Մարտի 31-ին ՀՀ Ազգային ժողովից ահազանգ, այնուհետև ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորից ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ 2023թ. մարտի 31-ին՝ ժամը 11:15-ի սահմաններում, ՀՀ Ազգային ժողովի 3-րդ հարկի թիվ 314 նիստերի դահլիճում պատգամավորների մասնակցությամբ կազմակերպված փակ աշխատանքային քննարկման ընթացքում «Հայաստան դաշինք» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանը անհիմն դիտողություն է կատարել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանին՝ բարձր տոնով խոսելու համար, ապա մոտեցել և աջ ձեռքում գտնվող ինչ-որ առարկայով մեկ անգամ հարվածել է Վ. Վարդանյանի ձախ հոնքին, որի արդյունքում վերջինս վայր է ընկել։
Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեից՝ մանրամասնելով, որ այդ կերպ Մ. Սահակյանի գործողությունների արդյունքում խաթարվել է նիստի բնականոն ընթացքը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
ՔԿ փոխանցմամբ, ԱԺ պատգամավոր Մ. Սահակյանը առերևույթ հանցավոր արարք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով դեպքից հետո ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանության բաժին։
ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը վնասվածքով, բուժօգնություն ստանալու նպատակով տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։ Վերջինս վարույթի շրջանակում ճանաչվել է տուժող, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ Հարցաքննվել են դեպքին ականատես մի շարք անձինք, անհրաժեշտ քննչական գործողություններ են կատարվում նաև ձերբակալված Մ. Սահակյանի հետ։
Ձեռնարկվում են վարութային և ապացուցողական անհրաժեշտ բոլոր գործողությունները՝ դեպքի հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն ապահովելու նպատակով։
Հաշվի առնելով ՀՀ Սահմանադրության պահանջները՝ պատգամավորի նկատմամբ արգելանք կիրառելու վերաբերյալ պատշաճ կերպով տեղեկացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը:

31 марта 2023г. из Национального Собрания РА в полицию МВД РА поступил сигнал, а затем и от депутата НС РА поступило сообщение о том, что 31 марта 2023г., около 11:15, в ходе закрытого рабочего обсуждения с участием депутатов, организованного в зале заседаний НС 314 на 3-м этаже, депутат от парламентской фракции блока «Армения» Мгер Саакян сделал необоснованное замечание депутату НС РА Владимиру Варданяну – за повышенный тон, затем подошел и каким-то предметом в правой руке нанес один удар В.Варданяну в левую бровь, в результате чего последний упал.
Об этом сообщают из Следственного комитета РА, уточняя, что, таким образом, в результате действий М.Саакяна был нарушен нормальный ход заседания.
Как сообщает СК РА, после инцидента депутат НС РА М.Саакян был задержан на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении им предполагаемого преступного деяния и доставлен в отдел полиции МВД РА.
«Депутат НС Владимир Варданян с повреждением был доставлен в медицинский центр «Наири» для получения медпомощи. Последний был признан потерпевшим в рамках производства, назначена судебно-медицинская экспертиза. Допрошен ряд лиц, ставших свидетелями происшествия, проводятся также необходимые следственные действия в отношении задержанного с М.Саакяна.
Предпринимаются все необходимые процессуальные действия для полного раскрытия обстоятельств происшествия, обеспечения объективного и всестороннего расследования.
Учитывая требования Конституции РА, председатель НС РА был должным образом извещен о задержании депутата», - говорится в сообщении.