Էրդողանը հայտարարել է, որ իր դռները փակ են Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի համար
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հրաժարվել է հետագա հանդիպումներից Անկարայում ԱՄՆ դեսպանի հետ, որն ավելի վաղ բանակցություններ էր վարել մայիսի 14-ի ընտրություններում ընդդիմության միասնական թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուի հետ, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին։
Ըստ աղբյուրի՝ Թուրքիայի յոթ ընդդիմադիր կուսակցություններից նախագահի թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն հանդիպել է ամերիկյան դիվանագիտական առաքելության ղեկավար Ջեֆրի Ֆլեյքի հետ վերջինիս նախաձեռնությամբ։
«Ջո Բայդենի դեսպանն այցելում է Քեմալի հետ Ինչպես չես ամաչում, գլխով մտածիր: Դու դեսպան ես, այստեղ քո զրուցակիցը նախագահն է։ Դրանից հետո ինչ դեմքով կկանգնես ու նախագահի հետ հանդիպում կխնդրես։ Մեր դռները նրա համար փակ են, նա այլևս չի կարող ներս մտնել: Ինչո՞ւ, որ իմանա իր տեղը»,- Էրդողանի խոսքը մեջբերում է Star թերթը:
Թուրքիայում նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված են մայիսի 14-ին: Գործող նախագահ Թայիփ Էրդողանի գլխավոր հակառակորդը՝ «Հանրապետական դաշինքի» միակ թեկնածուն, ընդդիմադիր «Ժողովրդական դաշինքի» թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն է։

Erdogan says his doors are closed to US ambassador in Ankara
Turkish President Recep Tayyip Erdogan says that his doors are closed to US Ambassador to Turkiye Jeffry Flake who has met with opposition candidate Kemal Kilicdaroglu, Sputnik reports.
"[US President] Joe Biden's ambassador visits Kemal. Shame on you, think with your head. You are an ambassador. Your interlocutor here is the president. How will you stand up after that and ask for a rendezvous with the president? Our doors are closed for him, he can no longer come in. Why? He needs to know his place," Erdogan said on Sunday, as quoted by the Turkish Star newspaper.
Presidential and parliamentary elections are scheduled to be held in Turkiye on May 14. Kilicdaroglu, put forward by the opposition six parties alliance, is considered Erdogan's main opponent. The list of presidential candidates also includes Muharrem Ince from the Homeland Party and Sinan Ogan, supported by the ATA Alliance.
Public opinion research center MetroPOLL conducted a survey with the participation of 2,046 people in 28 Turkish provinces between January 13 and March 14. The survey showed that 44.6% of respondents would vote for Kilicdaroglu, while incumbent President Erdogan would receive 42% of the votes.