Այսօր «Արվեստի դեսպանատանը» (Սայաթ Նովա 28) բացվելու է Էդիթ Սիմոնյանի անհատական ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են Էդիթ Սիմոնյանի վերջին շրջանի աշխատանքները, որոնցում նա ուսումնասիրում է հայկական միջնադարյան մանրանկարչությունը ճապոնական օշիբանա տեխնիկայի և ժամանակակից գեղագիտության ոսպնյակի միջոցով։
Օշիբանան չորացված ծաղկաթերթերով ստեղծվող արվեստի տեխնիկա է, որի կիրառումն առանձնացնում է Էդիթ Սիմոնյանի արվեստն ավանդական մանրանկարչություններից։ Իր բացառիկ տեխնիկական հմտության և մանրուքների նկատմամբ ուշադրության շնորհիվ Էդիթ Սիմոնյանը ստեղծում է բարդ կոմպոզիցիաներ, որոնք փոխանցում են հայկական մանրանկարչության էությունը: Ցուցահանդեսում ներկայացված է 44 աշխատանք։
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև ապիլի 9-ը։ Մուտքն ազատ է։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Էդիթ Սիմոնյանը պատմեց, որ դեռ փոքր հասակից ծաղիկներով կոմպոզիցիաներ անել շատ է սիրել։
«Մասնագիտությամբ ճարտարապետ եմ։ Ինստիտուտն ավարտել էի, փոքրիկ երեխա ունեի, խելոք աղջիկ էր, օրվա ընթացքում շատ ազատ ժամանակ ունեի, որոշեցի ծաղիկների թերթիկները կպցնել իրար։ Սկզբում թեթև կոմպոզիցիաներ էի անում, հետո իմպրեսիոնիստների նկարներից էի ընդօրինակումներ անում՝ ծաղիկների թերթիկներով։ Մի օր ընկերուհիս ասաց՝ այդքան մանրանում ես, մանրանկարչություն արա։
Այդպես սկսեցի մանրանկարներից ընդօրինակել։
15 տարի աշխատելուց հետո պարզեցի, որ այս տեխնիկան գոյություն ունի 15-րդ դարից, սամուրայներն են արել, կոչվում է օշիբանա»,- ասաց Է. Սիմոնյանը։
Է. Սիմոնյանի ներկայացմամբ, որևէ գույն, ներկ չի օգտագործում, ծաղիկների բնական գույներն են. «Հենց ծաղիկի թերթիկներն են իրենց բնական գույներով։ Մեկ նկարի վրա 5 օր եմ աշխատում՝ էտապներով»։
Նա նշեց, որ իր համար ծաղիկն ամենա-ամենան է. «Մի տեղ կարդացի, որ ծաղիկները Աստծո մտքերն են երկրի վրա»։

Эдит, что рисует мыслями Бога – цветами
Сегодня в галерее «Посольство искусства» (Art Embassy, Саят-Нова, 28) в Ереване открывается персональная выставка художницы Эдит Симонян. На выставке будут представлены последние работы Эдит Симонян, в которых она исследует армянскую средневековую миниатюру с помощью японской техники ошибана (или осибана) и через призму современной эстетики.
Ошибана – техника создания искусства с использованием высушенных цветочных лепестков, применение которой отличает искусство Эдит Симонян от традиционной миниатюры. Благодаря своему уникальному техническому мастерству и вниманию к деталям Эдит Симонян создает сложные композиции, передающие суть армянской миниатюры. На выставке представлены 44 работы.
Выставка будет открыта до 9 апреля. Вход – бесплатный.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Эдит Симонян рассказала, что с детства очень любила изготавливать композиции из цветов.
«По профессии я – архитектор. Институт окончила, у меня был маленький ребенок, послушная девочка, поэтому у меня было много свободного времени в течение дня, я решила склеивать лепестки цветов. Сначала делала простые композиции, потом воссоздавала картины импрессионистов – лепестками цветов. Однажды моя подруга сказала: раз уж настолько вдаешься в детали, сделай миниатюру.
Так я начала подражать миниатюрам.
После 15 лет работы выяснила, что эта техника существует с 15 века, это древнее искусство самураев, называется ошибана», – рассказала Э. Симонян.
По словам Симонян, она не использует ни цвета, ни красок, это цвет натуральных цветов: «Это сами лепестки цветов, их естественный цвет. Над одной картиной работаю 5 дней, поэтапно».
Она отметила, что для нее цветы – это все. «Где-то прочитала, что цветы – мысли Бога на земле», –добавила собеседница Panorama.am.