Թեև թշնամու կրակոցներին, Բերդաշենի կարտոֆիլի աննախադեպ ցանքս են կատարել
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Բերդաշեն համայնքում կարտոֆիլի մեծածավալ ցանքս է իրականացվել։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է համայնքի ղեկավար Գեորգի Պողոսյանը՝ հավելելով, որ Բերդաշենում առաջին անգամ են նման մասշտաբով կարտոֆիլ ցանում:
«Բարեգործական ծրագրով մեկ ընտանիքին տրամադրվել է 6 կիլոգրամ սերմ։ Բացի այդ գյուղացիներն օգտվել են նաև համապատասխան պետական աջակցության եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերից։ Բավականին ծավալուն ցանքս է իրականացվել տնամերձ հողամասերում»,- մանրամասնել է համայնքապետը։
Նրա խոսքով, համայնքի վարելահողերը հիմնականում արտեզյան ջրերով են ոռոգվում, սակայն էլեկտրամատակարարման անջատումների ժամանակ խնդիրներ են առաջանում։ Ըստ նրա,  համայնքի վարելահողերի միայն 12-13 տոկոսն է ոռոգվում։
«Եթե ավելացնենք արտեզյան ջրհորները, ապա հնարավոր է այնքան բերք ստանալ, որ կկարողանանք նույնիսկ արտահանել»,-համոզված է Գ. Պողոսյանը։
Նա նշել է, որ 2022 թվականին ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան ջրամբար է կառուցվել, որի շնորհիվ գյուղի տարածքում մոտ 200 հեկտար ինտենսիվ այգի է հիմնվում։
«Այս պահին արդեն տնկել և մշակում ենք՝ արքայախնձորի, արքայանարնջի ու նռան ծառեր»,- ասել է Բերդաշենի համայնքապետը` նշելով, որ շարունակվում է գարնանանացանը  որի շրջանակներում բերդաշենցիները կտավատի, հնդկաձավարի, եգիպտացորենի ցանքս են կատարում։ Բացի այդ, արդեն նաև բանջարաբոստանային մշակաբույսերի` մասնավորապես վարունգի, ձմերուկի և սոխի սերմերն են հողին պահ տվել։
Հիշեցնենք, որ ԱՀ ՆԳՆ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի՝ մարտի 30-ին ադրբեջանական մարտական դիրքից կրակ է արձակվել դաշտում աշխատող բերդաշենցի խաղաղ բնակչի ուղղությամբ:

В Бердашене проведен беспрецедентный посев картофеля
В общине Бердашен Мартунинского района Республики Арцах проведена масштабная посадка картофеля. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил глава общины Георгий Погосян, добавив, что в Бердашене впервые в таких масштабах высевают картофель.
«В рамках благотворительной программы одной семье было предоставлено 6 кг семян. Кроме того, жители села также воспользовались соответствующей государственной поддержкой и программами Всеармянского фонда «Айастан». Достаточно обширный посев проводился на придомовых участках», – пояснил глава общины.
По его словам, пахотные земли общины в основном орошаются артезианскими водами, но проблемы возникают при отключении электроэнергии. По словам нашего собеседника, только 12-13 процентов пахотных земель общины орошаются.
«Если мы увеличим артезианские скважины, то можно получить достаточно урожая, который мы сможем даже экспортировать», – убежден Г. Погосян. Он с удовлетворением отметил, что в 2022 году в соответствии с современными нормами построено водохранилище, благодаря чему в поселке закладывается интенсивный сад площадью около 200 га.
«На данный момент мы уже посадили и занимаемся выращиванием ананасовых, гранатовых деревьев, также хурмы», – сказал глава общины Бердашен, отметив, что продолжается весенний посев, в рамках которого жители Бердашена сеют лен, гречиху, кукурузу. Кроме того, они уже посеяли овощные культуры, в частности, огурец, арбуз и лук.