Քաղաքագետ. Խնդիրը լուծել է պետք օպերատիվ, էլ ժամանակ չկա, եթե անկեղծ
«ՀՀ-ն փաստացի Ադրբեջանին տարածքներ է փոխանցում (վերջինը 4 քառ կմ տարածք Տեղ գյուղի մոտ), որ Իրանի շուրջ լարվածության կտրուկ սրման իրավիճակում, երբ բոլորը զբաղված կլինեն Իրանի հարցերով, ադրբեջանցիք արագ մտնեն ու վերցնեն Զանգեզուր/Սյունիքի միջանցքը:
ՀՀ վարչապետը կասի ես մեղավոր եմ, բայց արդյոք միակ պատասխանատուն ես եմ, մենք չկարողացանք այն պահել, իսկ ՌԴ-ն իր դաշնակցային պարտավորությունները չիրացրեց, հետևաբար պետք է համակերպվենք եղածի հետ:
Արդյունքում նա իր առջև դրած խնդիրը լիովին կլուծի. -միջանցք կտրամադրի Ադրբեջանին, ինչպես խոստացել է,
- Իրանի մոտ կարդարանա, թե բա ես ունակ չէի պահել, դու էլ քո անվտանգությամբ էր խառը,
- հայ հասարակության մոտ կհայտարարի, թե բա մենք սրման չգնացինք, քանի որ հազարավոր մարդիկ կզոհվեին, իսկ ռուսները մեզ դավաճանեցին,
- թուրքերի մոտ, թե բա ինչ ուզեցիք տվեցինք, եկեք ինձ տեր կանգնեք
- ԵՄ-ի ու ԱՄՆ-ի մոտ, թե բա ինչ խոսք եմ տվել արել եմ, մնաց 102 ռազմաբազան, բայց դե էդ հանելու համար պետք է ва банк գնամ, ինձ տեր կկանգնե՞ք, քանի որ ռուսները պարզ բացատրել են՝ «мы никуда мы не уйдём, и это уже не вам решать»:

Политолог: Проблему нужно решать оперативно, времени больше нет, если честно
«Республика Армения, фактически, передает Азербайджану территории (последняя – 4 квадратных километра возле села Тех), чтобы в ситуации резкой эскалации напряженности вокруг Ирана, когда все будут заняты вопросами ИРИ, азербайджанцы быстро вошли и взяли коридор Зангезура/Сюника.
Премьер-министр РА скажет, мол, я виноват, но разве единственный ответственный здесь я? Дескать, мы не смогли его удержать, а РФ не выполнила свои союзнические обязательства, посему мы должны смириться с тем, что произошло.
В результате он полностью выполнит поставленную перед ним задачу:
– предоставит коридор Азербайджану, как и обещал,
– перед Ираном будет оправдываться, мол, я не был в силах удержать, а ты  был занят своей безопасностью,
– армянской общественности объявит, мол, мы не пошли на обострение, поскольку погибли бы тысячи людей, а русские нас предали,
– туркам скажет, мол, все, что вы хотели – мы отдали, теперь заступайтесь за меня,
– ЕС и США скажет, мол, я выполнил все обещания, остается 102-я РВБ, но для этого я должен пойти ва-банк, заступитесь за меня? Ведь русские четко объяснили – «мы никуда не уйдём, и это уже не вам решать».