Անկանխատեսելի է, կարող է մի օր էլ ամբողջովին փլուզվել։
Բայց... Որքան գիտեմ, որևէ ծրագիր էլ չկա»,-ասում է ճարտարապետը։
Նա զարմանում է, որ գումար լինելու դեպքում ոչ թե հատկացվում է հենց այս հուշարձանի վերականգնմանը, այլ հիմա ավելի շատ հին շրջանին վերաբերող հուշարձանների, դամբարանների պեղումներին են միջոցներ տրամադրվում։
«Իմ կարծիքով, եթե միջոցներ կան, կարող էին հենց Աղջոց վանքի համար օգտագործել։ Չգիտեմ՝ ով է կազմում վերականգնման, պեղումների կարիք ունեցող հուշարձանների ծրագիրը։
Ինձ թվում է, իմ եզրակացությունն է, մեր պատմական ժառանգության արժևորումը ճիշտ չի կատարվում, կարևորը ոչ կարևորից չի տարբերվում, ըստ այդմ էլ կազմվում են ծրագրերը»,- ասաց ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, Հայաստանի պետական մրցանակի դափնեկիր Արտակ Ղուլյանը։
Աղջոց վանք համալիրը գտնվում է Գեղարդից 7 կմ հվ-արլ, լեռան լանջին: Ըստ ավանդության` հիմնադրել է Գրիգոր Լուսավորիչը IV դ. սկզբին` որպես կուսանաց վանք: Ներկայիս վանքը կառուցվել է XIII դ.: Եղել է կրոնական և մշակութային կենտրոն:
Պարսպապատերով շրջապատված վանական համալիրը բաղկացած է գլխավոր` Ս. Ստեփանոս եկեղեցուց, գավթից, Ս. Պողոս-Պետրոս եկեղեցուց, բնակելի և տնտեսական շինություններից:
Ս. Ստեփանոս եկեղեցի -գլխավոր եկեղեցին է` կառուցված 1212-1217 թթ.: Ունի ներքուստ խաչաձև, 4 անկյուններ ու մեկհարկ ավանդատներով, գմբեթավոր հորինվածք: Աչքի է ընկնում ներքին և արտաքին պարզ ճարտարապետությամբ:
Գավիթ-կից է գլխավոր եկեղեցուն արևմտյան կողմից: Կառուցվել է 1217-1234 թթ.: Պատկանում է քառասյուն գավիթների տիպին, որի ծածկը իրականացված է եղել երկու զույգ փոխհատվող կամարներով: Պահպանվել է միայն արևելյան պատերի մի մասը:
Ս.Պողոս-Պետրոս եկեղեցի -համալիրի առավել ուշագրավ հուշարձաններից է: Կից է Ս. Ստեփանոս եկեղեցուն հյուսիսային կողմից: Արևմտյան դռան ճակատակալ քարի վրա պահպանվել է 1270 թ. եղծված շինարարական արձանագրությունը: Պարզ հատակագծով, արևելյան կողմից կիսաշրջան ավագ խորանով, երկու կողմերից ավանդատներ ունեցող թաղածածկ կառույց է: Եկեղեցին ուշագրավ է արևմտյան մուտքի երկու կողմերում արված`Ս. Պողոս և Ս. Պետրոս առաքյալների բարձրաքանդակներով, որոնք միջնադարյան Հայաստանի քանդակագործական արվեստի բացառիկ նմուշներից են:
Վանքը կործանվել է 1679 թ. երկրաշարժից: Նորոգվել է և գործել մինչև XVIII դ. կեսը:
Լուսանկարները՝ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններիև պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կայքից։

Если медлить, одна из жемчужин средневековой архитектуры в Армении – монастырь Агджоц – будет полностью разрушена
17:50 31/03/2023
Одним из уникальных образцов средневековой армянской архитектуры и скульптурного искусства является монастырь Агджоц. Главная церковь монастырского комплекса – Церковь Св. Степаноса, с севера к ней пристроена Церковь Сурб Погос-Петрос (Св. Петра и Павла). С западной стороны главной церкви – Притвор-гавит, на территории – жилые и подсобные строения, в окрестностях монастырского комплекса находится обширное кладбище с множеством хачкаров.
Сейчас сохранились лишь стены Церкви Св. Степаноса, западный вход Церкви Сурб Погос-Петрос – горельефное изображение апостолов Св. Погоса и Св. Петроса по обе стороны западного входа.
Монастырский комплекс включен в список охраняемых государством памятников, но сегодня ему угрожает опасность полного разрушения.
В беседе с корреспондентом Panorama.am заслуженный архитектор, лауреат Государственной премии РА Артак Гулян говорит, что есть несколько уникальных, ценных церквей, которые разрушены, но их выстоявшие части хорошо сохранились. Одним из них является именно монастырь Агджоц.
«Хоть он и находится в Хосровском заповеднике, дороги для машин нет, расположен далеко от близлежащих сел, но он изучен, замерен, проекты сделаны, но на дипломном уровне, Управление по охране памятников проекта не разрабатывало. Для реставрации нужны крупные инвестиции», – отмечает архитектор.
По словам специалиста, базальтовый камень датируемого ХIII в. монастыря хорошо сохранился, фрагментов много, с реставрацией проблем не будет: «Только есть некоторые неопределенные вопросы с притвором-гавитом, но они решаемы. Это памятник для классического восстановления».
Артак Гулян указывает на необходимость проведения раскопок вокруг монастыря.
«Опыт последних лет показал, что, когда мы проводим раскопки вокруг памятников, обнаруживаются огромные новые камни, которые помогают, реставрация проводится с большим количеством фрагментов памятника.
Другими словами, необходимо провести раскопки на всей территории, решить вопрос с дорогой и приступить к реставрации. Единственная проблема – это средства», – отмечает архитектор.
Говоря об архитектурной ценности монастыря Агджоц, он подчеркивает: монастырь – уникальный, он современник монастыря Гегард, по своему архитектурному качеству не уступает этой церкви, маленькой Церкви Маштоц Айрапет (Маштоца Патриарха) того же периода в селе Гарни, которая была восстановлена.
«У нас период расцвета, лучший период – конец XII века - начало XIV века. Это у нас классический период. А монастырь Агджоц – один из шедевров классического периода, со своими горельефами, орнаментами», –  поясняет Артак Гулян.
Если немногие сохранившиеся части этого памятника-шедевра не будут восстановлены и укреплены, они полностью будут разрушены, рухнут, что, по мнению А. Гуляна, станет серьезной потерей для нашей средневековой архитектуры.
«Конечно, с годами такие памятники разрушаются, потому что они в аварийном состоянии, на стенах большие трещины, между стенами появились расстояния. Обрушения происходят вследствие легких землетрясений, а также преимущественно зимой, от тяжести снега. Это непредсказуемо, однажды может рухнуть полностью.
Но… насколько я знаю, какого-либо проекта даже нет», – говорит архитектор.
Он удивляется тому, что, если деньги и появляются, то выделяются не на реставрацию именно этого памятника, сейчас средства больше выделяется на раскопки, касающиеся относящихся к более раннему периоду памятников и гробниц.
«На мой взгляд, если есть средства, их можно было бы использовать именно для монастыря Агджоц. Я не знаю, кто составляет перечень памятников, которые нуждаются в реставрации раскопках.
Мне кажется, это мое заключение, что оценка нашего исторического наследия производится  неправильно, важное от неважного не отличается, в соответствии с этим и составляются программы», –  отмечает Артак Гулян.
Монастырский комплекс Агджоц находится в 7 км юго-восточнее Гегарда, на склоне горы. Согласно легенде, в начале IV в. его основал Григорий Просветитель в качестве женского монастыря.
Нынешний монастырь построен в ХIII в. Являлся одним из религиозных и культурных центров средневековой Армении. Окруженный стеной монастырь состоит из церкви Св. Степаноса, притвора-гавита, церкви Св. Погоса-Петроса, жилых и подсобных строений XVII-XVIII вв.
Церковь Св. Степаноса - главная церковь монастыря, построена в 1212-1217 гг. Это купольное сооружение с двухэтажными ризницами в четырех углах. Выделяется внешней и внутренней незатейливой архитектурой.
Притвор-гавит - пристроен с западной стороны главной церкви. Построен в 1217-1234 гг. Принадлежит к типу четырехстолпных гавитов, перекрытие которых осуществлялось двумя парами перекрещивающихся арок. Сохранилась лишь часть восточной стены.
Церковь Сурб Погос-Петрос (Св. Петра и Павла) - самый примечательный памятник комплекса. С севера пристроена к церкви Св. Степаноса. На фасадном камне западного входа сохранилась выветренная строительная надпись 1270 г. Это в плане простое, сводчатое строение с восточной полукруглой алтарной апсидой и двумя ризницами по обе стороны. Примечательно горельефное изображение апостолов Св. Погоса и Св. Петроса по обе стороны западного входа – редкий образец изобразительного искусства средневековой Армении.
В окрестностях монастырского комплекса находится обширное кладбище с множеством хачкаров.
Монастырь разрушился во время землетрясения 1679 г. Был восстановлен и действовал до середины ХVIII в.
Фото – с сайта ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников».