Թաղավարդ-Կալերի դպրոցը թշնամու ուղիղ նշանառության տակ է կազմակերպում ուսումնական գործընթացը
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Թաղավարդ-Կալեր առաջնագիծ դարձած համայնքի դպրոցի համար առաջնային խնդիրը շարունակում է մնալ անվտանգության ապահովումը: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է կրթօջախի տնօրեն Մարգարիտա Սահակյանը:
«Դպրոցի բակը թշնամու ուղիղ նշանառության տակ է, սակայն մենք այս պայմաններում անգամ շարունակում ենք մեր դասապրոցեսը: Ֆիզկուլտուրայի պարապմունքներն անց են կացվում բակում, ինչը վտանգավոր է: Ինքս միշտ դուրս եմ գալիս բակ ու կանգնում աշակերտների կողքին, մինչև դասաժամն ավարտվի»,-նշել է Մ. Սահակյանը:
Տնօրենի խոսքով, մինչև 44-օրյա պատերազմը 9-ամյա հիմնական կրթօջախում սովորում էր 54 աշակերտ, իսկ այսօր՝ 36:
«Աշակերտների մի մասն ընտանիքներով մնացել է Ստեփանակերտում, ոմանք էլ, հաշվի առնելով, որ դպրոցը թշնամու ուղիղ դիտակետում է, հաճախում են հարևան Կարմիր շուկա համայնքի դպրոց: Եվ քանի անվտանգության հարցը շարունակում է օրախնդիր մնալ, աշակերտների թիվը դժվար ավելանա։ Այս ուսումնական տարում 9-րդ դասարանը կավարտի 8 աշակերտ, կընդունենք երեք առաջին դասարանցիների: Կրթօջախում դասավանդում են իրենց գործին գիտակ մասնագետներ»,-ասել է նա։
Մ. Սահակյանի հավաստմամբ, դպրոցի ուսուցիչների ու աշակերտների համար այս պահին ամենակարևորը հարատև խաղաղության հաստատումն է:
«Այլ ելք չունենք, պիտի մնանք ու շարունակենք ապրել մեր հայրենիքում, շարունակենք կրթել ու դաստիարակել մեր աշակերտներին: Նրանք աշակերտ լինելու հետ մեկտեղ նաև մարտիկներ են, ովքեր, անտեսելով վախը, թշնամու դիտակետում լինելու փաստը, ամեն օր մեծ սիրով են հաճախում դպրոց, որպեսզի մի նոր բան սովորեն»,-ասել է դպրոցի տնօրենը:

Основная школа Тагавард-Калера продолжает учебный процесс под прямым прицелом врага
Для школы общины Тагавард-Калер Мартунинского района Республики Арцах, ставшей прифронтовой, первоочередной проблемой остается обеспечение безопасности. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявила директор школы Маргарита Саакян.
«Школьный двор находится под прямым прицелом врага, но мы продолжаем занятия в этих условиях. Уроки физкультуры проходят во дворе, что опасно. Я сама всегда выхожу во двор и стою рядом с учениками, пока не кончается урок», — сказала М. Саакян.
По словам директора, до 44-дневной войны в 9-летней основной школе обучались 54 ученика, а сегодня – 36.
«Часть учащихся осталась с семьями в Степанакерте, а часть из них, учитывая, что школа находится под непосредственным наблюдением врага, посещают школу соседней общины Кармир Шука. А поскольку вопрос безопасности продолжает оставаться актуальным, количество учащихся будет сложно увеличить. В этом учебном году 8 учеников закончат 9-й класс, мы примем троих первоклассников. В школе преподают опытные специалисты», — представила наша собеседница.
По словам М. Саакян, самым важным для учителей и учеников школы в данный момент является установление прочного мира.
«У нас нет другого выбора, мы должны остаться и продолжать жить на Родине, продолжать преподавать и воспитывать наших учеников. Помимо того, что они ученики, они еще и бойцы, которые, игнорируя страх и факт нахождения под наблюдением врага, с большой любовью каждый день ходят в школу, чтобы научиться чему-то новому», – резюмировала директор школы.