Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարությունն արել է, բայց փաստերն իրավապահներին չի ներկայացրել
Ադրբեջանցիների կողմից շրջափակված Արցախում ներիշխանական շրջանակներում ու դրանից դուրս կրքերը չեն հանդարտվում։
Օրեր առաջ Ռուբեն Վարդանյանի՝ քննադատություններին, հնչեցրած մեղադրանքներին հետևեցին Արցախի ԱԺ նախագահի, ապա արցախցի պատգամավորի, ավելի ուշ նաև պետնախարար, նախկին դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանի արձագանքը։
«Պարենային ապրանքների գնաճի հետ կապված Ռուբեն Վարդանյանի այն պնդումները, որ «պաշտոնյաների հետ կապ ունեցող անձինք փող են աշխատում», «ստեղծված իրավիճակը օգտագործվում է մի քանի անձանց օգտին», երևույթներ են, որոնք առերևույթ վկայում են կոռուպցիոն բնույթ կրող արարքների գոյության մասին, որոնց վերաբերյալ պարոն Վարդանյանը երբեք չէր հայտարարի և պնդում չէր անի, եթե չունենար հիմնավոր փաստեր: Նման պարագայում համոզված եմ, որ Ռուբեն Վարդանյանը կա՛մ դրանք արդեն ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին, կա՛մ կներկայացնի առաջիկա օրերին»,-հայտարարել էր պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
Ներսիսյանի գրառմանը հաջորդեց Արայիկ Հարությունյանի գրառումն այն մասին, որ Ռուբեն Վարդանյանը պուպուշ է, ինքն էլ շատ ուրախ է, որ նա շարունակում է մնալ ու գործունեություն ծավալել Արցախում։
Այսօր Panorama.am-ն Արցախի իրավապահ մարմիններից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք փաստեր ներկայացրել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Արցախի դատախազությունից, Ներքին գործերի նախարարությունից հայտնեցին՝ չի ներկայացրել։
«Այս պահի դրությամբ դատախազությունում նման հաղորդում չկա»,-ասաց դատախազության խոսնակ Կիմ Գաբրիելյանը։
«Ոստիկանության հերթապահ մասում Ռուբեն Վարդանյանի կողմից հանցագործության մասին որևէ հաղորդում չի ստացվել»,-ասաց ՆԳՆ խոսնակ Հունան Թադևոսյանը։

Рубен Варданян заявление сделал, но фактов правоохранителям не представил
В находящейся уже более 110 дней в незаконной блокаде со стороны Азербайджана Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) страсти во властных кругах и за их пределами не утихают.
Несколько дней назад за озвученными бывшим государственным министром Республики Арцах  Рубеном Варданяном (Ruben Vardanyan) обвинениями и критикой последовала реакция спикера НС Арцаха, затем арцахского депутата, а позднее и государственного министра, бывшего генпрокурора Арцаха Гургена Нерсисяна.
«Связанные с продовольственной инфляцией утверждения Рубена Варданяна о том, что «имеющие связи с должностными лицами люди зарабатывают деньги», «сложившаяся ситуация используется для выгоды нескольких лиц», представляют собой явления, которые явно свидетельствуют о наличии деяний коррупционного характера, о которых господин Варданян никогда бы не заявил, если бы не располагал обоснованными фактами. В таком случае, уверен, что Рубен Варданян либо уже предъявил их правоохранительным органам Республики Арцах, либо представит в ближайшие дни», – написал Гурген Нерсисян.
За постом Нерсисяна последовала запись президента Арцаха Араика Арутюняна  о том, что Рубен Варданян – хороший, и он очень рад, что тот продолжает оставаться и вести деятельность в Арцахе.
Сегодня корреспондент Panorama.am поинтересовалась у правоохранительных органов Арцаха, представил ли Рубен Варданян факты.
Из прокуратуры и МВД Арцаха сообщили, что не представил.
«На данный момент такого обращения в прокуратуру не поступало», – сказал пресс-секретарь генерального прокурора НКР Ким Габриелян.
«В дежурную часть полиции от Рубена Варданяна не поступало сообщения о преступлении», – заявил пресс-секретарь МВД Арцаха Унан Тадевосян.
«Такого дела в Следственном комитете Республики Арцах нет», – заявила пресс-секретарь СК Нанар Погосян.