Էրդողանի՝ «չի թողնի երկիրը ներքաշել պատերազմի մեջ» հայտարարության հիմնական մեսիջները. Ռուբեն Մելքոնյան
12:33 31/03/2023
Թուրքիայի նախագահ, նախագահի թեկնածու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել է, թե ինչ քաղաքականություն է պատրաստվում վարել ինքն ու իր կուսակցությունը առաջիկա ընտրություններում հաղթելու դեպքում։ Մասնավորապես, նա ասել է, որ Անկարայում գործող իշխանությունը թույլ չի տա երկիրը ներքաշել պատերազմի մեջ և դա իրենց նախընտրական կարգախոսներից մեկն է։
Էրդողանի հենց այս հայտարարության ու Թուրքիայում մայիսի 14-ին կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների, Թուրքիայում ապրող հայերի՝ ում կտան իրենց ձայները, հարցերի վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, թուրքագետ թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանի հետ։
Panorama.am-Մինչ հիմա Թուրքիան բոլոր պատերազմներում ներկա էր՝ սկսած վարձկաններ, սպաներ, ռազմատեխնիկա տրամադրելուց ու օգտագործելուց, մինչև հարձակվողական գործողություններ, իսկ հիմա կրկին նախագահ ընտրվելու դեպքում Էրդողանը, ըստ իր հայտարարության, չի թողնի պատերազմական գործողությունների մեջ ներքաշել Թուրքիային։ Ի՞նչ նկատի ունի Էրդողանը նման հայտարարություն անելով՝ ուղղակի հանրության ա՞չքն է ուզում մտնել, թե՞ մյուս թեկնածուներն իրենից էլ ծայրահեղական են ու պատերազմի կոչեր են անում նախընտրական շրջանում։
Ռուբեն Մելքոնյան-Էրդողանի հայտարարությունն առնվազն երեք հարթությունում կարող ենք դիտարկել և անպայմանորեն, իհարկե, պատմական էքսկուրսի լույսի ներքո։
Թուրքիան, 1952 թվականին անդամակցելով ՆԱՏՕ-ին, մասնակցել է կորեական պատերազմին, ունեցել է 2500 զոհ։ Այդ կորեական պատերազմը թուրքական հասարակության մոտ մինչև մեր օրերը թողել է բացասական հետք, թե մենք ինչ գործ ունենք այլոց պատերազմներին, այսինքն՝ Կորեան ուր, Թուրքիան ուր, ինչու է Թուրքիան մասնակցել պատերազմին և տվել 2500 զոհ։ Այդ «անիմաստ պատերազմին» մասնակցելու բարդույթը թուրքական հասարակական ու քաղաքական կյանքում ունի որոշակի ընկալում։ Էրդողանի հայտարարությունն առաջին հերթին ուղղված է նաև ներքին լսարանին, որ Թուրքիան Արևմուտքի հետ ունի հավասարազոր հարաբերություններ և այլևս Արևմուտքի թելադրմամբ չի մասնակցի այն պատերազմներին, որոնք ուղիղ իրեն չեն առնչվում, այլ պատերազմների մասնակցելու հետևանքով չի տա զոհեր։
Մյուս դիտարկումն այն է, որ թուրքական ընկալման մեջ կա իր պատերազմը և ուրիշների պատերազմը։ Իր պատերազմն է, որ Թուրքիան կարող է հարձակվել Սիրիայի, Իրաքի, Կիպրոսի վրա, բայց այն պատերազմները, որոնք մղում է ՆԱՏՕ-ն կամ իր արևմտյան դաշնակիցները,  նա համարում է օտար պատերազմներ, ոչ իր պատերազմը, հնարավորություն դեպքում խուսափում է ուղիղ մասնակցությունից։
Էրդողանի հայտարարությունը, ենթադրում եմ, առնչվում է  նաև ռուս-ուկրաինական պատերազմին և պատասխան է նաև Արևմուտքի ճնշումներին, որը դրդում է, որպեսզի Թուրքիան էլ ավելի ակտիվ աջակցի Ուկրաինային զենքի, մասնակցության տեսքով։ Եվ, բնականաբար, կարող ենք համարել նաև ռեվերանս, դրական մեսիջ ուղղված Ռուսաստանին։
Էրդողանի այս հայտարարությունը շատ հասկանալի, ընկալելի է թուրքական հասարակության համար, որ սա այլոց պատերազմ է և Թուրքիան այլոց պատերազմին չի մասնակցի։
Թուրքիան, այո, միշտ փորձել է վարձականների և այլ միջոցով պատերազմներ անել, բայց հնարավորինս իր սահմաններից հեռու։ Նույնիսկ եթե օգնել է Ամերիկային Իրաքի պատերազմում կամ ավելի վաղ Եգիպտոսի և այլնի դեմ պատերազմներում, ապա փորձել է հնարավորինս զգուշավար։ Օրինակ, տրամադրել է  իր օդանավակայանները, բայց խուսափել է, որ թուրքական զինվորը հայտնվի ինչ-որ մի վայրում, որտեղ պատերազմ է մղում ԱՄՆ-ն կամ ՆԱՏՕ-ն։
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում Իրանի ակտիվությունը, այս համապատկերում Էրդողանի հայտարարությունը մեսիջ կարող ենք համար ուղղված Իրանին, քանի որ Իրանի հայտարարությունները Ադրբեջանի մասին և, օրինակ, հավանական Իրան-Ադրբեջան բախումը, ենթադրելու է  Թուրքիայի ուղիղ մասնակցություն իր դաշնակից Ադրբեջանի կողքին։ Հետևաբար, Էրդողանի մեսիջը, կարող ենք համարել, նա փորձելու է կանխել Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունների էսկալյացիան և փորձելու է դա սահմանափակել դիվանագիտական քննարկումների շրջանակներում՝ չտանելով դեպի պատերազմական փուլ։
Չենք կարող անտեսել թուրք-իսրայելական յուրահատուկ հարաբերությունները, և այս կոնտեքստում կրկին Իրան-Իսրայել հարաբերությունների լարվածությունը։
Այսինքն, Էրդողանի հայատարությունը կարող ենք համարել բազմավեկտոր, ուղղված արտաքին ու ներքին լսարանին, միաժամանակ Թուրքիայի կենսական շահերի ևս մեկ անգամ ամրագրում։ Փաստորեն, այս հայտարարությունն ուղղված էր և ԱՄՆ-ին, և արևմտյան երկրներին, և ՌԴ-ին, և Իրանին, և Թուրքիայի ներքին լսարանին։ Գերհագեցած մեսիջ էր։
Panorama.am-Մյուս թեկնածուների համար Էրդողանն ավելի ռազմատե՞նչ, ծայրահեղակա՞ն է։
Ռուբեն Մելքոնյան- Շատ կարևոր հարց եք տալիս։ Իր հիմնական հակառակորդն ընդդիմության թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն  համարվում է  նաև Արևմուտքի, ԱՄՆ-ի համար  ընկալելի, ընդունելի թեկնածու։ Էրդողանը նաև իր ներքին լսարանին ուղղում է հետևյալ մեսիջը. եթե հանկարծ հաղթի Քըլըչդարօղլուն, ապա նա այնքան թույլ է, ԱՄՆ-ի հանդեպ այնքան քիչ է նրա զսպող, ինքնուրույնությունն ապահվող մեխանիզմները, որ նրա նախագահ լինելու պարագայում Թուրքիան կարող է մասնակցել  տարատեսակ պատերազմների, որոնց նրան կմղի ԱՄՆ-ն։
Մեսիջը հետևյալն է՝ ընդդիմությունը ԱՄՆ-ի համար ընդունելի ընդդիմություն է, ընդդիմության հաղթանակի դեպքում պատերազմի մասնակցելու ԱՄՆ հրահանգը  Թուրքիան անելու է ավելի հեշտությամբ, իսկ հիմա՝ Էրդողան նախագահի Թուրքիայում նա դիմադրում է և իր ՆԱՏՕ-ական գործընկերների անգամ համառ հորդորներից հետո չի ակտիվացնում իր մասնակցությունը տարատեսակ կոնֆլիկտներին, որոնք ինքը համարում է իրենից հեռու։
Իսկ հարցի մյուս կողմը՝ ինքն ավելի ռազմատնեչ է, քան մյուս թեկնածուները, այս իմաստով ավելի ռազմատենչ է Արցախի, Իրաքի, Սիրիայի վրա հարձակվելու առումով, բայց պետք է ընկալենք, որ սրանք թուրքական պատերազմներ են, թուրքական շահերի համար մղվող պատերազմներ են։
Այսինքն, Էրդողանը ռազմատենչ է այն պատերազմներում, որոնք համարում է  իրենը, թուրքականը, ավելի զուսպ է այն պատերազմներում, որոնք համարում է օտարների, ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ-ի պատերազմ, իսկ ընդդիմությանը մեղադրում է, որ խոնարհ, հեզ հաշտվելու է  Ամերիկայի, ՆԱՏՕ-ի հրահանգներին` մասնակցել տարատեսակ այլ պատերազմների։
Panorama.am-Հայաստանի դեպքում, կարծում եմ, որևէ մեկը նախընտրելի թեկնածու չէ։
Ռուբեն Մելքոնյան- Իհարկե, Հայաստանի դեպքում Թուրքիայի որևէ իշխանություն, որևէ նախագահ, որևէ քաղաքական ուժ չի կարող ունենալ տարբերակված մոտեցում և Հայաստանը շարունակում է մնալ թուրքական պետության թիրախը՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։
Panorama.am-Այսինքն, ով էլ լինի, նույն քաղաքականությունն է շարունակելու։
Ռուբեն Մելքոնյան-Ենթադրաբար, այո, չհաշված առանձին դետալների փոփոխություն։ Կարծում եմ՝ ընդհանուր քաղաքական գիծը մնալու է Հայաստանի հանդեպ նույնը՝ ներառյալ նաև ռազմական ագրեսիվ պահվածքը։
Panorama.am-Թուրքիայում ապրող հայերն ունե՞ն նախընտրելի թեկնածու։
Ռուբեն Մելքոնյան-Թուրքիայի հայերի հետ կապված մոտեցումներն ավանդական են, ինչ-որ առումով կանխատեսելի։ Համայնքի ավելի ակտիվ հատվածը ձայնը տալու է ձախ ընդդիմադիր  «Ժողովուրդների ժողովրդավարություն» կուսակցությանը, պայմանական ասած Կարո Փայլանի կուսակցությանը։ Այն մարդիկ, ովքեր ավելի շատ խոսում են, լրագրողները, «Ակոս» թերթի շուրջ համախմբվածները ձախակողմյան կողմնորոշում ունեն, ավելի հավանական է, որ սատարելու են, քվեարկելու են այդ ուժերին, դրանցից ամենահայտնին, ինչպես ասացի, Կարո Փայլանի անդամակցած կուսակցությունն է։
Համայնքի մի հատված ավանդաբար իշխանամետ է, միշտ քվեարկում է  տվյալ պահի իշխանությանը, այս դեպքում թեկնածու Էրդողանի ու նրա կուսակցության գլխավոր դաշինքի օգտին։ Այդ հատվածը, եթե կարելի է ասել, համայնքային օլիգարխիան է, պատրիարքարանի շուրջ համախմբվածներ։
Համայքնում կա մի հատված, որն ավանդաբար ընդդիմադիր ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը շատ սառը չի նայում, կարող է ձայն տալ, հատկապես որ այդ կուսակցության ներկայիս ղեկավարը որոշ քայլեր է անում գոնե հայտարարությունների մակարդակով ուղղված Թուրքիայում ապրող փոքրամասնություններին, համայնքներին։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan, who is seeking a third consecutive term in office in presidential elections in May, unveiled his party’s policies in case of winning the upcoming elections. In particular, Erdogan said the authorities in Ankara “will not allow the country to be dragged into a war.”
Panorama.am has talked to Doctor of History, Professor Ruben Melkonyan, who heads the YSU Faculty of Oriental Studies, about Erdogan's statement, Turkey’s presidential and parliamentary elections scheduled for May 14, as well as the candidates favored by the Turkish Armenian community.
Panorama.am: Turkey has been involved in all wars so far, from using mercenaries, providing officers and military equipment, to launching military offensives, and now, if re-elected, Erdogan says he will not allow Turkey to be dragged into a war. What does Erdogan have in mind when he makes such statements? Does he simply want to please the people, or are his challengers more radical and make calls for war at an election period?
Ruben Melkonyan: Erdogan's statement can be viewed from at least three perspectives and, of course, in the light of historical background.
Turkey joined NATO in 1952 and took part in the Korean War, where 2,500 people were killed. This Korean War has left a negative impact on Turkish society in terms of undue involvement in the wars of others. The participation in this "senseless" war has a certain perception in Turkish society and political life. Erdogan's statement is primarily addressed to his domestic audience, claiming that Turkey is on an equal footing with the West and will no longer participate in wars not directly related to it sought by the West and will not suffer casualties as a result of participation in other wars.
The next observation is that Turkey distinguishes between its "own wars" and "foreign wars." Turkey’s own wars include attacks on Syria, Iraq or Cyprus, but those wars fought by NATO or its Western allies are considered foreign, and Turkey avoids direct involvement in them as much as possible.
I guess Erdogan's statement also refers to the Russian-Ukrainian war and is a response to Western pressure on Turkey to step up its military support for Ukraine. And, of course, we can also consider this as a sign of reverence, a positive message to Russia. Erdogan’s statement is absolutely clear and acceptable to Turkish society.
Turkey, indeed, has always tried to fight through mercenaries or other means, but as far away from its borders as possible. Even when Turkey helped the U.S. in the war with Iraq or, even earlier, with Egypt and others, it tried to be as careful as possible. For example, it allowed the use of its airports, but avoided deploying Turkish troops to a place where the U.S. or NATO waged a war.
Given Iran's active efforts in the recent period, Erdogan's statement could also include a message to Iran, since Iran's statements about Azerbaijan and, for example, a possible clash between Iran and Azerbaijan, imply Turkey’s direct involvement in it to support its ally Azerbaijan. Consequently, Erdogan's position is that he will try to prevent an escalation of tensions between Iran and Azerbaijan and a possible war.
Nor can we overlook the special Turkish-Israeli relations and the tensions between Iran and Israel in this light.
In other words, Erdogan's statement can be called multi-vector, addressed both to foreign and domestic audiences. At the same time, it is aimed at strengthening Turkey's vital interests once again. In essence, the statement is addressed to the United States, the West, Russia, Iran and Turkey's domestic audience. This is a highly saturated message.
Panorama.am: Is Erdogan more belligerent or more radical compared to other candidates?
Ruben Melkonian: This is an extremely important question. His main challenger, opposition candidate Kemal Kilicdaroglu is considered to be a more understandable and acceptable candidate for the West and the United States. Erdogan’s message to his domestic audience is that if Kilicdaroglu were to win the elections, Turkey could be involved into various wars by the order of the United States as he is “so weak and unable to resist the U.S.”
The message is as follows: if the opposition wins, Turkey will more easily comply with U.S. orders to join a war, but now Turkey, led by Erdogan, is resisting it and even after strong calls from his NATO partners will not step up its participation in various conflicts far from itself.
The other side of the coin is that his rhetoric is more bellicose than that of the other candidates when it comes to attacks on Artsakh, Iraq, Syria, but it should be realized that these are Turkish wars and fought for Turkey's interests.
In other words, Erdogan's rhetoric is bellicose in those wars that are considered "their own, Turkish," and more restrained in those wars that are considered "foreign”, i.e. the wars involving NATO and the United States. Meanwhile, he accuses the opposition of being meek and succumbing to the calls of the United States and NATO to join other wars.
Panorama.am: I guess none of the candidates is preferable for Armenia.
Ruben Melkonyan: Of course, no Turkish authorities, president or political force can have a different stance on Armenia and the country continues to be targeted by Turkey, with all ensuing consequences.
Panorama.am: So, whoever is the president, they will stick to the same policy?
Ruben Melkonyan: Presumably yes, except for some minor changes. I believe the general policy line will remain unchanged for Armenia, including the military aggressive conduct.
Panorama.am: Do the Armenians living in Turkey have a favorite candidate?
Ruben Melkonyan: The approaches of the Armenians in Turkey are traditional, even somewhat predictable. The more active part of the community will vote for the left-wing Peoples' Democratic Party (HDP) which Garo Paylan members. Journalists and those rallying around the Agos daily will most likely support and vote for the left-wing forces, primarily Garo Paylan’s party.
A part of the Armenian community supports the government and always votes for the ruling team, in this case for candidate Erdogan and his alliance. They make up the so-called oligarchy of the community rallying around the Armenian Patriarchate.
The other part of the community may vote for the opposition Republican People's Party, especially since its leader is taking some steps to address the minorities and ethnic communities in Turkey.