Իրավապաշտպան, փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը տեղեկացնում է.
«Ստանձնել եմ ձերբակալված ընդդիմադիր պատգամավոր Մհեր Սահակյանի պաշտպանությունը։ Այս պահին նա գտնվում է ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում, շուտով հավանաբար կտեղափոխվի Երևանի քննչական (Պարույր Սևակի փողոց):
Լիազորված եմ հանրությանը ներկայացնել Մհեր Սահակյանի պարզաբանումը միջադեպի կապակցությամբ. Պետաիրավական հանձնաժողովի փակ նիստի ժամանակ քպ-ական պատգամավոր, հանձնաժողովի նախագահ Վ.Վարդանյանը ընդդիմադիր պատգամավորների նկատմամբ դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ, իսկ Մհեր Սահակյանը խոսքով արձագանքել է այդ վարքագծին։
Այնուհետև քպ-ական նույն պատգամավորը նստած տեղից կանգնել է ու քայլել Մհեր Սահակյանի ուղղությամբ։ Հաշվի առնելով ԱԺ քպ-ական մի շարք պատգամավորների կողմից ընդդիմադիրների նկատմամբ անպատիժ ձևով ֆիզիկական ուժ կիրառելու, նրանց վրա անպատիժ ձևով հարձակվելու հարուստ փորձը՝ Մհեր Սահակյանը գնահատել է իրավիճակը այնպես, որ առկա է Վարդանյանի կողմից իրեն հարվածելու իրական վտանգ, և ինքնապաշտպանության նկատառումով նրան հասցրել է մեկ հարված։ Հարվածի արդյունքում վտանգը չեզոքացվել է։

Рубен Меликян представил подробности инцидента в парламенте Армении
В данный момент он находится в отделении полиции Арабкир, вскоре, вероятнее всего, будет переведен в следственный изолятор Еревана (на улице Паруйра Севака).
Уполномочен представить общественности разъяснения Мгера Саакяна касательно инцидента:
Во время закрытого заседания Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, депутат от “Гражданского договора”, председатель комиссии В. Варданян в отношении оппозиционных депутатов продемонстрировал агрессивное поведение, а Мгер Саакян отреагировал на это поведение.
Затем этот депутат от “ГД” встал и направился в сторону Мгера Саакяна. Учитывая богатый опыт применения физической силы, безнаказанного нападения на оппозиционных депутатов со стороны парламентариев от “ГД”, Мгер Саакян оценил ситуацию так, что налицо реальная угроза получить удар от Варданяна, и в целях самообороны он ударил его один раз. В результате удара опасность была нейтрализована.