ԵԱՏՄ ապրանքների անմաքս ներմուծման շեմը երկարաձգվել է մինչև 2023 թ-ի հոկտեմբերի 1-ը
Եվրասիական տնտեսական միություն (ԵԱՏՄ) 1000 եվրոյի չափով ապրանքների անմաքս ներմուծման շեմը, որը սահմանվել է ֆիզիկական անձանց համար, այսուհետ կգործի մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ը։ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը հարցը քննարկել է ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ և շեմի երկարաձգման մասին որոշումն ընդունել մարտի 30-ի նիստում:
Մինչև հոկտեմբերի 1-ը ֆիզիկական անձանց համար ապրանքների անմաքս ներմուծման շեմը կկազմի 1 հազար եվրո և 31 կգ այն ապրանքների համար, որոնք փոխադրվում են փոխադրողի կողմից կամ փոստային առաքանիներով, որոնք ներմուծվում են ուղեբեռով տրանսպորտի բոլոր միջոցներով, բացառությամբ օդային կամ ոտքով:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, եթե ապրանքների արժեքը գերազանցի այս գումարը, կամ դրա քաշը լինի ավելի քան 31 կգ, ապա հարկ կլինի վճարել տուրք արժեքի 15%-ի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 2 եվրո 1 կգ-ի դիմաց՝ նորմերը գերազանցելու համար։
Հանձնաժողովի կարծիքով՝ այդ միջոցը թույլ է տալիս աջակցել այն քաղաքացիներին, որոնք անձնական օգտագործման ապրանքներ են պատվիրում արտասահմանյան ինտերնետ-խանութներից, ինչպես նաև կխուսափեն ապրանքների պակասից:

ЕЭК продлила порог беспошлинного ввоза товаров в ЕАЭС
На заседании Совета Евразийской экономической комиссии 30 марта принято решение продлить действие порога беспошлинного ввоза товаров для физических лиц в 1000 евро до 1 октября 2023 года.
Ранее Совет Комиссии повысил порог беспошлинного ввоза до 1000 евро для товаров, перевозимых перевозчиком или в почтовых отправлениях, а также ввозимых багажом всеми видами транспорта, кроме воздушного, или в пешем порядке. Такой порог был установлен на временной основе до 1 апреля текущего года.
Продление меры позволит поддержать граждан в условиях санкционного давления и избежать дефицита товаров первой необходимости и товаров критичного импорта.
В марте 2022 года Совет ЕЭК принял решение повысить стоимостную норму беспошлинного ввоза товаров личного пользования, доставляемого перевозчиком или пересылаемого почтой, в качестве антикризисной меры с 200 до €1 тыс. Первоначально планировалось, что после 1 октября будет возвращена норма в €200. Тем не менее Совет ЕЭК 23 сентября 2022 года принял решение продлить действие нормы в €1 тыс. до 1 апреля 2023 года, напоминает ТАСС.
Речь идет о ввозе товаров для физических лиц. Если стоимость посылки превышает эту сумму или ее вес составляет более 31 кг, необходимо заплатить пошлину в размере 15% от стоимости заказа, но не менее €2 за 1 кг.