Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և ԼՂ գոտում կարող է ապակայունանալ. ՀԱՊԿ
Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի գոտում կարող է լրջորեն  ապակայունանալ։ ՀԱՊԿ շտաբում ղեկավար կազմի ընդլայնված խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի գնահատմամբ, իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է հղի լինել լուրջ ապակայունացմամբ:
«Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի հետ կապված ռիսկերը մնում են արդիական»,- ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ասել է նա։
Տասմագամբետովը նշել է, որ կովկասյան տարածաշրջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը երկար տարիների հակասությունների հետևանք է։

CSTO warns of risks of destabilization on Armenian-Azeri border, in Nagorno-Karabakh
The chief of the Moscow-led Collective Security Treaty Organization (CSTO) on Friday warned of high risks of destabilization on the Armenian-Azerbaijani border and in the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict zone, TASS reported.
According to CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov, the situation in the South Caucasus “remains fraught with serious destabilization”.
“The risks related to the situation in Nagorno-Karabakh and on the Armenian-Azerbaijani border remain high," he told an enlarged meeting of the security bloc’s Secretariat and Joint Staff.
Tensions between Armenia and Azerbaijan in the Caucasus region persist as a result of the many years of disputes, he stated.