Էրդողանի՝ «չի թողնի երկիրը ներքաշել պատերազմի մեջ» հայտարարության հիմնական մեսիջները. Ռուբեն Մելքոնյան
Թուրքիայի նախագահ, նախագահի թեկնածու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել է, թե ինչ քաղաքականություն է պատրաստվում վարել ինքն ու իր կուսակցությունը առաջիկա ընտրություններում հաղթելու դեպքում։ Մասնավորապես, նա ասել է, որ Անկարայում գործող իշխանությունը թույլ չի տա երկիրը ներքաշել պատերազմի մեջ և դա իրենց նախընտրական կարգախոսներից մեկն է։
Էրդողանի հենց այս հայտարարության ու Թուրքիայում մայիսի 14-ին կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների, Թուրքիայում ապրող հայերի՝ ում կտան իրենց ձայները, հարցերի վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, թուրքագետ թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանի հետ։
Panorama.am-Մինչ հիմա Թուրքիան բոլոր պատերազմներում ներկա էր՝ սկսած վարձկաններ, սպաներ, ռազմատեխնիկա տրամադրելուց ու օգտագործելուց, մինչև հարձակվողական գործողություններ, իսկ հիմա կրկին նախագահ ընտրվելու դեպքում Էրդողանը, ըստ իր հայտարարության, չի թողնի պատերազմական գործողությունների մեջ ներքաշել Թուրքիային։ Ի՞նչ նկատի ունի Էրդողանը նման հայտարարություն անելով՝ ուղղակի հանրության ա՞չքն է ուզում մտնել, թե՞ մյուս թեկնածուներն իրենից էլ ծայրահեղական են ու պատերազմի կոչեր են անում նախընտրական շրջանում։
Ռուբեն Մելքոնյան-Էրդողանի հայտարարությունն առնվազն երեք հարթությունում կարող ենք դիտարկել և անպայմանորեն, իհարկե, պատմական էքսկուրսի լույսի ներքո։
Թուրքիան, 1952 թվականին անդամակցելով ՆԱՏՕ-ին, մասնակցել է կորեական պատերազմին, ունեցել է 2500 զոհ։ Այդ կորեական պատերազմը թուրքական հասարակության մոտ մինչև մեր օրերը թողել է բացասական հետք, թե մենք ինչ գործ ունենք այլոց պատերազմներին, այսինքն՝ Կորեան ուր, Թուրքիան ուր, ինչու է Թուրքիան մասնակցել պատերազմին և տվել 2500 զոհ։ Այդ «անիմաստ պատերազմին» մասնակցելու բարդույթը թուրքական հասարակական ու քաղաքական կյանքում ունի որոշակի ընկալում։ Էրդողանի հայտարարությունն առաջին հերթին ուղղված է նաև ներքին լսարանին, որ Թուրքիան Արևմուտքի հետ ունի հավասարազոր հարաբերություններ և այլևս Արևմուտքի թելադրմամբ չի մասնակցի այն պատերազմներին, որոնք ուղիղ իրեն չեն առնչվում, այլ պատերազմների մասնակցելու հետևանքով չի տա զոհեր։
Մյուս դիտարկումն այն է, որ թուրքական ընկալման մեջ կա իր պատերազմը և ուրիշների պատերազմը։ Իր պատերազմն է, որ Թուրքիան կարող է հարձակվել Սիրիայի, Իրաքի, Կիպրոսի վրա, բայց այն պատերազմները, որոնք մղում է ՆԱՏՕ-ն կամ իր արևմտյան դաշնակիցները, նա համարում է օտար պատերազմներ, ոչ իր պատերազմը, հնարավորություն դեպքում խուսափում է ուղիղ մասնակցությունից։
Էրդողանի հայտարարությունը, ենթադրում եմ, առնչվում է նաև ռուս-ուկրաինական պատերազմին և պատասխան է նաև Արևմուտքի ճնշումներին, որը դրդում է, որպեսզի Թուրքիան էլ ավելի ակտիվ աջակցի Ուկրաինային զենքի, մասնակցության տեսքով։ Եվ, բնականաբար, կարող ենք համարել նաև ռեվերանս, դրական մեսիջ ուղղված Ռուսաստանին։
Էրդողանի այս հայտարարությունը շատ հասկանալի, ընկալելի է թուրքական հասարակության համար, որ սա այլոց պատերազմ է և Թուրքիան այլոց պատերազմին չի մասնակցի։
Թուրքիան, այո, միշտ փորձել է վարձականների և այլ միջոցով պատերազմներ անել, բայց հնարավորինս իր սահմաններից հեռու։ Նույնիսկ եթե օգնել է Ամերիկային Իրաքի պատերազմում կամ ավելի վաղ Եգիպտոսի և այլնի դեմ պատերազմներում, ապա փորձել է հնարավորինս զգուշավար։ Օրինակ, տրամադրել է իր օդանավակայանները, բայց խուսափել է, որ թուրքական զինվորը հայտնվի ինչ-որ մի վայրում, որտեղ պատերազմ է մղում ԱՄՆ-ն կամ ՆԱՏՕ-ն։
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում Իրանի ակտիվությունը, այս համապատկերում Էրդողանի հայտարարությունը մեսիջ կարող ենք համար ուղղված Իրանին, քանի որ Իրանի հայտարարությունները Ադրբեջանի մասին և, օրինակ, հավանական Իրան-Ադրբեջան բախումը, ենթադրելու է Թուրքիայի ուղիղ մասնակցություն իր դաշնակից Ադրբեջանի կողքին։ Հետևաբար, Էրդողանի մեսիջը, կարող ենք համարել, նա փորձելու է կանխել Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունների էսկալյացիան և փորձելու է դա սահմանափակել դիվանագիտական քննարկումների շրջանակներում՝ չտանելով դեպի պատերազմական փուլ։
Չենք կարող անտեսել թուրք-իսրայելական յուրահատուկ հարաբերությունները, և այս կոնտեքստում կրկին Իրան-Իսրայել հարաբերությունների լարվածությունը։
Այսինքն, Էրդողանի հայատարությունը կարող ենք համարել բազմավեկտոր, ուղղված արտաքին ու ներքին լսարանին, միաժամանակ Թուրքիայի կենսական շահերի ևս մեկ անգամ ամրագրում։ Փաստորեն, այս հայտարարությունն ուղղված էր և ԱՄՆ-ին, և արևմտյան երկրներին, և ՌԴ-ին, և Իրանին, և Թուրքիայի ներքին լսարանին։ Գերհագեցած մեսիջ էր։
Panorama.am-Մյուս թեկնածուների համար Էրդողանն ավելի ռազմատե՞նչ, ծայրահեղակա՞ն է։
Ռուբեն Մելքոնյան- Շատ կարևոր հարց եք տալիս։ Իր հիմնական հակառակորդն ընդդիմության թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն համարվում է նաև Արևմուտքի, ԱՄՆ-ի համար ընկալելի, ընդունելի թեկնածու։ Էրդողանը նաև իր ներքին լսարանին ուղղում է հետևյալ մեսիջը. եթե հանկարծ հաղթի Քըլըչդարօղլուն, ապա նա այնքան թույլ է, ԱՄՆ-ի հանդեպ այնքան քիչ է նրա զսպող, ինքնուրույնությունն ապահվող մեխանիզմները, որ նրա նախագահ լինելու պարագայում Թուրքիան կարող է մասնակցել տարատեսակ պատերազմների, որոնց նրան կմղի ԱՄՆ-ն։
Մեսիջը հետևյալն է՝ ընդդիմությունը ԱՄՆ-ի համար ընդունելի ընդդիմություն է, ընդդիմության հաղթանակի դեպքում պատերազմի մասնակցելու ԱՄՆ հրահանգը Թուրքիան անելու է ավելի հեշտությամբ, իսկ հիմա՝ Էրդողան նախագահի Թուրքիայում նա դիմադրում է և իր ՆԱՏՕ-ական գործընկերների անգամ համառ հորդորներից հետո չի ակտիվացնում իր մասնակցությունը տարատեսակ կոնֆլիկտներին, որոնք ինքը համարում է իրենից հեռու։
Իսկ հարցի մյուս կողմը՝ ինքն ավելի ռազմատնեչ է, քան մյուս թեկնածուները, այս իմաստով ավելի ռազմատենչ է Արցախի, Իրաքի, Սիրիայի վրա հարձակվելու առումով, բայց պետք է ընկալենք, որ սրանք թուրքական պատերազմներ են, թուրքական շահերի համար մղվող պատերազմներ են։
Այսինքն, Էրդողանը ռազմատենչ է այն պատերազմներում, որոնք համարում է իրենը, թուրքականը, ավելի զուսպ է այն պատերազմներում, որոնք համարում է օտարների, ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ-ի պատերազմ, իսկ ընդդիմությանը մեղադրում է, որ խոնարհ, հեզ հաշտվելու է Ամերիկայի, ՆԱՏՕ-ի հրահանգներին` մասնակցել տարատեսակ այլ պատերազմների։
Panorama.am-Հայաստանի դեպքում, կարծում եմ, որևէ մեկը նախընտրելի թեկնածու չէ։
Ռուբեն Մելքոնյան- Իհարկե, Հայաստանի դեպքում Թուրքիայի որևէ իշխանություն, որևէ նախագահ, որևէ քաղաքական ուժ չի կարող ունենալ տարբերակված մոտեցում և Հայաստանը շարունակում է մնալ թուրքական պետության թիրախը՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։
Panorama.am-Այսինքն, ով էլ լինի, նույն քաղաքականությունն է շարունակելու։
Ռուբեն Մելքոնյան-Ենթադրաբար, այո, չհաշված առանձին դետալների փոփոխություն։ Կարծում եմ՝ ընդհանուր քաղաքական գիծը մնալու է Հայաստանի հանդեպ նույնը՝ ներառյալ նաև ռազմական ագրեսիվ պահվածքը։
Panorama.am-Թուրքիայում ապրող հայերն ունե՞ն նախընտրելի թեկնածու։
Ռուբեն Մելքոնյան-Թուրքիայի հայերի հետ կապված մոտեցումներն ավանդական են, ինչ-որ առումով կանխատեսելի։ Համայնքի ավելի ակտիվ հատվածը ձայնը տալու է ձախ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների ժողովրդավարություն» կուսակցությանը, պայմանական ասած Կարո Փայլանի կուսակցությանը։ Այն մարդիկ, ովքեր ավելի շատ խոսում են, լրագրողները, «Ակոս» թերթի շուրջ համախմբվածները ձախակողմյան կողմնորոշում ունեն, ավելի հավանական է, որ սատարելու են, քվեարկելու են այդ ուժերին, դրանցից ամենահայտնին, ինչպես ասացի, Կարո Փայլանի անդամակցած կուսակցությունն է։
Համայնքի մի հատված ավանդաբար իշխանամետ է, միշտ քվեարկում է տվյալ պահի իշխանությանը, այս դեպքում թեկնածու Էրդողանի ու նրա կուսակցության գլխավոր դաշինքի օգտին։ Այդ հատվածը, եթե կարելի է ասել, համայնքային օլիգարխիան է, պատրիարքարանի շուրջ համախմբվածներ։
Համայքնում կա մի հատված, որն ավանդաբար ընդդիմադիր ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը շատ սառը չի նայում, կարող է ձայն տալ, հատկապես որ այդ կուսակցության ներկայիս ղեկավարը որոշ քայլեր է անում գոնե հայտարարությունների մակարդակով ուղղված Թուրքիայում ապրող փոքրամասնություններին, համայնքներին։

Основные месседжи последнего заявления Эрдогана: разъяснил Рубен Мелконян
Президент Турции, кандидат на пост президента на предстоящих выборах Реджеп Тайип Эрдоган сообщил, какую политику планирует вести он и его партия в случае победы на предстоящих выборах. В частности, он отметил, что действующая власть в Анкаре не позволит вовлечь страну в войну и это один из предвыборных лозунгов.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с деканом факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), доктором исторических наук, профессором Рубеном Мелконяном касательно данного заявления Эрдогана и предстоящих в Турции 14 мая президентских и парламентских выборов, проживающих в Турции армянах, о том, кому они отдадут свой голос.
Panorama.am: До сих пор Турция присутствовала во всех войнах, начиная от предоставления и использования наемников, офицеров, военной техники, до наступательных операций, и теперь, в случае повторного избрания президентом, Эрдоган, согласно своему заявлению, не допустит, чтобы Турция была вовлечена в войну. Что имеет в виду Эрдоган, когда выступает с подобными заявлениями – просто хочет выделиться, или другие кандидаты более категоричны и в предвыборный период выступают с призывами о войне?
Рубен Мелконян: Заявление Эрдогана можно рассмотреть как минимум в трех плоскостях и обязательно, конечно, в свете исторического экскурса.
Турция в 1952 году присоединилась к НАТО, участвовала в корейской войне, на которой погибли 2500 человек. Эта корейская война до сих пор оставила негативный след в восприятии турецкого общества, с точки зрения, какое они дело имеют с войнами других, где Корея, а где Турция, почему Турция участвовала в войне, в которой потеряла 2500 человек. Комплекс участия в этой “бессмысленной” войне в турецком обществе и политической жизни имеет определенное восприятие. Заявление Эрдогана, в первую очередь, адресовано также на внутреннюю аудиторию, что Турция имеет равноправные отношения с Западом и больше не будет участвовать в войнах, не связанных с ней напрямую по указке Запада, и не понесет жертв в результате участия в других войнах.
Следующее замечание заключается в том, что в турецком восприятии существуют понятия «своя война» и «война чужих». «Своя война» – это, когда Турция может напасть на Сирию, Ирак, Кипр, но те войны, которые ведет НАТО или её западные союзники, считаются чужими, и в случае возможности Турция избегает прямого участия.
Заявление Эрдогана, полагаю, касается также российско-украинской войны, и тоже является ответом на давление Запада, который призывает Турцию еще активнее поддерживать Украину в виде поставок оружия и участия. И, естественно, мы можем рассматривать это и как реверанс, позитивный месседж России.
Это заявление Эрдогана – очень понятно, приемлемо для турецкого общества, что это чужая война и Турция не будет участвовать в чужой войне.
Турция, да, всегда пыталась воевать посредством наемников или других средств, но максимально далеко от своих границ. Даже, если и помогала США в войне с Ираком или ещё раньше – с Египтом и другими, то старалась это делать по возможности осторожно. Например, предоставляла свои аэропорты, но избегала, чтобы турецкие военные оказались в месте, где войну ведут США или НАТО.
Учитывая активность Ирана в последний период, то заявление Эрдогана в этом контексте могло стать также месседжем Ирану, поскольку заявления Ирана об Азербайджане и, например, возможное столкновение между Ираном и Азербайджаном, предполагают прямое участие Турции рядом со своим союзником Азербайджаном. Следовательно, месседж Эрдогана заключается в том, что он постарается не допустить эскалации ирано-азербайджанских отношений и постарается ограничить ее в рамках дипломатических дискуссий, не доводя до фазы войны.
Не можем игнорировать также особые турецко-израильские отношения, и в этом контексте напряженность в ирано-израильских отношениях.
Иными словами, заявление Эрдогана можем назвать многовекторным, адресованным как внешней, так и внутренней аудитории, в то же время укреплением жизненно-важных интересов Турции. Фактически, это заявление адресовано и США, и западным странам, и РФ, и Ирану, и внутренней аудитории Турции. Это сверхнасыщенный месседж.
Panorama.am: Эрдоган более воинственен или более радикальный по сравнению с другими кандидатами?
Рубен Мелконян: Вы задали крайне важный вопрос. Его основной оппонент – кандидат от оппозиции Кемаль Кылычдароглу, считается также более понятным и приемлемым для Запада и США кандидатом. Эрдоган адресует своей внутренней аудитории следующий месседж: если вдруг победу одержит Кылычдароглу, то он настолько слаб, у него так мало механизмов сдерживания и независимости по отношению к США, что если он станет президентом, то Турция может участвовать в различных войнах, в которые его будут вовлекать США.
Месседж следующий – оппозиция для США является приемлемой, в случае победы оппозиции Турция будет легче выполнять приказ США по участию в войне, а сейчас – Турция во главе с президентом Эрдоганом она будет противостоять и даже после решительных призывов своих партнеров по НАТО не активизирует свое участие в различных конфликтах, которые считает далекими от себя.
Другая сторона вопроса – его риторика более воинственная, нежели у других кандидатов, в этом смысле воинственна по части нападения на Арцах, Ирак, Сирию, но следует понимать, что это турецкие войны, войны, ведущиеся в интересах Турции.
Иными словами, риторика Эрдогана воинственна в тех войнах, которые считаются «своими, турецкими», и более сдержанна в тех войнах, которые считаются «чужими», войнами НАТО и США, а оппозицию он обвиняет в смиренности и безропотности в вопросе призывов США и НАТО по участию в других войнах.
Panorama.am: В случае с Арменией, полагаю, никто из кандидатов не является предпочтительным.
Рубен Мелконян: Конечно, в случае с Арменией ни одна власть Турции, ни один президент, ни одна политическая сила не могут иметь дифференцированный подход, и Армения продолжает оставаться мишенью турецкого государства, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Panorama.am: То есть, кто бы ни был президентом, продолжится та же политика?
Рубен Мелконян: Предположительно да, не учитывая изменения отдельных деталей. Полагаю, общая политическая линия останется неизменной для Армении, включительно военное агрессивное поведение.
Panorama.am: Есть ли у проживающих в Турции армян предпочтительный кандидат?
Рубен Мелконян: Подходы проживающих в Турции армян являются традиционными, в некотором смысле даже прогнозируемыми. Более активная часть общины отдаст свои голоса партии левой оппозиции – «Демократической партии народов» – условно говоря партии Каро Пайлана. Журналисты, сплоченные вокруг газеты «Акос» люди поддерживают левых в политике, вероятнее всего, они поддержат и проголосуют эти силы, самым известным из них, как я уже отметил, является партия, представителем которой является Каро Пайлан.
Часть общины поддерживает власть, всегда голосует за действующую в данный момент власть, в данном случае – за кандидата Эрдогана и в пользу возглавляемого им альянса. Этот сегмент общины, можно сказать, олигархия общины, объединившиеся вокруг патриархата.
Есть часть общества, которая традиционно может проголосовать за оппозиционную «Республиканскую народную партию», тем более что нынешний лидер этой партии предпринимает какие-то шаги, хотя бы на уровне заявлений, адресованные меньшинствам и сообществам, проживающим в Турции.