Թեև թշնամու կրակոցներին, Բերդաշենի կարտոֆիլի աննախադեպ ցանքս են կատարել
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Բերդաշեն համայնքում կարտոֆիլի մեծածավալ ցանքս է իրականացվել։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է համայնքի ղեկավար Գեորգի Պողոսյանը՝ հավելելով, որ Բերդաշենում առաջին անգամ են նման մասշտաբով կարտոֆիլ ցանում:
«Բարեգործական ծրագրով մեկ ընտանիքին տրամադրվել է 6 կիլոգրամ սերմ։ Բացի այդ գյուղացիներն օգտվել են նաև համապատասխան պետական աջակցության եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերից։ Բավականին ծավալուն ցանքս է իրականացվել տնամերձ հողամասերում»,- մանրամասնել է համայնքապետը։
Նրա խոսքով, համայնքի վարելահողերը հիմնականում արտեզյան ջրերով են ոռոգվում, սակայն էլեկտրամատակարարման անջատումների ժամանակ խնդիրներ են առաջանում։ Ըստ նրա, համայնքի վարելահողերի միայն 12-13 տոկոսն է ոռոգվում։
«Եթե ավելացնենք արտեզյան ջրհորները, ապա հնարավոր է այնքան բերք ստանալ, որ կկարողանանք նույնիսկ արտահանել»,-համոզված է Գ. Պողոսյանը։
Նա նշել է, որ 2022 թվականին ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան ջրամբար է կառուցվել, որի շնորհիվ գյուղի տարածքում մոտ 200 հեկտար ինտենսիվ այգի է հիմնվում։
«Այս պահին արդեն տնկել և մշակում ենք՝ արքայախնձորի, արքայանարնջի ու նռան ծառեր»,- ասել է Բերդաշենի համայնքապետը` նշելով, որ շարունակվում է գարնանանացանը որի շրջանակներում բերդաշենցիները կտավատի, հնդկաձավարի, եգիպտացորենի ցանքս են կատարում։ Բացի այդ, արդեն նաև բանջարաբոստանային մշակաբույսերի` մասնավորապես վարունգի, ձմերուկի և սոխի սերմերն են հողին պահ տվել։
Հիշեցնենք, որ ԱՀ ՆԳՆ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի՝ մարտի 30-ին ադրբեջանական մարտական դիրքից կրակ է արձակվել դաշտում աշխատող բերդաշենցի խաղաղ բնակչի ուղղությամբ:

A large-scale potato planting has been carried out in the Berdashen community of the Martunu region in the Republic of Artsakh, the head of the community, Georgi Poghosyan, told Artsakhpress, adding that in Berdashen potatoes have been sown on such a scale for the first time.
"As a part of a charity program, 6 kilograms of seeds were provided to a family. In addition, the villagers also benefited from the appropriate state support and programs of the Hayastan All-Armenian Fund," the head of the community said.
The arable lands of the community are mainly irrigated with artesian water, but problems arise during power outages. According to the official, only 12-13 percent of the community's arable land is irrigated.
"If we increase the artesian wells, then we can get enough harvest, which we can even export," Pogosyan said.
He noted with satisfaction that in 2022, a reservoir was built in accordance with modern standards, thanks to which an intensive garden of about 200 hectares is being established in the village.
“We have already planted and are growing pineapple, pomegranate, as well as persimmon tress,” the head of the Berdashen community said, noting that spring sowing continues. In addition, they have already planted vegetable crops, in particular, cucumber, watermelon and onion.