«Ժողովուրդ». , Օնիկ Գասպարյանի պատասխանները ՔՊ-ականների դուրն եկե՞լ է. Որոշել են նորից նրան կանչել քննիչ հանձնաժողով
09:24 01/04/2023
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող խորհրդարանական իշխանական հանձնաժողովն ապրիլին հերթական նիստն է անելու: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ չի բացառվում՝ ԳՇ նախկին պետ ՕՆիկ Գասպարյանին կրկին հրավիրեն հանձնաժողով:
Վերջինս մարտի 16-ին և մարտի 20-ին մասնակցել էր քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին, ինչից հետո հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը դրվատանքի խոսքեր էր հնչեցրել նրա հասցեին, ափսոսանք էր հայտնել, որ Օնիկ Գասպարյանը գլխավոր շտաբի պետի պարտականություններին անցել է ավելի ուշ, քան պետք էր, այլապես ՀՀ ԶՈւ-ն բարեփոխումների մի մեծ ճանապարհ անցած կլիներ։
ՔՊ-ականներն Օնիկ Գասպարյանին որևէ քաղաքական հարց չէին տվել, փոխարենը բերանները ջուր առած 5 ժամ լսել էին Օնիկ Գասպարյանի ելույթը, իսկ արդեն հարցուպատասխանի ռեժիմի ժամանակ տվել էին որոշ հարցեր՝ պատերազմի հետ կապված՝ ում մեղքն էր, որ պարտվեցինք այս կամ այն տարածքում, և այլն:
Հավանաբար, Օնիկ Գասպարյանի պատասխանները դուր են եկել ՔՊ-ականներին, և որոշել են նորից նրան կանչել քննիչ հանձնաժողով, լսել շարունակությունը»։

«Жоховурд»: Оника Гаспаряна снова вызовут в следственную комиссию, видимо его ответы понравились депутатам «Гражданского договора»
12:49 01/04/2023
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что созданная правящей фракцией «Гражданский договор» комиссия по расследованию обстоятельств 44-дневной войны в апреле проведёт очередное заседание. По сведениям издания, не исключается, что бывший начальник Генштаба ВС Оник Гаспарян снова будет вызван в комиссию.
«Последний участвовал в работах следственной комиссии 16 марта и 20 марта. После чего председатель комиссии Андраник Кочарян озвучил слова похвалы в его адрес, выразил сожаление в связи с тем, что Оник Гаспарян возглавил Генштаб гораздо позже, "чем было надо", иначе был бы пройден большой путь реформирования ВС Армении.
Депутаты «Гражданского договора» не задавали политических вопросов Онику Гаспаряну, набрав в рот воды, 5 часов слушали его выступление, а во время вопросов и ответов задали несколько вопросов о войне: по чьей вине, мы потерпели поражение на том или ином участке и т.д.
Видимо, ответы Оника Гаспаряна понравились депутатам «Гражданского договора» и решили снова вызвать его в следственную комиссию, послушать продолжение», - пишет газета.